Meclis'in ilk mesaisi: Sınır ötesi operasyon

Meclis'in ilk mesaisi: Sınır ötesi operasyon
Meclis'in ilk mesaisi: Sınır ötesi operasyon
TBMM Başkanı Çiçek, Kürt sorununun sadece güvenlik konseptiyle çözülemeyeceğini söyledi. Ancak TBMM'nin ilk işinin TSK'ya sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkerenin uzatılması olacağını söyledi.

  ANKARA – Kürt sorununun çözümüne yönelik kısa süre önce yaptığı “mutabakat” önerisiyle hükümetin eleştirilerine hedef olan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM’nin ilk mesaisinin sınır ötesi operasyon olacağını açıkladı.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, terör konusunun 17 Ekim'den önce Meclis gündemine gelebileceğini belirterek, “Gönül arzu ediyor ki bu çok önemli bir müzakere olsun. Terör meselesini 1/1.000.000 ölçeğinde değil de 1/1.000 ölçeğine indirerek konuşabilsek. Alınan tedbirlerin sonuçlarını da iyi değerlendirerek, daha birlikte bir çözüm çabası içine girilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.
Çiçek sözlerini şöyle sürdürdü: 'Ben olsam bu meselede şu tedbirleri alırım' diye daha somut tedbirler üzerinden bir şey yapılabilirse... Bu arayışa neden ihtiyaç oluyor? Biz etnik, bölücü, ayrılıkçı terörle 30 yıldır uğraşıyoruz; diğer terör örgütleri ise biraz daha eski. Bu kadar sene terörle uğraşıp da bunun bilimsel temelleri üzerinde yapılmış araştırma yok. Şu an 48 araştırma var. Önemli kısmı da polis akademisi ve Genelkurmay'ın, yani güvenlik bürokrasinin araştırmaları.” TBMM Başkanı konunun üniversitelerin faaliyetleri arasında da yer alması gerektiğini belirterek, “Terörle sadece güvenlik güçlerinin uğraşması yeterli değil” şeklinde konuştu.


KONUNUN PARTİLER ÜSTÜ ELE ALINMASINI İSTEDİ
Konunun çözümünde sadece güvenlik konseptinin yeterli olmayacağını belirten Çiçek, “Dünyada terör devlet sorunudur. Bunu böyle kabul etmediğimiz takdirde siyasi tartışmalar buradan başlıyor. Devlet sorunu olarak kabul ettiğimizde merkezinde Hükümet olmak üzere herkese düşen görevler var. Bu kadar zaman Türkiye 'nin canını yakan olay, bana göre Türkiye'nin en önemli iki milli meselesinden biridir. Kıbrıs meselesi kadar önemli konudur terör. Milli mesele söz konusu olduğunda da partiler üstü algılanması, değerlendirmelerin de ona göre yapılması lazım. Partiler arası bir mesele gibi kabul edildiğinde siyasi tartışmaların konusu oluyor. Konuya benim partimin, sizin partiniz menfaati olarak değil partiler üstü anlayışla, milletin menfaati açısından bakmak lazım” dedi.

“VATANDAŞ KARAMSARLAŞIYOR”
Çiçek, çok fedakar, canını dişine takmış bir güvenlik gücü olduğunu söyleyerek, “Sayısı 3-5 binin üstesinden gelemiyor mu? Vatandaşın düz olarak sorduğu soru budur. Eğer siz güvenlik güçlerimizin, silahlı kuvvetlerimizin karşısına 3-5 bin kişilik terör örgütünü koyarsanız, rakamsal büyüklüktür, silah üstünlüğü vesaire nasıl oluyor da bunun üstesinden gelinemiyor diye bir güvensizlik, karamsarlık, endişe ortaya çıkıyor” dedi.
Çiçek mutabakat çağrısının cumhurbaşkanlığı adaylığı olasılığına bağlanmasını ise, “Türkiye'nin bir başka eksikliği... Bu bizim alışkanlığımız. Türkiye'nin bir alışkanlığı, konuya değil konuşana bakarlar” şeklinde yanıtladı.

“DOKUNULMAZLIĞIN KALDIRILMASI HUKUKİ DEĞİL SİYASİ İŞLEM” ,


Kendisine BDP ’li milletvekillerinin dokunulmazlığının sorulması üzerine de Cemil Çiçek şu yanıtı verdi, “Ben kendileriyle görüşmedim. Dokunulmazlık konusu önemli ve hassas bir konu. Meclis'te şu ana karda 770 civarında dokunulmazlık dosyası var. Dokunulmazlığın kaldırılıp kaldırılmaması hukuki bir işlem değil, siyasi bir karar. Yargı diyor ki; dokunulmazlığın kaldırılmasının istendiği suçlar açısından bakın, bunu Meclis'te değerlendirin. Kaldırırsanız ben buna devam edeceğim, kaldırmazsanız kenara alacağım, zaman aşımı da işlemiyor milletvekilliği bittikten sonra kaldığı yerden devam edeceğiz" deniyor.


'VALİLERİMİZ PLAKET YAĞCILIĞINI BIRAKSIN'

TBMM Başkanı, Afyon Valisi tarafından Genelkurmay Başkanı’na verilen hediyelerle ilgili soruya ise şu yanıtı verdi, “O geride kaldı ve hoş olmadığında herkes müttefik. Bundan sonrakiler için ders olsun. Şu valilerimiz plaket yağcılığını bir bırakıverse artık! Türkiye'de yüzde yüz kapasiteyle çalışan sektör plaket sektörüdür. Her gittiğiniz yerde verirler. Benim evimde plaket koyacak yer kalmadı. Kimin malını kime hediye ediyoruz deyip bu işe noktayı koysak bu tür sıkıntılarda yaşanmaz. Bunun anı olacak bir yanı yok, biz o vilayete 50 defa gitmişizdir. Onun için o olumsuzluktan bir ders çıkarıp bu plaket faslını valilerimiz kaldırıversin.” (ntv-ajanslar)