Meclis'te AB atışması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Türkiye'nin AB'de hak etmediği bir sonuçla karşı karşıya kaldığını belirterek, "Brüksel'e gitmeseydiniz daha iyi bir sonuç alırdınız" dedi.

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Türkiye'nin AB'de hak etmediği bir sonuçla karşı karşıya kaldığını belirterek, "Brüksel'e gitmeseydiniz daha iyi bir sonuç alırdınız" dedi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise CHP'lileri, 'demagoji' yapmakla suçladı.
TBMM Genel Kurulu'nda dün Dışişleri Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde 17 Aralık AB zirvesi ve Irak'taki gelişmeler tartışıldı. CHP'li Onur Öymen, 17 Aralık'ta alınan sonucu eleştirerek şöyle konuştu:
"Karar, beklentilerin çok altındadır. Koşullu tarih alınmıştır ve bu koşullar da çok ağırdır. Bize öngörülen koşullar diğer aday ülkelerden Hırvatistan için uygulanmamıştır. Hükümeti kutluyoruz ama Türk hükümetini değil, böylesine başarı bir sonuç alan Hırvatistan hükümetini kutluyoruz."
AB Dönem Başkanı Hollanda tarafından sızdırılan metinlerin Türkiye açısından daha iyi olduğunu belirten Öymen, "Brüksel'e gitmeseydiniz bundan daha başarılı sonuç alırdınız" dedi.
Hükümetin AB'ye, "Kıbrıs sorununu 3 Ekim'e kadar çözeceğiz" dediğini söyleyen Öymen, "Rumlar, Annan Planı'nı reddetti, şimdi nasıl kabul edecekler? Daha fazla taviz vererek mi çözeceğiz? O zaman bu çözmek değil, çözülmek oluyor" dedi.
CHP'li İnal Batu da hükümetin Irak politikasını eleştirdi. Batu, Türkiye'nin asker göndermemesine rağmen kayıp verme konusunda ABD'den sonra ikinci sırada olduğunu, hükümetin de seyirci kaldığını öne sürdü.
Gül ise Öymen'in açıklamalarına, "Bunu, mesleği diplomasi olmayan başka bir arkadaşım söylese hoş görebilirim. Çok kaygılandım, demagojinin de bir sınırı olmalı" diye yanıt verdi. Gül, Hırvatistan'ı tebrik eden Öymen'e, "Metinleri iyi okumak lazım. Hırvatistan çok ağır bir şartla, bir generali Adalet Divanı'na teslim etme koşuluyla müzakerelere başlayacak" dedi. Dışişleri Bakanı, uyum protokolünü imzalamanın Rum Kesimi'ni tanıma anlamına gelmediğini de yineledi.