Meclis'te basına kulis ayarına tepki

Meclis'te basına kulis ayarına tepki
Meclis'te basına kulis ayarına tepki
Parlemento Muhabirleri Derneği (PMD), TBMM İdare Amirlerinin basın mensuplarının saat 20.00'den sonra kulislere girmemesi yönünde aldığı karara tepki gösterdi.

RADİKAL-Parlemento Muhabirleri Derneği (PMD) yönetimi adına yapılan açıklamada, “Bu öneri, Meclis’te kamusal görev yapan parlamento muhabirlerinin basın özgürlüğünü engelleme riski barındırmaktadır. Parlamento muhabirleri, 23 Nisan 1920’den bu yana TBMM çatısı altında sokaktaki insan adına denetim görevi yapmaktadır. Kurulduğu günden bu yana Meclis kulisleri, parlamento muhabirlerine açıktır” denildi.

KURULDUĞU GÜNDEN BERİ AÇIK

Açıklamada şunlar kaydedildi:“Parlamento muhabirlerine kulis sınırlaması ‘güvenlik eylem planı’ içinde önerilmektedir. Gazetecilerin ‘güvenliği tehdit eden’ bir yapı olarak görülmesi son derece düşündürücüdür. Akşam 20.00’den sonra TBMM kulislerinde gazetecilerin görmesi istenmeyen, gizlenecek olan nedir o da bir başka soru işaretidir. Bu öneri, Meclis’te kamusal görev yapan parlamento muhabirlerinin basın özgürlüğünü engelleme riski barındırmaktadır. Parlamento muhabirleri, demokrasinin beşiği olan Meclis’te halkın haber alma hakkı adına bulunmakta ve denetim görevi yapmaktadır. Kamusal alan olarak kabul edilen Meclis kulisleri de bu çerçevede parlamento muhabirlerinin habere ulaşmalarında önemli bir işlev görmektedir. ‘Güvenlik’ adı altında getirilen öneri, Anayasa’nın ve Meclis İçtüzüğünün ruhuna ve basın özgürlüğünü düzenleyen maddelerine de aykırıdır. Parlamento muhabirleri, 23 Nisan 1920’den bu yana TBMM çatısı altında sokaktaki insan adına denetim görevi yapmaktadır. Kurulduğu günden bu yana Meclis kulisleri, parlamento muhabirlerine açıktır.

PARLAMENTOYU HALKA KAPATMAK

Basın, demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. Demokratik toplumlarda basınının görevi de kamu yararını gözeterek haber ve bilgi vermektir. Meclis kulisinde ‘güvenlik’ gerekçesiyle basına sınırlama getirmek, ‘yasakçı’ bir anlayışa kapı aralamak anlamına gelecektir. Parlamento muhabirlerinin olmadığı, yasaklanıp sansürlendiği bir Meclis düşünülemez. Bizler, toplumun Meclis’teki gözü, kulağı, diliyiz. Kulisleri kapatmak, parlamento muhabirlerinin girişlerini sınırlamak parlamentoyu halka kapatmak demektir. Parlamentoda gazetecileri engellemek doğrudan halkın haber alma hakkını engellemenin yanı sıra demokrasiyi de engellemek ve güçsüz bırakmak anlamına gelir. Bu hem basın özgürlüğüne yönelik ağır bir darbeyi beraberinde getirebilir hem de halkın haber alma hakkının ortadan kaldırılmasına neden olabilecek ‘sansürcü’ anlayışlara zemin hazırlar. Parlamentoların görevi basın ve ifade özgürlüğünün önünü açmak, engelleri kaldırmak, kamunun doğru bilgilenmesi için çaba harcamaktır. Meclis’in dünyada örneği olmayan ‘yasağa kapı aralama’ yolunu seçmesi kaygı verici olacak; demokrasi, basın ve ifade özgürlüğü ile bağdaşmayacaktır. PMD, bu öneriyi demokrasiye, basın ve ifade özgürlüğüne aykırı görmekte, kabul edilemez bulmaktadır. Sayın Meclis Başkanı ve TBMM Başkanlık Divanı’nın saygıdeğer üyeleri bu öneriye onay vermemeli, Anayasa, İçtüzük ve evrensel demokratik ilkeleri gözeterek kısmi yasağa karşı durmalıdır. Bilinmelidir ki, parlamento muhabirleri her türlü sınırlama, yasaklama girişimlerine karşın basın özgürlüğü ve demokrasinin yanındaki duruşunu taviz vermeden sürdürmeye dün olduğu gibi bugün de kararlıdır.”

CHP'DEN DE TEPKİ 

TBMM'de çalışan gazetecilerin saat 20.00'den sonra kulislere alınmaması yönündeki tartışmalara CHP'den de tepki geldi.
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş gazetecilik mesleğinin hiçbir şekilde sınırlanmaması gerektiğini söyledi. Gazeteciliğin Türkiye'de "zor bir meslek" olduğunun altını çizen Yarkadaş, "Zaten baskı altında, sansürle karşı karşıya olan bir meslek. Bir de ona Meclis'in içinde çalışma yasağı getirmek, sınırlama getirmek doğru değil" ifadesini kullandı.

Yarkadaş, şunları söyledi:"Bazı AKP'liler bu tasarıyı getirirken, 'AKP milletvekilleri kulislerde rahat edemiyorlar' diyorlarmış. Burası otel değil. Burası dinlenme yeri değil. Gazeteci tabii ki gelecek, kuliste fikir soracak, görüş alacak. Zaten TBMM TV hiçbir şekilde Meclis'teki çalışmaları vermiyor. Gazeteci kulise gelip bilgi alamazsa nereden bilgi alacak, kamuoyunu bilgilendirecek? İşin özeti şu; bu düzenleme yanlıştır. Meclis Başkanlığı Divan'da yarın yapılacak toplantıda bu yanlıştan hemen dönmelidir. Biz, gazeticilerin özgürce görev yapmasından yanayız."