Meclis'te elektronik kartlı dönem

Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği Meclis'te güvenliği tam sağlamak amacıyla 'kartlı' sisteme geçiliyor. Manyetik kartlarla girişi sağlayacak turnikeler yerleştirmeye başlandı. Meclis kulisleri milletvekili dışındakilere kapatıldı

Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği Meclis'te güvenliği tam sağlamak amacıyla 'kartlı' sisteme geçiliyor. Manyetik kartlarla girişi sağlayacak turnikeler yerleştirmeye başlandı. Meclis kulisleri milletvekili dışındakilere kapatıldı.
TBMM personelinin ve milletvekillerinin maaşlarının yatırılması karşılığında İş Bankası'nın yapmayı taahhüt ettiği manyetik kartlı dönem için ilk adım atıldı. Manyetik kart uygulamasında kullanılacak olan turnikelerin ilki milletvekili kulislerinin giriş ve çıkışına yerleştirildi.
Uygulama başlatıldığı zaman sadece kendi kartlarıyla bu turnikelerden geçebilirken personel ve ziyaretçilerin buralara girişi önlenmiş olacak.
Gazeteciler bilmecesiManyetik kart uygulaması ilk olarak gündeme geldiğinde kulis yasağının gazetecilere de uygulanıp uygulanmayacağı tartışma konusu olmuştu. Tartışmalar üzerine açıklama yapan TBMM Başkanı Bülent Arınç, kulislerin gazetecilere kapatılması konusunda bir kararları olmadığını dile getirmişti. Bu açıklama doğrultusunda gazetecilere de kulislere giriş serbestisi bulunan manyetik kartlardan çıkarılması bekleniyor.
Eskilere de yasakBu arada sözkonusu yasak eski milletvekillerine de uygulanacak. Eski milletvekilleri dahil kartı olmayanlar kulislere, kapalı otoparka ve üyeler lokantasına giremeyecekler. Eski milletvekilleri sadece dış kulisler ile personel ve basın mensuplarının yemek yediği lokanta ve açık otoparkları kullanabilecek.
Kameralar gündemdeKulislere turnike uygulaması adımını atan İş Bankası'nın, TBMM Başkanlık Divanı ile yaptığı anlaşma gereği, TBMM'nin üç ana kapısına yine manyetik kartlı otomotik geçiş sistemi ile güvenlik kamera sistemi de koyması bekleniyor.