Meclis'te emekli vekile maaş düzenlemesi tansiyonu yükseltti

Meclis'te emekli vekile maaş düzenlemesi tansiyonu yükseltti
Meclis'te emekli vekile maaş düzenlemesi tansiyonu yükseltti
TBMM Genel Kurulu'nda, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geri gönderme gerekçesi dikkate alınarak emekli milletvekillerinin aylığın belirlenmesinde yüzde 60'lık oran yüzde 45'e indirildi. Ancak Genel Kurul'da, AKP ve CHP arasında "yüzde 60" kavgası yaşandı.

ANKARA - TBMM Genel Kurulu’nda, Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun görüşüldü.

CHP ’DEN ÖNERGE
CHP, “Bu kanunun 43. maddesindeki yüzde 42 oranı yeni bir yasal düzenleme yapılıncaya kadar yüzde 45 olarak uygulanır” şeklindeki birinci fıkranın kanun metninden çıkartılması içir önerge verdi.
Önergenin gerekçesini anlatan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel'in sözleri Genel Kurul Salonu’nda tansiyonu yükseltti. Genel Kurul’daki ilk görüşmeyi anlatan Özel, şöyle dedi:

“İlerleyen saatlerde CHP Grubunda 20 civarında milletvekili, MHP ’de 15 civarında milletvekili, BDP ’de 2 milletvekili varken iktidar partisinin toplantıya çağırdığı, Genel Kurula çağırdığı çok sayıda milletvekilinin 250 rakamlara ulaşan SMS mesajlarından sonra gelmesi sonucunda ortaya koydukları bir önergeyle ki grubumuz tarafından grup başkanvekilimiz tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Yüzde 42 olan bu oranın yüzde 60’a çıkarılmasına burada bulunan milletvekillerimiz hayır oyunu kullandı.”

Bu arada AKP sıralarından, “Çok güzel yalan söylüyor” sesleri yükseldi. CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ile AKP Grup Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı arasında yerlerinden karşılıklı tartışmaları da dikkat çekti.

CANİKLİ: BİR İMZA ATMIŞSANIZ ARKANIZDA DURMANIZ GEREKİR
CHP’li Özel’in sözleri üzerine söz isteyen AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, “Bir imza atmışsanız arkasında durmanız gerekir. Yetkili olarak görevlendirdiğiniz kişi bir imza atmış ise arkasında durmanız gerekir. Bütün grupların mutabakatı vardı. İmza atmaya yetkili olarak grupların görevlendirdiği kişiler tarafından bütün önergelere imzalar onlar tarafından atılmadı mı? Şunu söyleyebilir misiniz orada imzaları bulunan arkadaşların gruplar tarafından görevlendirilmediğini çıkıp söyleyebilir misiniz? 4 grubun görevlendirdiği yetkili arkadaşlar bu önergelerin tamamına imza atmıştır, yüzde 60’a çıkaran önerge dahil” diyerek itiraz etti.

HAMZAÇEBİ, TELEFON GÖRÜŞMELERİNİ SORDU
Mutabakatın olmadığını ifade eden CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de “CHP Grubu o gün o yasaya hayır oyu vermiştir. o gün o akşam AKP’den hangi grup başkanvekili hangi telefon görüşmelerini yapmıştır da bu önergeler hazırlanmıştır, imzalanmıştır, onun açıklanmasını istiyorum” dedi.

Yapılan oylamada ise CHP’nin önergesi reddedildi.
Görüşmelerin ardından yapılan oylamada kanun kabul edildi. 293 milletvekilinin katıldığı oylamada 238 kabul 55 ret oyu çıktı.
Kabul edilen düzenlemeye göre emekli vekillerin aylığının belirlenmesinde yüzde 42 oranı yeni bir yasal düzenleme yapılıncaya kadar yüzde 45 olarak uygulanacak.(anka)