Meclis'te eşcinsel diyaloğu

Meclis'te eşcinsel diyaloğu
Meclis'te eşcinsel diyaloğu
Eşcinsellerin sorunlarının araştırılması için CHP'nin Meclis Genel Kurulu'nda gündeme getirdiği önerge ilginç tartışmalara neden oldu. Önergenin, gündeme alınması talebi reddedildi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak’ın LGBT bireylerin sorunlarının araştırılması için verdiği önerge kabul edilmedi. Önergenin görüşmeleri sırasında CHP’li Milletvekili Aykan Erdemir’in, “Cumhuriyet’in cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği söz konusu olduğunda da kimsesizlerin kimsesi olacağını” söylemesine AK Parti ’li İbrahim Korkmaz, “O söylediğin ahlaksızlık!” diyerek tepki gösterdi.

Genel Kurul’da dün İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak ve 58 Milletvekili tarafından verilen “lezbiyen, gay, biseksüel bireylerin sorunlarının araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi” amacıyla verilmiş olan araştırma önergesi görüşüldü. Önergeyi savunan Toprak, “Beni dinlerken sizden ricam, bir an için şöyle gözlerinizi kapatıp bu konuda empati kurmanız. Bu bireylerden biri olduğunuzu veya bunların annesi, babası, kardeşi, yakını biri olduğunuzu düşünmeniz; bunu kurgulamanız ve toplumun baskısı ile ötekileştirme ile şiddet ile karşı karşıya olan bu bireyleri, kendi hayatınızda bunu yaşayacak olsanız hayatınızın nasıl bir cehenneme dönüşeceğini kurgulamanız” diye konuştu. İslam’ın “insanları ötekileştirmemek” öğretisinin hatırlanmasını isteyen Toprak, şöyle konuştu:

HASTALIK DEĞİL

“İnsanlar seçerek LGBT bireyi olmuyorlar, başkaları tarafından kandırılmak sonucunda da olmuyorlar, bu bir hastalık da değil ve dolayısıyla, tedavi edilebilecek bir şey de değil. Şiddet gördüklerinde polis tarafından, aileleri tarafından veya toplum tarafından, sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorlar. Aile tarafından şiddet görüyorlar, pek çoğu öldürülebiliyor. İntihara zorlanıyorlar. Halk tarafından linçe uğrayabiliyorlar. İşgücü piyasasından dışlanıyorlar, iş bulamıyorlar, buldukları işten atılıyorlar. Yaşamak için seks işçiliğine yöneliyorlar. Çalışma yaşamında aşağılanıyorlar, mobbinge uğruyorlar, ev kiralamakta zorlanıyorlar, vesaire vesaire ve sürekli korku içinde yaşıyorlar. TBMM olarak, bu ülkenin, milletin temsilcileri olarak bu tabloyu değiştirmemiz lazım geldiğini düşünüyorum.”

“O SÖYLEDİĞİN AHLAKSIZLIK!”

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir ise, “2010 yılı Eylül ayında Bursa’da öldürülen cinsel yönelimi farklı bir vatandaşımızın annesi, ‘Koskoca dünyaya benim evladımı sığdıramadılar’ dedi. 12 bıçak darbesiyle öldürülenlere, 40 bıçak darbesiyle öldürülenlere, bedeninde kapanmaz yaralar açılanlara, kalplerinde kapanmaz yaralar açılanlara küçücük bir yerimiz var mı?” diye sordu. Erdemir’in, “İnanıyoruz ki Cumhuriyet cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği söz konusu olduğunda da kimsesizlerin kimsesi olacak, sahipsizlerin sahibi olacak” demesi üzerine AK Parti’li İbrahim Korkmaz, “O söylediğin ahlaksızlık!” diye laf attı.

“AŞIĞIM AĞABEY”

BDP adına söz alan Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkcü, önergeyi desteklerken 12 Eylül öncesinde yaşadığı bir olayı anlattı. Kürkcü şöyle konuştu:

“İlk kez bir eş cinsel bireyle cezaevinde, cezaevi yönetimi devrimcilerin eline düştüğünde 1980 öncesinde, diğer mahkûmların şikâyeti üzerine karşılaştım. Sordum kendisine, dedim ki: Niye böyle yapıyorsun? Bana verdiği cevap son derece basit, temel ve sonuna kadar insaniydi: ‘Aşığım ağabey’. Bu cevaba verecek hiçbir karşılığım yoktu. Bazı kadınlar bazı kadınları, bazı erkekler bazı erkekleri sevebilirler, bu hayatımızın hakikatidir, bununla yaşamayı öğrenmek büyük çoğunluğun görevidir. Biz, eş cinsel onur yürüyüşünde ‘Şişli’de Kürt’üz, Taksim’de eş cinseliz’ dediğimiz zaman, buna karşı propaganda yapan yayın organları ‘Bunlar homoymuş’ dedi. Doğrusu, öyle olsam da hiçbir şey fark etmezdi ama bütün mesele, homo olmadığın hâlde homonun hakkını savunmaktır. Eşcinsellerin, geylerin, lezbiyenlerin, biseksüellerin, transseksüellerin bizlerle aynı hakka, hatta bu açığı kapatmak için biraz daha fazla hakka sahip olmalarını sağlayacak yasal düzenlemeleri yapmak eninde sonunda bu Meclis’in görevi olacaktır.”

“NORMAL DAVRANIŞ DEĞİL”

Önerge aleyhine söz alan AK Parti’li Türkan Dağoğlu sözlerine, “Ben, bir tıp doktoru olarak şahsen bunun ne olduğunu bilmek isterim. Sizlerin de bilmek istediğinizi düşünürüm. Bu, biyolojik bir kusur mudur, sosyolojik bir olay mıdır, yoksa psikolojik bir durum mudur, hangisidir?” diyerek başladı. 1974’de Amerika’da, 1992’de Avrupa’da psikiyatri derneklerinin bunu araştırdığını söyleyen Dağoğlu, “Bu, normal bir davranış değildir” dedi. AK Parti’nin “yaradılanı Yaratan’dan ötürü sevdiğini” ifade eden Dağoğlu, halkın onaylamayacağı yaşam biçimlerine kapı aralayarak, özendirerek, toplumsal bozulmayı tetikleyecek uygulamaların “bir demokrasi kriteri” olamayacağını söyledi. Dağoğlu, “Kadının kadınla, erkeğin erkekle evlenmesi bir hak değil, bilakis cinsel kalıpların ters yüz edilmesini marifetmiş gibi ortaya koyan toplumsal bir bozulmanın önünü açan bir uygulamadır” dedi. Dağoğlu, yapılması gerekenin sivil toplumla ortak bir çalışma yürüterek, trans bireylere yönelik nefret saldırıları ve cinayetlerinde ön alıcı tedbirler getirilmesi gerektiğini, bunun aksi yönünde davranan görevlilerin ve yargı mensuplarının keyfî veya ayrımcı gerekçelerle kararlar almasının etkin şekilde önlenmesi gerektiğini söyledi.

“AHLAKSIZLIĞI SAVUNUYORSUNUZ”

Önergenin görüşmeleri sırasında CHP’li toprak alkol kısıtlaması konusuna da değindi. Toprak yapılan araştırmalara göre aşırıya kaçmamak ve günde 1-2 bardak olmak şartıyla ve haftada üç-dört gün olmak şartıyla özellikle kırmızı şarabın yüzde 40’a kadar, damar tıkanması ve kalp krizini engellediğini iddia etti. Toprak’ın sözlerine AK Partililer itiraz etti. Konuşmaların ardından yapılan oylama ile CHP’nin önergesi reddedildi.