Meclis'te gece yarısı operasyonu

Meclis'te gece yarısı operasyonu
Meclis'te gece yarısı operasyonu
Meclis'te, MHP ve CHP'nin karşı çıkması nedeniyle 'tartışma ve kavgalar' arasında görüşmeleri devam eden Büyükşehir Belediyesi Tasarısı'nda 'gece yarısı' önemli bir değişiklik yapıldı.
Haber: Miray ÇİMEN / Arşivi

ANKARA- CHP ’de olan Ankara’nın Yenimahalle ilçesine bağlı bazı mahalleler, yine CHP’de olan Çankaya ile MHP ’de olan Etimesgut belediyelerine bağlandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, düzenleme ile CHP’nin 38 bin oyunun Çankaya’ya, 7 bin oyunun ise Etimesgut’a kaydırıldığını belirtti. Günaydın yapmak istenenin kağıt üzerinde seçim kazanma çabası olduğunun belirterek, “Bunun adı alçaklıktır. Bunun adı gece yarısı pususudur” dedi.

GECE YARISI ÖNERGESİ
TBMM Genel Kurulu’nda sabah 04.10’da biten görüşmelerde, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin imzasıyla Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki bazı mahallelerinin Çankaya ve Etimesgut ilçelerine bağlanmasına ilişkin önerge tartışmalar arasında kabul edildi. Buna göre, Yenimahalle ilçesine bağlı Dodurga ve Alacaatlı mahallelerinin çevre yolu dışında kalan kısımları Şehitali Mahallesi ile birleşecek. Şehitali, Aşağıyurtçu, Yukarıyurtçu, Ballıkuyumcu ve Fevziye mahalleleri, Etimesgut’a bağlanacak. Yenimahalle’nin Dodurga ve Alacaatlı mahallelerinin çevre yolu içinde kalan kısmı ile Çayyolu, Ahmet Taner Kışlalı, Ümit, Koru, Konutkent ve Yaşamkent mahalleleri, Çankaya’ya katılacak.

'YAZIKLAR OLSUN SİZE'
Görüşmelerde düzenlemeye CHP’den itirazlar geldi. CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, önergenin bir gece yarısı operasyonu olduğunu belirterek “Yenimahalle ilçesi paramparça edilmektedir. Hangi hakla bölüyorsunuz? Saygısız bu tutumu kınıyorum. Yazıklar olsun size. Yenimahalleliler sizi biber gazı ile kovalayacaklar. Siz kimsiniz? Kime sordunuz bunu? Haddinizi biliniz. Bu önergenin sorumluluğunu hepinizin burnundan fitil fitil getireceğiz” dedi. AKP Ankara Milletvekili Salih Kapusuz ise, Yenimahalle’nin, fiziki olarak birbiri ile irtibatı olmayan iki bölgeden oluştuğunu, önergeyle bu durumun ortadan kaldırıldığını savunarak, Yenimahalle’deki bazı mahallelerin bağlanacağı ilçenin birinin CHP’li belediyenin bulunduğu Çankaya, diğerinin MHP’li belediyenin bulunduğu Etimesgut olduğunu vurguladı.

“BUNUN ADI ALÇAKLIKTIR”
Gece yarısı düzenlemesine CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın da sert tepki gösterdi. Günaydın, yapılanın kağıt üzerinde seçim kazanma çabası olduğunu vurgulayarak, “Sebep ne; Yenimahalle Bölgesi’nde CHP’nin 38 bin oyunu Çankaya’ya kaydırıyor ve 7 bin oyunu da Etimesgut’a kaydırıyor. Bunun MHP’yi ve AKP’yi etkileyen bir boyutu bu anlamda yok ama bununla Yenimahalle’de kazanamadığı seçimi, mahalle bölerek kazanmaya çalışıyor” dedi. AKP’li Salih Kapusuz’un, “Yenimahalle fiziki olarak birbiri ile irtibatı olmayan iki bölgeden oluşuyor. Önergeyle bu durum ortadan kaldırıldı” açıklamasını da eleştiren Günaydın, şunları söyledi:

“Bunun herhangi bir coğrafi gereklilikle, herhangi bir sosyalojik gereklilikle, çevre yolunun bilmem nereden bilmem nereye geçmesiyle açıklanabilir bir tarafı yoktur. Bunun adı alçaklıktır. Bunun adı gece yarısı pususudur. Bu adamlar bunu ilk kezde yapmıyorlar. İstanbul’da Ataşehir’de yapmışlardı, İzmir’de Bayraklı’da ve Karabağlar’da yapmışlardı. Hatta bunların ağa babaları 1950’li yıllarda Kırşehir’de yapmışlardı bunu. Bunu hem parlamentoda hem sandıkta yanlarına koymayacağız. Parlamento açılır açılmaz herkes görecek ne yapacağımızı. Bu artık normal bir düzen olmaktan çıktı. AKP’nin tek adam diktatöryası çerçevesinde demokrasinin tümüyle rafa kalktığı bir yeni düzen geldi Türkiye ’ye. Millet iradesi diyorsun belediye kapatıyorsun, köy kapatıyorsun. Yetmiyor mahallelerin bağlılıklarını değiştiriyorsun. Bu kadar alçaklık olmaz ki.”

2009 yerel seçim sonuçlarına göre Yenimahalle Belediyesi’nden Çankaya Belediyesi’ne devredilen mahallelerde CHP’nin 38 bin 244 oyu, AKP’nin 7 bin 295 oyu, MHP’nin ise 7 bin 568 oyu bulunuyor. Yenimahale Belediyesi’nden Etimesgut Belediyesi’ne bağlanan mahallelerde ise, CHP’nin 6 bin 509, AKP’Nin 2 bin 992, MHP’nin ise bin 856 oyu var.