Meclis'te 'ilahi' kavgası

Meclis'te Boşnakça 'ilahi' ve 'marş' okunması, AKP'li ve CHP'li milletvekilleri arasında yumruklaşmaya varan kavgaya neden oldu. Kavga, araya girenlerce güçlükle önlenirken, CHP'liler konuyu TBMM Başkanı Bülent Arınç ile idare amirlerine iletti.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Meclis'te Boşnakça 'ilahi' ve 'marş' okunması, AKP'li ve CHP'li milletvekilleri arasında yumruklaşmaya varan kavgaya neden oldu. Kavga, araya girenlerce güçlükle önlenirken, CHP'liler konuyu TBMM Başkanı Bülent Arınç ile idare amirlerine iletti.
Meclis'in üyeler lokantasında yaşanan kavga şöyle gelişti:
TBMM İdare Amiri AKP'li Feyzi Berdibek, Ankara'daki üniversitelerde ve Türkçe Öğretim Merkezi'nde (TÖMER) okuyan Boşnak öğrencilere Meclis'te iftar yemeği verdi. Berdibek'in başka iftara davetli olması nedeniyle öğrencilerin Meclis'teki yemeğine Türkiye- Bosna Hersek Dostluk Grubu Başkanı AKP'li Hüseyin Kansu eşlik etti. Kansu, 40'a yakın öğrenciyle üyeler lokantasında iftar yaptı.
'Burası vekillere ait'
İftarın ardından öğrenciler, Boşnakça ilahiler okumaya başladı. Aynı salonda yemek yiyen CHP Balıkesir Milletvekili Orhan Sür ile CHP Malatya Milletvekili Muharrem Kılıç, "Burası milletvekillerine ait. Sadece üyeler girebilir" diyerek salonu terk etti. Sür de, Kansu'ya "Burası TBMM herkes istediğini yapamaz. Biz de burada şarkı mı söyleyelim? Burayı bu hale çevirmeye hakkınız yok" dedi.
Başka bir masada oturan AKP Manisa Milletvekili Hakan Taşçı ve misafirleri, bu sözlerin ardından Sür'ün üzerine yürüdü. Sür "Siz de kim oluyorsunuz" deyince itiş-kakış yaşandı. Milletvekili olmayan bir kişi "Terbiyesiz" diyerek Sür'ün ellerini tırnakladı.
Gürültüyü duyup salona dönen CHP'li Kılıç, "Saygısızlık yapıyorsun, sen milletvekili değilsin, burda ne işin var" diye konuştu. Bunun üzerine Sür'ü tartaklayan kişi, "Ben Hakan Taşçı'nın danışmanıyım" dedi. Kılıç'ın, "Danışman isen milletvekiline nasıl müdahale ediyorsun? Sen milletvekiline nasıl terbiyesiz dersin?" sözlerine aynı kişi, "Ben milletvekiline 'terbiyesiz' demedim, tüm CHP'lilere 'terbiyesiz' dedim" diye karşılık verdi.
Salonda bulunan CHP'li Muhsin Koçyiğit, Vedat Melik, Ahmet Yılmazkaya da tartışmaya katılırken, AKP'li Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil, gürültüler üzerine üst kattaki lokantadan aşağı indi. Pakdil ve bazı CHP'lilerin araya girmesiyle gerginlik sona erdi.
CHP'li vekiller daha sonra olayı grup yönetimi ve Genel Başkan Deniz Baykal'a aktardı. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, TBMM Başkanı Bülent Arınç ile idare amirlerini arayarak tepkilerini dile getirdi. Arınç da AKP'li Berdibek'ten olayla ilgili bilgi aldı.
AKP'li Taşçı ise, Sür'ün "Ben de yarın buraya saz ekibi getirip âlem yapacağım" dediğini öne sürdü. Taşçı, "Yakamda milletvekili rozeti olmadığı için beni tanımımayan Sür, 'Sen kim oluyorsun?' diyerek tekme savurdu, ancak isabet ettiremeyip dengesini kaybetti. Eli bu sırada kapıya çarparak yaralanmış olabilir " dedi.
Özür dileyecekler
Kansu ise iftar sonrası beş öğrencinin eski Bosna Hersek Devlet Başkanı Aliya İzzetbegoviç'e methiye içeren 'ilahiye benzer' şarkı söylediklerini savundu.
İftar yemeğini organize eden AKP'li Feyzi Berdibek de, dışarıda olduğu için tartışmanın ayrıntılarını bilmediğini, ama tarafları dinledikten sonra arkadaşlarının özür dilemesini sağlayıp, konuyu kapatacaklarını söyledi.