Meclis'te ilk tur görüşmeler başlıyor

AB'ye uyum çerçevesinde DGM'lerin kaldırılması, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması, askeri harcamaların Sayıştay denetimine açılması...

ANKARA - AB'ye uyum çerçevesinde DGM'lerin kaldırılması, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması, askeri harcamaların Sayıştay denetimine açılması gibi pek çok önemli düzenlemeyi öngören Anayasa değişikliği için Meclis alarma geçti.
Genel Kurul'daki ilk tur görüşmeler bugün, ikinci tur cuma günü yapılacak. CHP, Anayasa'nın kadın -erkek eşitliğine ilişkin 10. maddesine pozitif ayrımcılık ilkesinin girmesi için değişiklik önergesi sunacak. DYP ile bağımsızlar da teklife olumlu oy verecek. AKP, tüm vekillerden Meclis'te olmasını istedi.
Anayasa değişiklik tekliflerinin kabulü, Meclis üye tam sayısının beşte üç çoğunluğunun (330) gizli oyuyla mümkün olabiliyor. İlk turda paketin tümü ve maddeleri için çıkan 'kabul' oyu sayısı ne olursa olsun, sonucu, ikinci turda alınan oylar belirliyor. Paketin maddelerinin ve tümünün referandum riski olmaksızın kabulü için, 367'nin üzerinde 'kabul' oyuyla benimsenmesi gerekiyor.