Meclis'te 'kalleş' tartışması

Meclis'te 'kalleş' tartışması
Meclis'te 'kalleş' tartışması
TBMM Genel Kurulu'nda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin dünkü grup toplantısında BDP'lilere yönelik kullandığı ifadeler tartışmaya neden oldu.

Genel Kurul’da partisinin grup önerisi lehinde söz alan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, ”Beyaz Toros”ların bölgede faili meçhullerde kullanıldığını öne sürerek, bu nedenle bölge insanı için ”beyaz canavar” anlamına geldiğini söyledi. BDP’nin Uludere’de olanları gündeme getirdiği için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ağır sözlerle eleştirildiğini anlatan Sakık, Erdoğan’ın kendilerine yönelik ”ölü sevici, nekrofil, kalleş” dediğini belirtti.

Sakık, ”Biz Anadolu çocuklarıyız, bilmeyiz. Biz ölülerimizi yad ederiz, Fatiha okuruz, onları yüreğimizde taşırız. Bir ölüyle cinsel ilişki olabileceğini düne kadar bilmiyordum, cehaletimi bağışlayın ama Başbakan’ın kafasında bu nerede kaldı, ’siz kalleşsiniz’ diyor bize. Eğer kalleşlik varsa Başbakan dönsün, Cumhuriyet tarihine baksın. Kimin kime kalleşlik yaptığını kendisi görür. 1920’lerde Cumhuriyet kurulurken, ’Bu Cumhuriyet Kürtlerin ve Türklerin anayurdu’ diyenleri, sonra Kürtlere ihanet edenleri Başbakan iyi biliyor” ifadelerini kullandı.

Sakık, dün yapılan AK Parti TBMM grup toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve BDP’lilerin yuhalanmasını da eleştirdi.

”SİZE KİM KALLEŞ DEDİYSE ONA KONUŞUN”
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Sakık’ın ”Meclise hakaret ettiği” gerekçesiyle söz alarak, ”Bu kürsüden Cumhuriyeti ve Meclis’i kuranlara hakaret ettiremeyiz. Bu kimsenin haddi ve hakkı değil. Size kim ’kalleş’ dediyse, ona konuşacaksınız. Siz doğruları konuşmuyorsunuz; Kürt ve Türk, bunun adı Türk milleti. Kardeşliğe mi hizmet ediyorsunuz, düşmanlığı mı besliyorsunuz? Meclis’i ve Cumhuriyeti kuranlara kalleş dedirtemeyiz” diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Meclis’i ve Cumhuriyeti kuranlar ancak teşekkür edilmesi gerektiğini ifade ederek, eleştirinin sınırının hakaret olduğunu söyledi. Bahçekapılı, dünkü AK Parti grup toplantısındaki davranışın ”bireysel çıkış” olduğunu ve anında susturulduğunu ifade ederek, Sakık’a, ”Kendi grup konuşmalarına gözatın” dedi

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da Şandır’ın konuşmasında sataşma gerekçisiyle söz alarak, Cumhuriyet kurulurken Türk ve Kürt halkının beraber olduğunu belirterek, ”Siz Türk milleti dersiniz. 1921 Anayasasında ’Türkiye halkı’ denmiştir; Kürdü, Türkü, Çerkezi, Arapı kapsamıştır. Kurucu felsefe budur. Kürt’ün Türk ve Çerkez ile eşit hakları istemesinden daha doğalı yok” dedi.

AK Parti’nin dil ve üslup konusunda kendilerine öğreteceği bir şey olmadığını ifade eden Kaplan, ”Bu konuda en son konuşması gereken AK Parti’dir. Başbakanınız Cumhuriyet tarihindeki olaylarda kullandığı dil ve üslup aşağılayan, tehdit eden dil değil mi? BDP sizden mi ders alacak? Kürtlerin ana dili yasaksa, hala hapislere atılıyorsa, her ilde operasyonlar yapılıyorsa bu kalleşliktir, kalleşliğin ötesinde ihanettir. Türk ve Kürt kardeşliğini altalamaktır” diye konuştu.

Kaplan’ın Bahçekapılı’ya ”Utanmadan gelip burada konuşuyorsunuz. Siz bize ne konuşacağımızı öğretemezsiniz. Solcu olarak gelip döneklik yapacaksınız burada. Hadi bakalım...” demesi, tartışmaya yol açtı.

Başkanvekili Meral Akşener, tartışma üzerine birleşime ara verdi. BDP’liler ile AK Parti’li Bahçekapılı arasındaki tartışma verilen arada da sürdü. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Bahçekapılı’ya doğru yürüyerek, ”Katil çok ağır bir hakarettir, bunu kullanamazsınız” dedi.

Araya giren milletvekilleri Buldan’ı kendi sırasına götürdü. Kaplan, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat’a, ”Sen hırsız milletvekilisin, milletin iradesiyle gelmedin” diye bağırdı.

MUHARREM İNCE'DEN KAMER GENÇ'E TEPKİ
CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in, kürsüde bulunan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce’nin konuşmasından önce usul tartışması açılması istemine İnce, ”Sayın Genç, ben buraya çıktım aşağıya mı ineceğim şimdi? Böyle bir yöntem yok” diyerek tepki gösterdi. İnce’nin sözlerini AK Parti’liler alkışladı.

BDP’nin grup önerisinin görüşülmesi sırasında çıkan tartışmanın ardından verilen aradan sonra CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce söz aldı.

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in, başkanlığın tutumu hakkında açılmasını istediği usul tartışmasının daha önce görüşülmesi isteğine, kürsüde konuşmasına başlamak üzere bulunan İnce tepki gösterdi. İnce, Genç’e, ”Sayın Genç, ben buraya çıktım aşağıya mı ineceğim şimdi? Böyle bir yöntem yok. Kürsüye çıkmışım ben” sözleriyle tepki gösterdi.

İnce’nin bu sözlerini AK Parti milletvekilleri alkışladı.  ”Sorun Kürt sorunuysa çözeriz ama Kürdistan sorunuysa çözemeyiz” diyen İnce, işsizlikten, telefon dinlemeden, asgari ücretten, herkesin şikayetçi olduğunu anlattı. İnce, ”Türk” tanımının bir ırk değil, bir bilinç tanımı olduğunu söyledi. Kamer Genç’in Genel Kurul’dan ayrılması üzerine, usul tartışması açılmasından vazgeçildi.(aa)