Meclis'te kavga

Meclis'te kavga
Meclis'te kavga
TBMM muhalefet kulisinde, BDP'li Sırrı Sakık ile AKP'li Vahit Kiler arasında Bitlis'e yapılan karla mücadele yardımının dağıtımı konusunda kavga çıktı. Kavganın yansılmaları Genel kurul'daki görüşmelerde de sürdü. Kiler, Sakık'a 'Kendini halen dağda sanıyorsun' dedi

ANKARA - AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler ile BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, aşırı kar yağışlarının ardından valilik belediye emrine gönderilen yardımlar nedeniyle çıkan tartışmada birbirlerinin üzerine yürüdü. Yumruklaşma önlenirken kavgada bir vazo ve bardak kırıldı.
Tartışma Meclis muhalefet kulisinde yaşandı. Edinilen bilgiye göre AKP’li Kiler ve BDP’li Sakık kuliste Muş’tan gelen ziyaretçilerle birlikte bir süre oturdu. Yapılan sohbet aşırı kar yağışları nedeniyle valilik ve belediyelere yapılan yardımlar konusuna geldi. Sakık, Bitlis’ten büyük olmasına karşın Tatvan Belediyesi’ne gönderilen yardımın daha az olduğunu ve kullandırılmadığını iddia etti. Kiler, “Doğruyu söylemiyorsun” diye tepki gösterdi. Tartışma Sakık’ın “Valilileri il başkanı gibi görüyorsunuz” yönündeki sözleri üzerine daha da büyüdü. Ayağa kalkan Sakık, sehpa üzerinde bulunan küçük vazo ve bardağı Kiler’e doğru attı. Ayakta birbirini itekleyen milletvekillerinin yumruklaşmasını ise araya giren diğer milletvekilleri önledi.


GENEL KURUL’A DA YANSIDI


TBMM Başkan Vekili Gürdal Mumcu’nun yönettiği oturuma, karar yeter sayısı bulunamadığı için bir süre ara verildi. Bu aranın ardından 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle kısa bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, milletvekillerine yaptıkları konuşmalar ve gösterdikleri hassasiyet nedeniyle teşekkür etti. Bu arada söz alan AKP Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, kuliste BDP’den iki milletvekilinin Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’e karşı şiddete başvurduklarını ifade etti. Bahçekapılı, “Şiddete karşı olan bir parti olarak bunu kınıyoruz” dedi.


SAKIK: KİMİN ŞİDDET UYGULADIĞI ORTADA


Olaya karışan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ise söz alarak olayı şöyle anlattı: “Kimin şiddet uyguladığı ortadadır. Arkadaşlar bölgemizde ciddi bir afet yaşanmaktadır. Her taraf karlar altındadır. Biz de milletvekili arkadaşı davet ederek konuyu anlatmak istedik. Valiyi il başkanı gibi çalıştıran bu milletvekilidir. 44 bin nüfusa 500 milyar lira gitmiş. 70 binlik ilçeye hiçbir şey yok. Ayrımcılık yapılıyor. Sadece AKP’nin belediyesine yardım göndermek halka ve hakka hizmet midir?”
Sakık’ın sözlerinin ardından söz alan Kiler ise, Sakık’ın kendisini kulise görüşmek amacıyla davet ettiğini ve nezaket çerçevesinde görüşeceklerini düşünerek gittiğini belirterek, “Söylediklerinin hepsi gerçek dışıdır, asılsızdır, iftiradır” dedi.


KİLER: BURASINI DAĞ ZANNEDİYORSUN HERHALDE

Bunun üzerine yerinden kalkarak AKP sıralarına yürüyen Sakık’a seslenen Kiler, “Burası dağ başı değil, kendini halen dağda sanıyorsun herhalde. Biz senin tehditlerinden korkacak insan değiliz. Söylediklerin doğru olsa bile bunun karşılığı vazo atmak değil, saldırmak değil” diye konuştu. TBMM Başkan Vekili Mumcu’da, karşılıklı gerginliğin artması üzerine, “Sayın milletvekilleri burası parlamento, yani burası konuşulan yer. Lütfen yerinize oturun. Yani fikirlerin tartışıldığı bir yer. Burası kaba kuvvetin kullanılmayacağı, şiddetin olmayacağı bir yerdir. Bu konuyu karşılıklı olarak konuşarak anlaşırsınız” dedi.


KİLER BASIN TOPLANTISI YAPTI


AKP’li Vahit Kiler, BDP’li Sırrı Sakık ile yaşadığı kavgayı değerlendirirken, “Bizim her türlü tehdide, her türlü fiili saldırıya rağmen hizmetlerimiz devam edecek. Bizi Bitlis'e hizmetten bunların saldırıları alıkoyamayacak. Bu gibi olaylar bize daha çok heyecan ve şevk verir” dedi. Kiler, parlamentoda, bazı AK Parti milletvekilleriyle düzenlediği basın toplantısına, “Böyle bir konu için burada bulanm ktan duyduğum üzüntüyü ifade etmek istiyorum” diyerek başladı.
Kavgayı, Meclis tarihinde bir ilk olma özelliği nedeniyle paylaşmak istediğini belirten Kiler, şöyle devam etti: “Saat 14.00 sıralarında muhalefet kulisindeyken, Muş'tan birkaç hemşehrimiz ve Sırrı Sakık'ın da bulunduğu bir davete icabet ettim. Tam oturup çay içmeye başlarken Sırrı Sakık bir anda Bitlis ile ilgili meselelere girmeye başladı. Bitlis'teki yatırımlardan başladı ama bir yandan da 'siz Bitlis'e adaletsizlik yapıyorsunuz' şeklinde sesini yükseltmeye başladı. Ben de 'çok yanlış biliyorsun, doğru konuşmuyorsun. Benim dağıtma yetkim yok, yardımlar bakanlıklar ve valilikler tarafından dağıtılıyor' dedim. O biraz daha ileri gitmeye başladı. Hakaret ve küfür ederek, bir anda ayağa kalktı. 'Ben Bitlis'te olsam sana şunları yaptırmam, bunları yaptırmam' diye bağırdı. Eline masadan aldığı bir cisimle vazo ve benzeri bir cisim daha vardı, bana vurmaya ve fırlatmaya başladı. Bizimle oturanlar hemen engel oldular.”


İDDİALAR YALAN


BDP'li Sakık'ın Genel Kurulda dile getirdiği iddiaların tamamının yalan olduğunu ifade eden Kiler, “Kınıyorum, müfteri ilan ediyorum. Tamamı gerçek dahi olsa, hiçbir gerekçe bir milletvekiline kulislerde saldırıyı gerektirmiyor. Kaba kuvvet kullanmayı gerektirmiyor. Burası TBMM, milletin oylarıyla buraya geldik. Burası zannettikleri gibi geldiklere dağ başı değil. Dağ başı zannetmesinler” şeklinde konuştu. Kiler, bir gazetecinin, “Hukuki bir süreç başlatacak mısınız?” sorusuna, “Meclis Başkanlığına konuyu havale edeceğiz” yanıtını verdi. (anka, aa)