Meclis'te kavga: 5 milletvekili yaralandı

Meclis'te kavga: 5 milletvekili yaralandı
Meclis'te kavga: 5 milletvekili yaralandı
TBMM Genel Kurulu'nda kapalı oturumda, AK Partili milletvekilleri ile muhalefet milletvekilleri arasındaki tartışma çıktı. Tartışma sonrası çıkan kavgada 5 milletvekili yaralandı.

RADİKAL - İç Güvenlik Yasası'nın görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu'ndaki kapalı oturumda AK Partili milletvekilleri ile muhalefet milletvekilleri arasında çıkan kavgada 5 milletvekili yaralandı. Kavgada HDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü, CHP milletvekilleri Musa Çam, Aykut Erdoğdu, Refik Eryılmaz, Mahmut Tanal yaralandı. CHP'li Çam ile Eryılmaz'ın ambulansa Başkent Hastanesine götürüldüğü belirtildi. 

HDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün başından yaralandığı görüldü.

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, HDP'li kadınların kürsüye yürüdüğünü, AK Partili kadın milletvekillerinin bu gruba müdahale etmeye çalışmasıyla olayların çıktığını söyledi.

Onur, kavgada Meclis'in tokmakla vekil kovalayanlar ve havada uçuşan bardaklarla inanılmaz görüntülere sahne olduğunu aktardı. Melda Onur, Meclis Genel Kurulu'na hasta bakıcıların girdiğini ve yaşanan kavgada CHP'li Musa Çam çiçeklerin üzerine düştüğünü, uzun süre düştüğü yerden kalkamadığını belirtti. Onur ayrıca arbede sırasında Sebahat Tuncel de arada kalarak elinden yaralandığını sözlerin ekledi. KÜRKÇÜ: AKP'Lİ VEKİLLER POLİSİN YAPACAĞININ DEMOSUNU SUNDU

Ertuğrul Kürkçü  olayın ardından yaptığı açıklamada "Sabahat Tuncel'e gelen yumruğu engellemek isterken başımdan yaralandım. Tokmakla, çanla saldırdılar ve demir iskemleleri bize vurdular" dedi.

Kürkçü şunları söyledi:

"AKP'yi vekiller bu iç güvenlik tasarısını genel kurula yarın olmadan bugün getirebilmek için çok büyük çaba içindeydiler. Biz de usül açısından söz istedik. Ancak Meclis Başkan Vekili AKP'li Ayşenir Bahçekapılı HDP'nin Grup Başkan Vekili İdrib Baluken yerine AKP'yi Elitaş'a söz verdi. Buna Tepki olarak Pervin Buldan ve Sabahat Tuncel kürsüye doğru yürüdü. İşta o anda AKP'li vekiller kitle halinde saldırdılar. Sabahat Hanım'a yumruk gelmesin diye araya girdim. Benim başımda sıyrım oluştu. AKP'liler ellerine ne geçerse onunla saldırdılar. Başkanlık tokmağı ile Meclis çanıyla demir sandalyelerle vurdular. O çanı muhalefet vekillerinin kafasında gördüm. Meclis'te itiş kakış hep olurdu ama ben böylebini hiç görmedim. AKP'yi vekiller yasayı çıkarabilirlerse emirlerindeki polis gücünü yaptıracaklarının demosunu sergilediler. Biz icraatlarının bir demosunu gördük. Ancak bu durum bizim bu pakete karşı çıkma gücümüzü artırdı." (Hürriyet)
 CHP İstanbul Milletvekİli Müslim Sarı, Musa Çam'ın durumunun iyi olduğunu söyledi. Sarı Twitter'da şu mesajı paylaştı:


  http://www.radikal.com.tr/129576512957657

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ben bu meclistekilere güvenmiyorum. - Su Cemre Sim

  bazı arkadaşlar bir önceki yorumumdan dolayı beni eleştirmişler.Son çıkarılmak istenen Güvenlik Yasası çağdaş, laik, sosyal hukuk devletine yakışmaz. Çok can yakacak, bize görülmemiş bir devlet şiddeti uygulanacak. Türk Barolar Birliği; '' Rejim değişikliği ''anlamına geliyor.'' diyor.Ben bu meclistekilere güvenmiyorum. Adamalar oturup kendi maaşlarını, maaşları kadar hediye sınırını(iş takipçiliği dışında) istedikleri gibi ayarlıyorlar. Tüyü bitmemiş yetimlerin, yaşlıların, şehit çocuklarının hakkını; evde çocuğuna, yaşlı annesine süt götüremeyen yoksullardan zorla toplanan vergilerden, kendilerine Hollanda düzeyindeki milletvekili maaşını taktir ederken, kendilerine istedikleri kadar kıyak emeklilik bağlatırken, en namuslu bildiğimizin bile sesi çıkmıyor. Şimdi vatan kurtaran aslan kesildiler. Ekmek çarpsın hiçbirinize inanmıyorum.

  kiyak emeklilik yasasi ne alaka - keryil

  yani kiyak emeklilik yasasindaki kaypakliklarindan dolayi ic guvenlik yasasiyla ilgili itirazlarini mi dile getirmesinler? kendilerine imtiyaz saglayan bir yasayi gecirdikleri icin, muhalefet vekillerinin, tum turkiye'yi ciddi anlamda magdur edecek bir duzenlemenin gecmesini engelleme sansina sahip yegane insanlar olduklarini inkar mi etmemiz gerekiyor? hayir itiraz ic guvenlik paketi'ne itiraz edilmesine mi yoksa itiraz edenlerin kim olduguna mi? itiraz edenlerin kim olduguysa sikinti, afedersiniz ama bir sonraki secime kadar ak parti her istedigi yasayi cikarsin mi sizin retorik araciniz elinizden alinmasin diye? ne yapmalarini beklersiniz? "biz kiyak emeklilik aldik, o yuzden yanlis oldugunu bile bile karsi cikmayacagiz, yuzumuz yok" demeleri daha mi "onurlu" olurdu? tam olarak ne talep ediyorsunuz? insaf yahu. mecliste muhalefet vekilleri gizli oturuma gecilir gecilmez darp ediliyor ve bunun hicbir neticesi olmuyor, bir de sizin buyuk derdinize bak. son olarak, zaten tamamen yanlis hatirliyorsunuz zira 2012'de en son gundeme gelen mezara kada kirmizi pasaport vs. gibi duzenlemeler iceren teklif bdp, mhp ve chp'nin desteklerini cekmeleri sonucu rafa kaldirilmisti. simdi tekrar gundeme alinabilirmis. yani o duzenlemeler bugun halen kabul edilmediyse o begenmedigimiz muhalefet desteklemedi diye kabul edilmedi. sezar'in hakki sezar'a.

  hayal idi gerçek oldu.. - lm kimim

  valla bunlar mecliste yakinda 400 AKPliler filimi çeker :) ama HDP baraji bir aşsın o zaman böyle eşkiyalık yapamazlar işte.

  TBMM kavga......Balçovalı - balçovalı

  AKP , iktidardan gitmemek için elinden ne geliyorsa yapacak.Tutum ve davranışlar ile seri halde çıkardıkları yasalara bakılırsa, verilemeyecek hesapları olduğunu kendileri de biliyorlar. Laik cumhuriyet dönemini kastederek, 90 yıl onlar yönetti en az 90 yıl da biz yöneteceğiz.Görüldüğü gibi bunun yapı taşları bir bir döşeniyor.

  Ne olacaktı ki - sarabi

  AKP'li vekillerden münazara mı bekliyordunuz, siyasal temellerinin gereği neyse onu yapmış ve saldırmışlar, efendilerinin şiddet düşkünlüğünden kendi paylarına düşeni ortaya koymuşlar, emanetçi Ahmet Davutoğlu, "kafa kopartacağızzz", "kol kopartacağızzz" diye işid'den öğrendiklerini haykırırken bu günlerin geleceği belliydi. Evet arkadaşlar hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde nurtopu gibi dinci faşist bir memleket haline dönüşümü tamamlıyoruz. Siz bakmayın araya Allah'ı sokmalarına falan dinci faşizmin vahşilikte tarihteki diğer örneklerden eksiği yoktur, fazlası vardır.

  Kıyak emeklilik olsaydı sesleri çıkmazdı. - Su Cemre Sim

  Bir gahrımanlık, bir gahrımanlık.....,sorma getsin. Kıyak Emeklilik Yasası'nı , milletin uyumasını bekleyip, sabaha karşı ,el birliği ile sessizce çıkartmışlardı. Köftehorlar böyle arada gapişirler , acaba neden ola?

  Noluyor Yahu? - user637725

  Arkadaş nasıl bir ülke oldu burası? İnanmak istemediğim bir haber ama işin ucunda akp milletvekilleri olunca inanmamazlıkta edemiyor insan.