Meclis'te 'poşu-çarşaf' gerginliği

AKP'lilerin, Devrim Kanunları arasında yer alan 'bazı kisvelerin giyilemeyeceğine ilişkin düzenleme'nin Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısından çıkarılması ve giyenlere ceza verilmemesi yönündeki önergesi...

ANKARA - AKP'lilerin, Devrim Kanunları arasında yer alan 'bazı kisvelerin giyilemeyeceğine ilişkin düzenleme'nin Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısından çıkarılması ve giyenlere ceza verilmemesi yönündeki önergesi, TBMM Adalet Komisyonu'nda tartışma çıkardı. Önerge, CHP'lilerin komisyonu terk etme tehdidinde bulunmasıyla geri çekildi.
AKP'li Mahmut Durdu, komisyonun toplantısında tasarıdaki düzenlemeyle Güneydoğu'da poşu takan birinin 'Talabani'nin askerleri gibi giyindiği', Hatay'da çarşaf giyen bir kadının da 'Kaide üyesi olduğu' iddiasıyla cezalandırılabileceğini öne sürdü. Durdu, "Bu yasa çıktığında savcı, 'Sen poşu giydin, sen çarşaf' diye birilerini tutuklayacaktır" dedi.
Toptan'dan 'Uzlaşma bozulmasın' uyarısı
Bunun üzerine CHP'li Orhan Eraslan, "Poşunun askeri kıyafetle ne ilgisi var? İran Devrimi sonrasında yaşanan hafif yumuşamadan geri dönüldüğü bir dönemde biz Atatürk devrimlerini tartışıyoruz" diye konuştu. Komisyon Başkanı Köksal Toptan ise Eraslan'a, "Bu yakıştırmanızı şık bulmadım" dedi. CHP'liler toplantıyı terk etmeye hazırlanırken, Toptan, uzlaşmanın bozulmaması için Durdu'dan değişiklik önergesini geri çekmesini istedi.
Durdu'nun, bu gelişme üzerine görüşüne başvurduğu Yargıtay üyelerinden Keskin Kaylan, "Bugüne kadar uygulayıcı olarak yerel giysileri yargılamadık, yargı önüne getirmedik" dedi. Bu açıklamanın ardından Durdu, önergesini geri çekti. Komisyondaki tansiyonun düşmesi beklenirken, bu kez de AKP'li İsmail Bilen ve bazı AKP'liler, toplantıyı terk etmeye kalkıştı. Bilen şunları söyledi: "İkide bir Devrim Kanunları'na muhalefet etmek, inkılap ilkelerini değiştirmeye çalışmakla itham ediliyoruz. Bu tasarıyla Devrim Kanunları'nın ötesinde bir yaptırım getiriliyor. Başörtüsüne maksatlı bir müeyyide getirilmek isteniyorsa açıklansın."
'Kırcı maddesi'ne yeni düzenleme
Komisyonda 'cezaların içtimaı' başlıklı madde, Yargıtay'ın uyarısı doğrultusunda Ceza İnfaz Kanunu'nda yeniden düzenlenmek üzere tasarıdan çıkarıldı. Bahçelievler katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı'nın tahliye kararına gerekçe oluşturan hükmün çıkarılmasıyla 'bir kişi öldüren ile 10 kişi öldürenin' aynı şekilde cezalandırılmasının önü kapanacak.
Yargıtay'ın uyarıları dikkate alınarak tasarının 'kasten öldürme' başlıklı maddesinde yer alan, "Suçun ani kararla işlenmesi durumunda, kişi 24 yıldan 30 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır" hükmü de metinden çıkarıldı. Yargıtay, 'ani karar' ibaresinin sorun yaratacağı görüşünü bildirmişti.
Yine Yargıtay'ın isteğiyle, adam öldürmenin nitelikli halleri arasına
'tasarlayarak' ibaresi eklendi. Kasten öldürmenin tasarlayarak işlenmesi halinde ceza müebbet hapis olacak.
Toplantıda tasarının 'insan üzerinde deney' başlıklı maddesi de bilim adamlarının görüşleri doğrultusunda yeniden düzenlendi. Buna göre, çocuklar üzerinde yapılacak deneyler, çocuğun ve ailesinin 'rızası' koşuluna bağlandı.