Meclis'te sıra çocukların

TBMM Genel Kurulu bir günlüğüne çocuklara ayrıldı. TBMM Başkanlığı'nın Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlediği Türkiye Öğrenci Meclisi projesi kapsamında 81 ilden gelen il meclis başkanları, TBMM Genel Kurulu'nda buluştu.

ANKARA - TBMM Genel Kurulu bir günlüğüne çocuklara ayrıldı. TBMM Başkanlığı'nın Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlediği Türkiye Öğrenci Meclisi projesi kapsamında 81 ilden gelen il meclis başkanları, TBMM Genel Kurulu'nda buluştu.
Türkiye Öğrenci Meclisi'nin geçici başkanlığını TBMM Başkanı Bülent Arınç yaptı. Arınç'ın konuşmasının ardından, Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanı ve Divan üyeleri seçimine geçildi. Seçimde, Uşak Öğrenci Meclisi Başkanı Pelin Yılmaz, Eskişehir Öğrenci Meclisi Başkanı Harun Baykal ve Adıyaman Öğrenci Meclisi Başkanı Murat Furkan Gümüş'ün listeleri yarıştı.
"Sorunları sentezle çözeceğini" belirten Baykal 60 oyla Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanlığı'na seçildi. Yılmaz 16, Gümüş ise 11 oy aldı. Oylamada altı kişi ise mükerrer oy kullandı.
Simgesel devir teslim
Daha sonra yeni oluşan Başkanlık Divanı, görevi 'seleflerinden' simgesel olarak devraldı.
Arınç, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri Suat Kılıç ve Türkan Miçoğulları görevlerini gençlere devretti. Devir teslim töreninin ardından Türkiye Öğrenci Meclisi il sırasına göre yemin ederek göreve başladı. Törende sıra Ankara'ya gelince Atatürk adına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Yemin törenini izleyen Arınç, daha sonra öğrencilere 'Türkiye Öğrenci Meclisi'ne Katılım Belgesi' verdi ve saat hediye etti. Öğrenciler de Arınç'a yörelerine özgü çeşitli hediyeler verdi.
Öğrenciler öğleden sonraki oturumda tek tek söz alarak eğitim sistemine ilişkin görüşlerini dile getirdiler. Öğrenciler Arınç'a illerinin sorunlarını da iletti. Ardahan'dan gelen Murat Öztürk, yollarının asfalt olmadığını, çocukların çamur içinde kaldığını, deprem nedeniyle insanların perişan olduğunu anlatarak, "Yardım edilsin. Ardahan beni buraya sorunlarımızı söylemek için gönderdi" dedi. Arınç, Öztürk'e, Türkiye Öğrenci Meclisi'nde söz alarak kentin sorunlarını dile getirmesini söyledi. Arınç, "İnşallah biz bu sorunlarla TBMM olarak ilgileneceğiz. Bu bizim görevimiz. Ardahan'a benzer sorunları yaşayan başka bölgelerimiz de var. Türkiye'nin topyekûn kalkınmasını, ilerlemesini hep birlikte görmek istiyoruz" diye konuştu.
Türkiye Öğrenci Meclis Başkanı Harun Baykal da Arınç'tan, Ankara'daki ziyaretlerinin ardından geçecekleri İstanbul'a uçakla gitmek istediklerini söyledi. Arınç, "Uçak imkânımız yok. Sonraki yıllarda bakarız. Otobüsleriniz de uçak konforunda. Öğrenci olarak belki uçağa ilk kez binmek güzel bir duygu. İstanbul rüya gibi bir kent" diye konuştu.
İmam-hatipler bildiride
Türkiye Öğrenci Meclisi'nde Konya'dan gelen Abdülbaki Özdemir, imam-hatiplere atıfta bulunarak meslek liselerinin üniversiteye girişte sorun yaşadığını söyledi. Konya'da sekiz meslek lisesinde anket yaptıklarını bildiren Özdemir, ankete katılanların yüzde 85'inin katsayı uygulamasına karşı olduğunu, yüzde 64'ünün de katsayı uygulaması nedeniyle meslek liselerini seçmekten pişman olduğunu söyledi. Özdemir, katsayı uygulamasının bir an önce kaldırılmasını istedi.
Tavsiye kararına girdi
İmam-hatip liseleriyle ilgili katsayı uygulamasının kaldırılması Öğrenci Meclisi'nin tavsiye kararına da yansıdı. Tavsiye kararında, demokrasinin bütünüyle hayata geçirilmesi, eğitim sisteminin öğrencileri hayata daha iyi hazırlayacak şekilde düzenlenmesi, üniversiteye girişte dershanelerden çok okullardaki eğitimin esas alınması, kalıcı sınav modeli uygulanması, okul türleri arasındaki eşitsizliğin giderilmesi talepleri yer aldı.