Meclis'te tartışmalı aç-kapa günü

Meclis'te tartışmalı aç-kapa günü
Meclis'te tartışmalı aç-kapa günü

Meclis Genel Kurulu dün CHP liler ve 10 BDP liyle toplandı. Bu sırada AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş gelişmeleri salona girmeden izledi. Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, saat 15.00 te oturumu açtı ancak daha sonra toplantı yetersayısı olmadığı gerekçesiyle birleşimi kapadı.

3 Temmuz'da tatile giren Meclis Genel Kurulu, CHP'nin çağrısı üzerine olağanüstü toplandı ancak AKP ve MHP katılmayınca birleşim kapatıldı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi
TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- Meclis’teki tatil rehaveti, CHP ’nin Genel Kurul’un olağanüstü toplanması için yaptığı çağrı üzerine bozuldu. Meclis Genel Kurulu, terör olayları ve Suriye’deki gelişmeleri değerlendirmek üzere olağanüstü toplandı. Ancak AKP ve MHP ’nin gelmemesi nedeniyle toplantı için yeterli çoğunluk sağlanamadığından birleşim kapatıldı. 3 Temmuz’da tatile giren Meclis’te, CHP’nin olağanüstü toplantı çağrısı nedeniyle dün hareketli saatler yaşandı. Tatili yarıda keserek seçim bölgelerinden Ankara’ya gelen CHP’li milletvekilleri sabah Meclis’teydi.
CHP, Genel Kurul öncesi grup toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya, Güneydoğu’da çatışmalarda sakatlanan gaziler ve çok sayıda partili katıldı. Grup toplantısının ardından Genel Kurul salonuna ilk olarak CHP İstanbul Milletvekili Faruk Loğoğlu geldi. Daha sonra CHP’li milletvekilleri gruplar halinde gelirken, BDP’li dokuz milletvekili ve Eşbaşkan Selahattin Demirtaş da salonda yerlerini aldı. CHP lideri Kılıçdaroğlu , oturumun başlamasına beş dakika kala üç grup başkanvekili ile birlikte Genel Kurul’a girdi. Salonda BDP ve CHP’liler dışında milletvekili bulunmazken AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Genel Kurul’a girmeden gelişmeleri kapıdan izledi.
Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, saat 15.00’te yerini alarak oturumu açtı. Yakut toplantı için sayım isterken, sayımın başlamasıyla birlikte CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ayağa kalkarak söz istedi. Yakut ise “Böyle bir usulümüz yok” diyerek talebi reddetti. Ayakta konuşmaya başlayan İnce, sekiz milletvekillerinin Başbakan tarafından “devlet içinde devlet” olarak nitelenen mahkemeler tarafından tutuklandığı, 1 milletvekilinin ise PKK tarafından tutsak edildiği bir dönemde yoklama yapılamayacağını savundu. Yakut’u “AKP’nin evrak memuru” olmakla suçlayan İnce, “Bu Meclis’ten kaçmayın! Oslo’da görüşeceksiniz, Kandil’de görüşeceksiniz, buradan kaçacaksınız. Yuh olsun diyorum!” dedi.
Yakut ise İnce’nin konuşmasını bölerek “Kem söz sahibine yakışır” diye yanıt verdi. CHP’liler İnce’nin konuşmasını alkışlarken, BDP’liler sessiz kaldı. Yakut, yoklama için verilen süre bitince “Toplantı yetersayısı bulunamamıştır. Çağrı düşmüştür” dedi. Bazı CHP’liler, birleşim kapatıldıktan sonra “Kaç Mehmet ölürse toplanırsın” yazılı dövizler açtı. 

Demirtaş: Tatilleri birkaç Mehmet’ten önemli
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş Genel Kurul’un ardından gazetecilere açıklama yaptı. Demirtaş, parlamentonun ‘şike’, ‘milletvekili maaşlarına zam’ gibi konularda sabaha kadar çalışıp barış için toplanmamasının iktidarın zihniyetini ortaya koyduğunu öne sürdü. Demirtaş, “Bize göre AKP’nin tatilinden daha kıymetlidir o gençlerin hayatı. Birkaç Mehmet ölüvermiş ne olacak! Yeter ki sizin tatiliniz yarıda kesilmesin” dedi.