Meclis'te Ulla gerginliği

Meclis'te, İskenderun Limanı'nda batan tehlikeli atık dolu 'Ulla' adlı gemi için tartışma yaşandı. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, CHP Hatay Milletvekili Fuat Çay'ın gemiyle ilgili suçlamalarına yanıt verdi.

ANKARA - Meclis'te, İskenderun Limanı'nda batan tehlikeli atık dolu 'Ulla' adlı gemi için tartışma yaşandı. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, CHP Hatay Milletvekili Fuat Çay'ın gemiyle ilgili suçlamalarına yanıt verdi.
Çevre sorunlarının çözümü için 40 milyar avroya ihtiyaç olduğunu belirten Pepe, Çay'ın elindeki bilgi ve belgelerin eksik olduğunu, bu nedenle de Ulla battıktan sonra bir şey yapılmadığını söylediğini ifade edince tartışma çıktı.
Geminin batmasından birkaç saat sonra numune alınarak analiz edildiğini belirten Pepe, şunları söyledi: "Halk sağlığı açısından tehlike yok. Vatandaşı lüzumsuz yere panik etmenin ve üzerinden siyaset yapmanın hiç kimseye faydası yok. Mal bulmuş Mağribi gibi buna sarılmayın. Geminin battığı yer liman. Limanda zaten avlanmak mümkün değil. Zararını belgeleyen esnaf, yasal olarak tazmin etme yoluna da başvurabilir. 18 Ekim'den sonra 10 gün içinde İspanya atığı kabul etmezse, gemiyi bir haftada çıkaracağız."