Meclis'te yoğun mesai

Meclis'in yeni yasama yılı, yarın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in açış konuşmasıyla başlıyor. Görev süresi bugün dolan TBMM Başkanı Bülent Arınç, açılışı milletvekili sıralarından izleyecek.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Meclis'in yeni yasama yılı, yarın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in açış konuşmasıyla başlıyor. Görev süresi bugün dolan TBMM Başkanı Bülent Arınç, açılışı milletvekili sıralarından izleyecek.
TBMM Genel Kurulu'nun yarın saat 15.00'te başlayacak birleşimini, en kıdemli Başkanvekili sıfatıyla AKP'li İsmail Alptekin yönetecek. Alptekin'in sunuşunun ardından İstiklal Marşı okunacak ve Cumhurbaşkanı Sezer, yasama yılını açış konuşmasını yapacak.
Akşam Meclis bahçesinde düzenlenecek resepsiyona, görev süresi dolan Arınç yerine başkanvekili Alptekin ev sahipliği yapacak. Sezer'in geçmiş yıllarda olduğu gibi resepsiyona katılması beklenmiyor. CHP lideri Deniz Baykal'ın da gelmeyeceği ifade ediliyor.
İlk iş başkan seçimi
Meclis başkanlığı seçimleri nedeniyle çalışmalara 6 Ekim Çarşamba gününe kadar ara verilecek. Bu sürede adaylar başvuracak.
Vekilleri bu yıl da yoğun bir çalışma temposu bekliyor. Meclis'te öncelikle Sezer'in veto ettiği yasalar ele alınacak. Bu çerçevede, yerel yönetimler paketi içinde yer alan 21 maddesi veto edilen Kamu Yönetimi Yasası, 13 maddesi veto edilen İl Özel İdaresi Yasası ile üç maddesi veto edilen Belediyeler Yasası görüşülecek. Hükümet, bu yasalarda Sezer'e ikinci kez veto hakkı tanımamak için değişiklik yapmayı planlamıyor. CHP'nin de karşı çıkması nedeniyle bu yasalarla ilgili görüşmelerin tartışmalı geçmesi bekleniyor.
Sezer'in veto ettiği bir başka düzenleme ise, imam-hatip liselerinin de içinde olduğu meslek liselerine üniversiteye girme kolaylığı getiren ve YÖK'ün yapısını değiştiren yasa. Yasanın, bir kez daha Meclis gündemine getirilmesi bekleniyor. Ancak hükümetin, tepkileri de dikkate alarak YÖK Yasası'nı yeniden hazırlayacağı da ifade ediliyor.
Orman niteliğini kaybetmiş arazilerin satışını öngören vetolu Anayasa değişikliğinin de gerekirse referandum göze alınarak bu yasama yılında tekrar gündeme getirilmesi bekleniyor.