Meclis'teki yemin krizi üçüncü oylamada aşıldı

Meclis'teki yemin krizi üçüncü oylamada aşıldı
Meclis'teki yemin krizi üçüncü oylamada aşıldı
Meclis'te bağımsız bakanların yemin krizi üçüncü oylamada 233 hayır oyuna karşı 245 evet oyu ile aşıldı. Oylama sonunda bağımsız bakanlar yemin etti.Yemin sırasında CHP'li Musa Çam'ın bağımsız Adalet Bakanı Kenan İpek'e "adaletin nerede" dedi.AKP'li ve CHP'li vekillerin birbirinin üzerine yürümesi, ve Genel Kurul Salonu'nda tansiyonun yükselmesi üzerine oturuma 10 dakika ara verildi.

RADİKAL-Meclis'te bağımsız bakanların yemin krizi yaşandı. Bağımsız bakanların yemin edebilmesi için yapılan iki oylamadan da sonuç çıkmadı. Son yapılan oylamada bağımsız bakanların yemin edilmesi kabul edildi. Bakanlar yemin etti. Seçim kabinesine dışarıdan atanan bakanların yemin etmesi Meclis'te krize dönüştü. CHP oturumun hemen başında, yemin edecek bağımsız bakanların "bağımsız olmadıklarını" belirterek, yemin etmelerinin anaysaya aykırı olduğunu iddia etti. Bunun üzerine usül tartışması başlatıldı. Partileri adına söz alan vekillerin karşılıklı konuşmalarının ardından Meclis Başkanvekili Koray Aydın, bağımsız bakanların yemin etmesinin uygun olduğunu belirtti. Ardından CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Koray Aydın'ın tutumuna ilişkin oylama yapılmasını istedi. Aydın, bu istemi yerine getirerek tutumunu oya sundu. 

CHP, MHP VE HDP AYNI OYU KULLANDI

Oylamada, başkanlık tutumunun lehine AK Parti'li milletvekilleri oy kullanırken, CHP, MHP ve HDP'li milletvekilleri aleyhte oy kullandı. Bu durumu, muhalefet milletvekilleri alkışlayarak karşıladı.Bunun üzerine, TBMM Başkanvekili Aydın, oylama sonucuyla ilgili katip üyeler arasında anlaşmazlık olduğunu ifade ederek, birleşime ara verdi.

OYLAMA SONUCU AÇIKLANMADI
Ancak elle yapılan oylama sonucu Koray Aydın tarafından açıklanmadı. İlk turdaki oylamanın ardından grup başkanvekillerini iki kez toplantıya çağıran Koray Aydın oylama işlemini bu kez elektronik cihazla tekrar oylamaya sundu.
Koray Aydın'ın açıklamasına göre bu oylama da sağlıklı bir şekilde sonuçlanmayınca, grup başkanvekilleri 3. kez toplantıya çağrıldı.

BAĞIMSIZ BAKANLAR YEMİN EDİYOR
Ardından bir oylama daha yapıldı. Meclis'te bağımsız bakanların yemin krizi üçüncü oylamada 233 hayır oyuna karşı 245 evet oyu ile aşıldı. Sonrasında bir açıklama yapan Koray Aydın, "Özenli bir sayım yapıldı. Tutumum kabul edilmiştir. Geçici Bakanlar Kurulu üyesinin ant içmesi gereklidir" dedi ve bakanları sırasıyla kürsüye davet etmeye başladı. Bağımsız bakanlar yemin ederken CHP'liler masalara vururken HDP'liler ise Meclis Genel Kurulu'ndan ayrıldı.

TBMM KARIŞTI

Yemin kararının ardından bağımsız bakanlar kürsüye gelerek yemin etmeye başladı. Bu sırada CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin Adalet Bakanı Kenan İpek'e "adaletin nerede şerefsiz" dediği duyuldu. AK Partili ve CHP'li vekillerin birbirinin üzerine yürümesi, ve Genel Kurul Salonu'nda tansiyonun yükselmesi üzerine oturuma 10 dakika ara verildi.

Fotoğraf: Yurdagül Şimşek 

TBMM'DE DARBE TARTIŞMASI 

Görüşmeler sırasında AK Partili ve CHP’li milletvekilleri arasında ‘darbecilik’ tartışması yaşandı.
Usul tartışması isteyerek kürsüye gelen CHP’li Özgür Özel koalisyon görüşmeleri sırasında Kemal Kılıçdaroğlu’na görev vermeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdi.
Daha sonra kürsüye gelen AK Partili milletvekili, Nihat Erim’in CHP’den istifa ederek kurduğu hükümeti örnek gösterdi.
Tekrar kürsüye gelen Özgür Özel Nihat Erim’in o günlerde yaptığının yanlış olduğunu, Bülent Ecevit’in bu hareket üzerine Genel Sekreterlikten istifa ederek, CHP’ye en büyük seçim başarısını yaşattığını söyledi. Özel AK Parti’yi eleştirerek Erdoğan’ı da darbecilikle suçladı.
Daha sonra kürsüye çıkan AK Partili Ahmet Aydın ise “Bir aynaya baksaydı kimin darbelerle iktidara geldiğini çok net görecekti” dedi.
Sataşma olduğu gerekçesiyle tekrar kürsüye çıkan Özgür Özel ise, “Hadi biraz ortam yumuşasın Hababam Sınıfı'na bakalım… Hababam Sınıfı'nda herkes var. Türkler var Kürtler var. Solcular var Ülkücüler var orada bir tek siz yoksunuz. Çünkü 80 öncesinde çekildi o film. 12 Eylül darbesinin ürünleri orada olamaz” ifadelerini kullandı.