Meclis'ten Yüce Divan'a ret

Meclis'ten Yüce Divan'a ret
Meclis'ten Yüce Divan'a ret
Eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar'la ilgili Yüce Divan önergeleri reddedildi. Meclis'te 312 koltuğu bulunan Ak Parti'nin verdiği fire dikkat çekti.

RADİKAL -  Meclis, hakkında yolsuzluk ve rüşvet iddiaları olan eski bakanlar Zafer Çağlayan’ın Yüce Divan’a gönderilmesini 242’ye karşı 264, Muammer Güler’in gönderilmesini 241’e karşı 258, Egemen Bağış’ın gönderilmesini 245’e karşı 255, Erdoğan Bayraktar'ın gönderilmesini 219'a karşı 288 oyla reddetti. Bağış oylamasında AK Parti 48 fire verdi. Çağlayan için 26, Güler için 25 AK Partili’nin “Yüce Divan’a sevk” yönünde oy verdiği tahmin ediliyor.

Haklarında yolsuzluk iddiaları bulunan AK Partili 4 eski bakanla ilgili TBMM’de 8 aydan beri süren Soruşturma Komisyonu çalışmalarının finali, dün TBMM Genel Kurulu’ndaki Yüce Divan görüşmesiyle yapıldı. Geç saatlere kadar süren oturumda ilk olarak eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın Yüce Divan'a sevk edilmesiyle ilgili gizli oylama yapıldı. Oylamada 242 kabul oyuna karşılık 264 ret oyuyla, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın Yüce Divan'a sevk edilmesi talebi reddedildi. Oylamada 7 milletvekili çekimser oy kullandı, 1 oy boş, 3 oy geçersiz sayıldı.

Muammer Gülerle ilgili oylamada 241 kabul oyuna karşılık 258 ret oyu kullanıldı. Bu sonuçlu Muammer Güler'in Yüce Divan'a sevk edilmesi reddedildi.

Gece yarısı Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın Yüce Divan'a sevk edilmesini içeren önerge görüşüldü. Bu önerge de 245 kabul oyuna karşılık 255 ret oyuyla reddedildi. Oylamada 7 vekil çekimser, 6 boş, 4 vekil geçersiz oy kullandı.

Son olarak eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın Yüce Divan'a sevk edilmesini içeren önerge TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmedi.

Genel Kurul'daki gizli oylamaya, 515 milletvekili katıldı. Oylamada, 219 kabul, 288 ret oy çıkarken, 3 milletvekili çekimser kaldı, 3 oy boş çıktı, 2 oy da geçersiz sayıldı.

Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, oylama sonucunu açıklarken, Bayraktar'ın Yüce Divan'a sevk edilmemesine karar verildiğini belirterek, Komisyon Raporu'nun kabul edildiğini ifade etti.

Bahçekapılı, oylamaların tamamlanmasının ardından birleşimi saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.


Meclis'te tarihi oylama!


KOLTUK SAYISI


Vefat ve seçimler nedeniyle görev değişikliğinin ardından 550'den 535'e düşen Meclisin partilere göre sandalye dağılımı ise şöyle: Adalet Ve Kalkınma Partisi 312, Cumhuriyet Halk Partisi 127, Milliyetçi Hareket Partisi 52, Halkların Demokratik Partisi 27, Bağımsız Milletvekili 12, Demokratik Bölgeler Partisi 1, Elektronik Demokrasi Partisi 1, Demokratik Gelişim Partisi 1, Millet Ve Adalet Partisi 1 ve Anadolu Partisi 1.

Dört bakan için kritik gün


TBMM Genel Kurulu'nda eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile ilgili Yüce Divan görüşmeleri tamamlandı ve ardından ilk olarak eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın Yüce Divan için gizli oylaması yapıldı. Çağlayan ile ilgili ilk oylamada eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış da oy kullandı.

Şamil Tayyar: İçimizdeki ihanet şebekesini konuşacağız


Başbakan Ahmet Davutoğlu yerine Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan,Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yerine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yerine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yerine Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır'ın yerine Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik yerine Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın yerine Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz oy kullandı.

Egemen Bağış Meclis'te oyunu böyle kullandı


GENEL KURUL'A İLK BAYRAKTAR GELDİ
TBMM Genel Kurulu saat 15.00'de TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı yönetiminde başladı. Açılışın ardından gündem dışı konuşmalara geçildi. 4 eski bakanla ilgili bugün yapılacak olan Yüce Divan oylaması nedeniyle Genel Kurul Salonuna MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de geldi. Uzun bir aradan sonra HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Genel Kurul'daki HDP sırasında yerini aldı. Bir süre burada oturan Demirtaş, ardından salondan dışarı çıktı.
Genel Kurul'a ilk gelen Erdoğan Bayraktar geldi.

Sırrı Süreyya Önder'in fotoğrafı tartışma yarattı


ERDOĞAN BAYRAKTAR: KONUŞMAK İSTİYORUM AMA…

Dört Bakanın bugün konuşup konuşmayacakları merak ediliyordu. Meclis iç tüzüğü eski bakanlara konuşma ve savunma hakkı yapma hakkı veriliyorken, bugüne kadar hiçbir bakan oylama öncesi konuşmamıştı.

Genel Kurul’a ilk genel Erdoğan Bayraktar oldu ve şunları söyledi:
“Konuşmak istiyorum, hala da istiyorum. Ama yakın arkadaşlarım dostlarım konuşmamamın daha hayırlı olacağını söylediler. O yüzden konuşmayacağım. Arkadaşlar sizi sevdiğim için bunu açıklıyorum. Siz de beni sevin, sevgiye ihtiyacım var”

Bayraktar'dan sonra TBMM Genel Kurulu'na sırasıyla eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ve eski Bakan Egemen Bağış geldi.

Erdoğan Bayraktar: Sevgiye ihtiyacım var!


EGEMEN BAĞIŞ: SİYASETÇİLERİN DURUMA GÖRE A, B, C PLANLARI VARDIR

Egemen Bağış, Meclis'e geldiğinde gazetecilerin ''Konuşacak mısınız?'' şeklindeki sorusuna ''Dur bir bakalım. Duruma göre. Siyasetçilerin duruma göre A, B, C planları vardır'' yanıtını verdi.

Eski bakanlar kürsüde konuşma yapmadı


İŞTE GÜLER'İN KONUŞMASI

Genel Kurulu'na gelen eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in konuşması halinde kürsüde neler söyleyeceğini önündeki deftere yazdığı görüldü.

Güler yazısında şu ifadeleri kullandı:
"Sayın Başkan, Soruşturma Komisyonu'na verdiğim sözlü ve 41 sayfalık yazılı savunmama ilave edeceğim başkaca bir..."

Zafer Çağlayan annesini defnetti


  http://www.radikal.com.tr/127666112766617

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Belliydi zaten - user771112

  Dalga geçer gibi oy kullandılar görmüyor musunuz eyyy millet ve milletvekilleri. Yazık ki çok insan insanlığıni hatta dinini kaybediyor. Hırsızlık böyle aklandı mı şimdi

  AKP için geri sayım - user383887

  AKP TBMM DE ÇOĞUNLUĞUNU KAYBETTİ. 4 BAKAN ?276 oy bulunamadığı için? YÜCE DİVANA gönderilmedi. AKLAMAK için de 276 oy bulunamadı. Ama 4 BAKANIN SUÇLU oldukları TBMM de TESCİL edildi..

  neden - user818105

  bakanların yerine başkaları oy kullanabiliyor ki? Bu kadar önemliyse bu oylama kalksınlar gelsinler kendileri oy kullansınlar.

  yavuz hırsız - genco940

  ev sahibini bastırdığını sanıyor ama basıldığı muhakkak, hani tabiri yerinde ise çete kurmak, çeteye yardım ve yataklık yapmak diye giden iddialar var ya onun gibi bir şeye dönüştü. İşin ucu iki kelime ile birisinin dilinin ucunda her an çıkabilir. Bunlar aslında buz dağının görünen kısmı büyük bölümü suyun altında bir gün her şeyin iyot gibi açığa çıkacağı muhakkak asıl o zaman yüce divanın ne olduğunu daha iyi anlama fırsatı bulacağız. Bu iş böyle bitmez. Onun dokunulmazlığı var, bunun sorumsuzluğu filan hepsinin hikaye olduğunu göreceğiz.

  HİÇ KİMSE SUÇ ORTAĞINI YAKMAZ - m.rozbilen

  Sonucun böyle olacağı belli idi. Aksi hali eşyanın tabiaatına aykırı olurdu. Kimisi az da olsa acaba diye hayal gördüler ama hiç kimsenin suç ortağını yakmayacağını unuttular. Yakmaya kalkışılsa ne olur? Kendisi de yanar da ondan. Yakılan adam sessiz kalır mı sanıyorsunuz? Ayni davanın esas büyük zanlısı nerede? Bu gerçek ortada dururken 4 eski Bakan'ın yüce divana gönderilme kararı abes olurdu. Hakkımızı helal etmiyoruz demekten başka elimizde ne kaldı? Zira suçlunun zorbaya dönüştüğü bir dönem yaşıdığımızı ne zaman anlayacağız?

  vekiller - pilot748

  Tum dunyanin gozleri onunde kendine musluman diyen bir ulkenin millet meclisindeki HIRSIZLARI kayirma olayi!!! Dunya Islam'i ya kafa kesen ya da boyle sahtekar biliyor. Aksini niye sergilemiyoruz??? Hristiyan ulkeleri bizden daha DURUST degil mi? Anlamiyorum, HIRSIZLIK fitratimizda mi var? BAL TUTAN PARMAGINI mi YALAR?.. Parmak dursun, BAL Kutusunu da caliyor adam.bu vekiller belediye copcusu olamazlar,turkiyenin gelirine milletin parasina goz dikiyorlar.tabiki bunlarin baslari erdogan ve davutoglu,kenarda bakip kendine musluman susu veriyorlar, Dusunebilir misiniz boyle bir olay "gavur" deyip hakaret ettiginiz her hangi bir AB ulkesinde olsun? Dusnebilir misiniz boyle bir olay Amerika'da olsun?? Bir de AB bizi 50 yildir beklettiler diye yakiniriz. Bu milletvekillerinin pek cogu AB'de ancak ya otobus surucusu ya da meclis temizleyicisi olabilir saygisizlik etmek icin yazmiyorum, bu bir gercek. Herseyden once DURUSTSUZlukten kalirlar

  Biz unutkan milletiz. - rafet AKSARI

  Ne oldu şimdi aklandılar mı? Bir kişinin emriyle aklandı ama halkın nazarında asla aklanmadı. Şunu söyleyim biz o kadar çok hırsızları, yolsuzları unuttuk ki, bunları da unutacağız merak etmesinler.