Medya üzerinden Kıbrıs 'savaş'ları

İlk haber 29 Aralık'ta
Ordunun, Kıbrıs'ta Annan Planı zemininde çözüme yönelik tutum belgesine itiraz ettiğine ilişkin ilk haber 29 Aralık'ta Cumhuriyet'te, 'Annan'a rötuşlu evet' başlığıyla yayımlandı. Buna göre Dışişleri, askerin beğenmediği belgeyi tek başına hazırlamıştı.
İkili görüşme
Dışişleri bir gün sonra, "Tüm kurumlarla çalışıyoruz" derken, Genelkurmay Başkanı Özkök ise Başbakan Erdoğan'la görüştü. Sonraki gün Radikal'in Ankara Temsilcisi Murat Yetkin, 'Özkök'ten hükümete Kıbrıs freni' başlığıyla görüşmeyi kaleme aldı.
Dışişleri ile paralel
Erdoğan, 1 Ocak'ta, "Genelkurmay ile Dışişleri mutabık" dedi. Gerilim, dünkü 'Askerden çekince' haberiyle sürdü. Genelkurmay ilk defa Dışişleri ile paralel açıklama yaptı: "Bu haberler milli davaya zararlı."

ANKARA - Dışişleri Bakanlığı'nın Kıbrıs sorununun Annan Planı zemininde çözümü için oluşturduğu planı içeren 'tutum belgesi' daha kesinleşmeden, soruna farklı yaklaşan tarafların basın üzerinden başlattığı kavga dün Dışişleri ve Genelkurmay'ın 'tek sesli' çıkışıyla noktalandı. 'Dışişleri ile Genelkurmay'ın görüşleri farklı' haberleriyle zor duruma düşen Dışişleri Bakanlığı ikinci kez yapmak zorunda kaldığı açıklamaya dün Genelkurmay'dan da destek buldu. Genelkurmay, Dışişleri'nin görüşlerine Genelkurmay'ın çekince koyduğu haberlerini yalanladı.
Basın üzerinden tartışma
Dışişleri ile Genelkurmay'ın Kıbrıs konusunda ayrı düştüklerine ilişkin ilk haber Cumhuriyet gazetesinde Mustafa Balbay imzası ve 'Annan'a rötuşlu evet' başlığıyla 29 Aralık 2003'te manşetten verildi. Haberde, Dışişleri Bakanlığı'nın Genelkurmay'dan bağımsız olarak bir çözüm planı hazırladığı belirtilirken, planın ana hatları şöyle sıralandı: "Güzelyurt'u paylaşalım.
AB hukukunu kabul edelim. İngiliz üslerini plan dışı bırakalım. Kuzeye gelen Rumlar milletvekili olamasın. Türk-Yunan garantörlüğü sürsün. Türk asker sayısı 6 bine insin. Türkiye ve Yunanistan'dan gelenler iki tarafta da yüzde 5'i geçmesin."
Annan Planı'nı referans alan çözüm paketinde Dışişleri ile Genelkurmay'ın uzlaşamadığına ilişkin haberler ertesi günkü gazetelerde yer bulunca, Dışişleri Bakanlığı ilk açıklamasını yapmak zorunda kaldı. Açıklamada, çalışmaların devletin tüm kurumlarıyla ortak bir zeminde yürütüldüğüne dikkat çekildi.
Özkök Başbakanlık'ta
Ancak 30 Aralık'ta Kıbrıs trafiği hızlandı. Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Başbakan Recep Erdoğan'la görüşürken, Genelkurmay Harekât Daire Başkanı Metin Yavuz Yalçın, Dışişleri Müsteşarı Uğur Ziyal'le görüştü.
31 Aralık 2003'te ise Radikal Gazetesi Ankara Temsilcisi Murat Yetkin, Özkök-Erdoğan görüşmesinin perde arkasını, 'Özkök'ten hükümete Kıbrıs freni' başlığıyla kamuoyuna yansıttı. Yetkin, yazısında Özkök'ün Erdoğan'a, "Kıbrıs için bu acele neden" sorusunu ilettiğini, bunun üzerine de Erdoğan'ın, Dışişleri Bakanı Gül'ü uyardığını yazdı.
Bunun üzerine de Erdoğan'dan açıklama geldi. Basındaki haberlerden rahatsız olan Erdoğan, 1 Ocak 2004 günü gazetecilere, "Kimse hükümet ile ordu arasında bulanık havalar estirmesin. Dışişlerimiz, Genelkurmayımızla bir mutabakat içinde. Herhangi bir esasta sıkıntı olmadığı gibi usul itibarıyla de her şeyi belli bir noktaya getirmişlerdir. Genelkurmay Başkanı ile baş başa yaptığım görüşmeye ilişkin yazılanlar çok çirkin, çok ayıp" dedi.
Gerilim tırmandı
Cumhuriyet gazetesinin dün yine Mustafa Balbay imzasıyla, 'Askerden çekince' manşetiyle duyurduğu haber ise Kıbrıs gerginliğini doruğa taşıdı. Haberde Genelkurmay ile Dışişleri'nin Kıbrıs için çeliştiği belirtilirken, çelişki noktalarının 'garantörlük, toprak paylaşımı, iki kesimlilik, asker sayısı, İngiliz üsleri, mal değişimi, göçmenler ve ortak sınır' konularında düğümlendiği öne sürüldü.
Ortak ses: Gerçeği yansıtmıyor
Bunun üzerine 30 Aralık'taki açıklamasını tekrar eden Dışişleri Bakanlığı, Cumhuriyet gazetesindeki haberin gerçeği yansıtmadığını duyurdu. Bakanlığın dünkü açıklamasında, bu tür haberlerin Kıbrıs milli davasına, halkın birlik-bütünlüğüne ve Türkiye'nin çıkarlarına zarar verdiği belirtilirken, şöyle dendi:
"Bakanlığımız tarafından muhtemel bir görüşme sürecinde Türk tarafının pozisyonunun belirlenmesine yardımcı olacak açıklamalar başından itibaren Genelkurmay Başkanlığımızla gerekli istişareler ve değerlendirmeler zamanlıca ve düzenli olarak yapılagelerek sürdürülmüştür. Yapılan çalışmalar, ortak bir tutumun belirlenmesine yöneliktir."
Genelkurmay'dan destek
Dışişleri Bakanlığı'ndan sonra Genelkurmay Başkanlığı da haberi yazılı bir açıklamayla yalanladı. Açıklamada, TSK'nın Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasına inandığı vurgulanırken, bu doğrultuda demokratik ve modern bir zeminde ilgili kurumlar arasındaki görüşmelerin sürdürüldüğü ifade edildi. Açıklamada şöyle denildi: "Milli bir dava olan Kıbrıs konusunda görüşmecilerin gücünü olumsuz etkileyecek bu gibi haberlerden kaçınılmasının ve halkımızın resmi açıklamalara itibar etmesinin uygun
olacağı değerlendirilmektedir."