'Medyaya rağmen Genelkurmay'a teşekkür ediyorum'

'Medyaya rağmen Genelkurmay'a teşekkür ediyorum'
'Medyaya rağmen Genelkurmay'a teşekkür ediyorum'
Başbakan Erdoğan, 35 köylünün yaşamını yitirdiği Uludere katliamı ile ilgili olarak Genelkurmay'ın gerekli hassasiyeti gösterdiğini söyleyerek, "Medyaya rağmen Genelkurmay Başkanı ve komuta kademesine teşekkür ediyorum" dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Şırnak Uludere'de yaşamını yitiren 35 kişiye rahmet dileyerek BDP 'ye ve basına sert eleştirilerde bulundu.  Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

"Şırnak’ın Uludere ilçesi yakınlarında acı bir hadise yaşandı. Milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum. Bu acı hadise de en küçük detayına kadar adli ve idari inceleme yapılıyor, yapılacaktır. Genelkurmay Başkanlığımız idari ve adli incelemeyi başlattığını açıklamıştır. Ben de dün bu konuyla ilgili olarak bir araya geldiğim genelkurmay başkanımla bu konuyu değerlendirdik. Konunun takipçisi olduklarını tekrar duydum, dinledim. Bu yapılan çalışmalar, gösterdikleri hassasiyet nedeniyle, hepsine bu konulardaki hassasiyetleri için teşekkür ediyorum. Medyaya rağmen teşekkür ediyorum. Çünkü bazı gerçekleri görüyoruz, biliyoruz."

"Hükümetimiz döneminde silahlı kuvvetlerimizin attığı bu adımları, halka karşı atılan adımlar gibi göstermek, devlet halkını bombalıyor gibi göstermek, bunların hepsi devletle millet arasındaki bütünlüğü parçalamaya yöneliktir. Bunların da emellerinin ne olduğunu biliyoruz. Bizim de onların istikametinde hareket etmeyen hükümet olduğumuz için rahatsız oluyorlar. Doğrularına inanan bir hükümet olarak milletimizin geleceğini devlet, millet ikileminde, devleti değil milleti öne çıkaran bir iktidar olduğumuz için bunlarla anlaşmamız tabiî ki mümkün değildir." 

'İBLİS'İN YOLUNDA YÜRÜYENLER'
"Şunu çok açık ve net söylemek durumundayım. Özellikle bu ülkede 780 bin kilometrekarelik vatan toprağını ilmik ilmik işleyen biz olduk. Buna devam edeceğiz. Ana muhalefet şöyle der böyle der. Bu da bizi bir ilgilendirmiyor. Sürekli bir tekerleme var ağızlarında. Ak Parti iktidarı cumhuriyet tarihini eleştiriyor diye. Biz bir dönemin takvimini ortaya koyuyoruz. Diyoruz ki Cumhuriyet döneminde, bu iktidarda yapılanlar yapılmamıştır diyoruz. Bu tespiti yapmak yanlış mı? Eğer sizler tek parti iktidarlarınız döneminde ne yaptığınızı ortaya koyacaksınız. Zaten çok partili iktidar dönemine de kenarından köşesinden yamandınız. Tek partili iktidar döneminde kimlik kartlarını gösterdik, mühürle nasıl ekmek gaz yağı dağıtıldığını anlattık. Un şekerin nasıl mühürle dağıtıldığını dinledik. Bunlar CHP ’nin iktidar dönemleriydi. Bu millete bu acıları yaşattınız. Ama Ak Parti iktidarı döneminde hamdolsun böyle bir şey söz konusu değil. Her geçen gün daha iyi oluyor."

"Bu elim hadisenin ardından, cenazeler üzerinden derhal istismar ve fitne faaliyetlerine başlayanları da maalesef gördük. Şimdi burada altını kalın çizgilerle çizerek vurgulamak durumundayım. Kim ki Uludere’de 35 Kürt öldürüldü diyerek meseleyi etnik meseleye taşıyorsa, o her türlü milli manevi değeri, her türlü insani ve vicdanı değeri ayaklarının altına almış ve çiğnemiş, İblis'in yolunda yürüyor demektir. Biz olaya böyle bakmıyoruz, biz Uludere’de 35 insan hayatını kaybetmiştir, biz olaya böyle bakıyoruz. 35 can yitirilmiştir. 35 vatandaşımız kaybedilmiştir diye bakıyoruz."

BDP'YE SERT ELEŞTİRİ
"Hale bakın. Cenazeleri bile etnik kökenleriyle tasnif edenler, insanlıktan nasibini alamayanlardır. Siyasi zihniyeti nedir bilemem, ancak mesela orada ölenlerden birinin ablası da benim şu an kadın kollarında çalışan bir bayan, başkanlık yapan bir bayan. Bu da var. Bizden bunun istismarını duydunuz mu? Bunlar vicdanlarını yitirmişler. Irkçılık ve faşizm, iblisin yani şeytanın açtığı bir yoldur. Cenazeleri bile Türk-Kürt diye ayıranlar işte iblisin yolunda, şeytanın izinde yürüyenlerdir. İstanbul’da yaptıkları basın toplantısının görüntülerini izlediniz değil mi? Kendi milletvekilleri. Güya acı içindeler. Ama kameralar önünde kahkahalar atmaya çekinmeyecek kadar insafsızlar vicdansızlar."

"Bunların koruculara nasıl baktıklarını çok iyi biliyoruz. O korucu kardeşlerimizi nasıl hedef yaptıklarını biz çok iyi biliyoruz. O cenazelerin tabutların üzerine parti bayraklarını asmak iki yüzlülük fırsatçılık değil de nedir? Cenaze terörist başının resmini taşıyanlar neye hizmet etmek istiyorlar? Sonra birileri çıkıyor, bazı densizler çıkıyor, bu olay yüzünden bu ülke bölünmüştür diyor. Yahu sen kimsin? Kimi temsil ediyorsun? Siz silahlı efendileriniz, ipinizi gevşetmediği sürece tuvalete bile gidemezsiniz."  

"Bu ülkenin insanı ‘Misafir başım gözüm üstüne’ der. Taziyeye gelmiş, kendisi de o coğrafyanın insanı olan Kaymakamı öldüresiye dövmek, linç etmek, benim Kürt kökenli kardeşimin değil; işte o insan müsveddelerinin işidir. Fırsatçı siyasetçiler ve bazı medya organları bu olayı istismar ediyor. (Gazeteci Mehmet Baransu’ya yanıt) Benim derdim kimseyi korkutmak değil. Ben Kasımpaşa’lı olmaktan şeref duyarım. Bu ülke bize yüzde 50 oy vermişse, sen gocun. Kendinizi check edin."

İSMAİL HANİYE PARTİ GRUBU'NDA 
Erdoğan'ın konuşması sırasında Gazze'deki Filistin Yönetimi Başbakanı İsmail Haniye salona girdi. Erdoğan alkışlarla karşılanan Haniye'yle selamlaştı. Selamlaşmanın ardından sözlerine devam eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"CHP’nin bu olayı Mustafa Muğlalı hadisesiyle eş tutarak çok büyük sorumsuzluk örneği sergilemiştir. Açıklamalar sorumsuzca. Bu hadiseyi '33 kurşun'a benzetmek fırsatçılıktır. CHP’nin BDP’nin diliyle konuşmasına anlam vermekte zorlanıyoruz. Bu hadisenin üzerine kararlılıkla gideceğiz. Onların acısını paylaşacağız. Yapılması gereken neyse yapacağız. Geleceğe taşımayacağız.

'MOLOTOF SİLAH SAYILACAK' 
"Tarlabaşı Caddesi'nde otobüste bulunan vatandaşımızın ne günahı var? Otobüsleri molotof atarak o insanları ölüm tehlikesi altına nasıl bırakırsın? Biz molotofkokteylinin de silah olarak sayılması için teklif hazırlayacağız. Otobüs duraklarının ne günahı var? Bunlar insanlıktan nasibini almamış, bunlar müsfette bile değil. Meydanı teröre bırakmayacağız." (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1074411107441185

  YORUMLAR
  (85 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bir özür bile çok mu o çocuklara ve anne babalarına - ahmet09

  bu yanlışlık değildir kimin yaptığı belirsiz bir katliamdır.ırkçılar bu katliama oh iyi olmuş dedikleri için başbakan onların oylarını kaybetmeyi göze alamıyor ama alevi vatandaşlarımızın oylarını çalmak için dersim olayından özür dilendi..diyelimki gerçekten de bir hata oldu peki bu millete devlet adına özür dilerim hata ve yanlışlıkla oldu demek de mi zor!!!o çocukların aileleri maddi yardıma muhtaç diye tazminat ödeyip onların ve bizlerin yüreğimize su serpemezsiniz!!!

  ... - noelon

  yazının sonuna sıkışmış ama söylemeden geçemeyeceğim... molotof silahtan sayılsın tabii... ancak günümüz iktidarının poliikaları ve uygulamaları insanca sayılacak mı? molotof atandan hesap sorulsun tabii, ama o insanları molotof atmaya zorlayan, iten politikacılardan,poitikalardan ve iktidardan hesap sorulacak mı?

  TAYYIP DEVLETI - coolunuz

  - 35 sivilin olduruldugu, kendi halkini bombalayan orduya tesekkur eden bir basbakan Turkiye basbakani olamaz diilmi? -Olaylari 12 saat yayinlamayan medyayi elestiren Turkiye basbakani olamaz diilmi? - Bu olayda bile CHP yi elestiren Turkiye basbakani olamaz diilmi? - BDP yi boluculukle suclayan Turkiye basbakani olamaz diilmi? BDP bu ulke bolunmustur derken ne kadar hakli oldugunu bugun TURKIYEnin basbakani onaylamisdir. PKK, istanbulun gobeginde 35 Turk vatandasini oldurseydi, o zaman havayi fiseklerle yeni yila girermiydi Turkiye? Turkiye bolunmustur ve Turkiye basbakani tayip erdogan halen sucu baskalarinda ariyor. sozun bittigi yerdeyim.

  gokten zembil'ile inmek - devriscoban

  gokten zembile inmek kimseye nasip olmadi,nazi çikisi ve çukusu hafizalardan silinmedi,okyanus otesi once oksar,sisirir,sonra destegi çeker,ulkenin adalete ihtiyaci vardir,kurtlerle savasarak,yahut terorize ederek hangi kurum kalmiski ele geçirme provasi yapilmaktadir.zavali nenem size oy vermisti,bugun telefonda oy hakkini helal etmedigini soyluyor,e tabi diyeceksiniz al nene'ni git,tek soz hakkimiz kaldi al ceketini git sayin basbakanim;bu makkam sorumluluk ister,

  tayyip - rojteam

  35 kişiyi katledeni tepki yerine teşşekkür eden bir başbakandan ne beklertsin.

  ..... - rojteam

  1 ülkenin başbakanı katliyamdan 24 saat sonra basın karşısına çıkıp pişkin pişkin açıklamarda bulunuyor. üstüne üstün hala genelkurmayı teşekkür edip. bdp yi suçluyor sanki bombardıman uçakları bdp kaldırmış gibi . şimdi ise yandaş medyasıyla olayın üstünü örtme peşine düştü. dersim,maraş,sivas nasıl tarihe geçtiyse, bügünde uludere, erdogan katliyamı olarak tarihte yerini alacak.

  cok komik - nevzenhan

  birilerine ipleri vs. vs in elinde derken bu ulkenin sozde demokrasisinin kimlerin elinde oyuncak oldugunu, basa gecen hukumetlerin "asker onunde selam cakmak" zorunda olduklarini unutuveriyor basbakan..irkcilik ve fasizmden sozederken kendilerinin yillar icinde geldikleri noktayi, nasil devletin mainstream sistem politikalariyla paralel hale geldiklerini unutuyor..tek parti donemindeki chp'den sikayet ederken, yada mhp gibi turkculerden sikayet ederken kendilerinin gittikleri yolunda ayni yere cikacaginin farkinda degiller..akil fikir versin!