Meğer CHP zafer kazanmış

'Tabanda daralma yok'
CHP lideri Deniz Baykal, seçim sonuçlarının yanlış değerlendirildiğini, CHP'nin başarılı olduğunu söyledi. Partinin, 1999 yerel seçimlerine göre oylarını artırdığını belirten Baykal, "Bu seçimde CHP'nin oy tabanında bir daralma olmadığı ortaya çıktı" dedi.
Baykal usulü hesap
CHP liderinin hesabı şöyle: CHP, belediye başkanlığı temelinde yüzde 21.7, il genel meclisi bazında yüzde 18'den çok oy aldı. 1999'da il genel meclisi oranı yüzde 11.8, başkanlık bazında yüzde 13.8'di. Belediye başkanlığı sayısı da 372'den 450'ye çıktı.
'Merkez sağ çöktü'
"1.5 yıllık bir hükümet yerel seçime avantajlı, muhalefet dezavantajlı girer" diyen Baykal, kaybettikleri yerlerde oylarının arttığına dikkat çekerek, şöyle konuştu: "Merkez sağ çöktü, dengeler bozuldu. Çok daha başarılı olmak için çalışmak durumundayız."

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP'nin oylarını artırdığını öne sürdü. Baykal, dün basın toplantısı düzenleyerek yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi. Sonuçları, genel seçim sonuçlarıyla karşılaştırmanın doğru olmadığını savunan Baykal, CHP'nin belediye başkanlığı temelinde değerlendirildiğinde bu seçimde yüzde 21.7, il genel meclisi baz alındığında ise yüzde 18'in üzerinde oy aldığını söyledi.
CHP'nin 1999'da yapılan yerel seçimlerde aldığı oy oranı ile 28 Mart'taki oranlarını karşılaştıran Baykal, 1999'da CHP'nin il genel meclisi seçiminde yüzde 11.8, 28 Mart'ta ise yüzde 18.2 oranında oy aldığını, arada 8 puanlık bir oy artışı bulunduğuna dikkat çekti. Baykal, belediye başkanlığı seçimi baz alındığında ise partisinin oylarının aynı dönem için yüzde 13.8'den yüzde 21.7'ye, CHP'nin belediye başkanlığı sayısının da 372'den 450'ye çıktığını söyledi.
'İktidar avantajlıdır'
Yerel seçimde CHP'nin aldığı oyların 1,5 yıl önceki milletvekili seçimindeki oylarla karşılaştırılmasını eleştiren Baykal, "Belediye seçimi milletvekili seçimi ile mukayese edilmez. Milletvekili seçimi ülkenin bir hükümet çıkarmak için sandık başına gittiği, yerel seçim ise kimin iktidar olduğunun belli olduğu bir seçimdir. Dinamikleri farklıdır. İktidardaki parti 1,5 yıllık bir hükümet döneminde bir yerel seçime giriyorsa bu yerel seçime özel bir avantajla başlaması demek. Muhalefet olarak giren ise dezavantajlıdır" dedi.
Geçmiş seçimlerden örnekler veren Baykal, "Doğal olarak bir seçimde güç kazanmış, iktidara gelmiş, bir parti doğal olarak ekstra bir kazanç sağlar. Bu çerçevede AKP'nin son milletvekili seçimi ile yerel seçimde 7,9'luk artış vardır. Sonuçlar bu çerçevede ele alındığında şaşırtıcı değil. CHP Eskişehir'de ve bazı yerlerde seçime katılmadı. O, Eskişehir ve diğer il genel meclisi oylarını da katın bir kayıp olmadığını görürsünüz. CHP'nin oy tabanında bir daralmanın olmadığı ortaya çıkmıştır 'Canım, oy tabanı bu ama seçim kaybediliyor...' Evet bu üzüntü verici ama Antalya'da seçimi daha önce 21.95 oyla kazanmıştık. Bu seçimde 28.26 aldık ancak seçimi kaybettik" diye konuştu.
Gaziantep, Sinop, Hatay ve Burdur'da bir önceki seçim ile bu seçimde alınan oy oranlarını kıyaslayarak, oy oranının arttığı halde belediye başkanlığı seçiminin kaybedildiğine dikkat çeken Baykal, "Merkez sağ çöktü ve dengeler bozuldu. Merkez sağ, ağırlığını AKP'ye yaslamış, AKP'nin çizgisi çıtası yükselmiştir" dedi.
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baykal, iki kutuplu bir seçimde CHP'nin oy oranının başarı olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğine yönelik soru üzerine şöyle konuştu: "Elbette değil. Çok daha başarılı olmak durumundayız. Ancak sonuçların, CHP'nin oy kaybını gösterdiği iddiasını, gerçeğe saygısı olan kimse söyleyemez. Elma-armut toplanır mı? 20 partinin katıldığı seçimde CHP, ikinci olmuştur".
Baykal, 3 Kasım'da 6 milyon seçmenin CHP'ye oy verdiğini, bu seçimde ise bu sayının 5 milyona düştüğünü anımsatan bir gazeteciye, "Seçmenin başka bir yere yönelmiş olması gerekmez. Bu katılımla da ilgilidir. CHP'nin oyu
oran olarak da sayı olarak da kendini korumaktadır" yanıtını verdi.
Yönetimde değişiklik yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya, "Hayır" yanıtı veren Baykal, "Baykal olmasaydı, CHP yüzde 30 oy alırdı" iddialarının anımsatılması üzerine "Bunun denenmesi için fırsatlar vardı. Ben yönetimden ayrıldım. Daha sonra tekrar görev üstlendim. Görevimizi yapıyoruz. Bundan tedirgin olanlar faaliyetlerini sürdürüyor" dedi.1989'u yok saydı
Dün yerel seçim sonuçlarının genel seçimle kıyaslanmasının yanlış olacağını dile getiren Deniz Baykal, partisi muhalefetteyken yerel seçimi iktidar partisi için bir kıstas saymıştı. 1989'daki yerel seçimlerden sonra dönemin SHP Genel Sekreteri Baykal, 'erken seçim' isteğini gündeme getirmişti. Baykal, ANAP'ın oylarının yüzde 21'e gerilediğini, bu oranla ülkeyi yönetemeyeceğini belirterek, "Bu yerel seçim genel seçim gibiydi. ANAP halkın desteğini yitirmiştir. Halkın desteklemediği parlamentoda bulunmaktan kendimi rahatsız hissediyorum" dedi.