Mehmet Ali Şahin artık protokolde iki numara

Mehmet Ali Şahin artık protokolde iki numara
Mehmet Ali Şahin artık protokolde iki numara

Şahin tebrikleri kabul etti.

TBMM Başkanlığı'na üçüncü turda 338 oy alan AKP'li Mehmet Ali Şahin seçildi

 

ANKARA - AKP Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin, TBMM’nin 24. başkanı oldu.
TBMM Genel Kurulunda yapılan üçüncü tur oylamaya 518 milletvekili katıldı. 338 oy alan AKP Antalya Milletvekili Şahin, böylece Meclis Başkanı seçildi. Adaylardan CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici 103, MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata 66, Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç ise 1 oy aldı. 9 oy boş çıktı, 1 oy da geçersiz sayıldı.Şahin, Meclisin yeni başkanı olarak 2 yıl görev yapacak.
 
 
 
İLK KONUŞMASI
 
 
 
Şahin Meclis'te yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Görevde kaldığım sürece Meclis Başkanı olarak hiçbir peşin hükme katılmaksızın tam bir tarafsızlıkla yüce Meclis'e hizmet edeceğim. Her alandaki yardım ve destekleriniz hatta uyarılarınız benim için çok değerli olacaktır. Yeni yasama yılında gündem çok yoğun olacak. Demokrasimizi daha da güçlendirecek adımların atılmasında yüce Meclis'in önemli bir çalışma yapacağına inanıyorum. Meclis 30. başkanını seçti.  İlk Meclis Başkanımız, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün milletimizle kurduğu cumhuriyeti daha da yüceltmek, çağdaş uygarlık hedefini yakalamak en asli görevimizdir.  Tüm milletvekilleri bana eşit yakınlıktadır. Büyük bir tarafsızlıkla hizmet edeceğimi tekrar ediyorum. Saygılar sunuyorum."
 
 
 İLK İKİ TURDA 367 BULUNAMAMIŞTI
 
 
 
Meclis Başkanlığı seçimi için yapılan ilk iki turda 5 aday yarışmış, başkanlık seçimi için gereken 367 oya ulaşılamamıştı.
Muhalefet, Köksal Toptan ismi üzerinde uzlaşılmadığı takdirde AKP'nin adayına destek vermeyeceğini söylemişti. Beklendiği gibi de oldu. CHP, MHP, DTP kendi adaylarına oy verdi.
Mehmet Ali Şahin, Genel Kuruldaki ilk oylamaya saatler kala muhalefetle uzlaşma arayışına girdi. DTP ve DSP ile görüştü... MHP ve CHP'den ise randevu gelmedi.
İlk turda Mehmet Ali Şahin 315, ikinci turda 322 oy aldı. 338 milletvekili olan AKP'deki fireler dikkat çekti. Köksal Toptan, Alaattin Büyükkaya, Kemal Unakıtan mazeret bildirerek oylamaya katılmadı ancak AKP'de ilk turda 20, ikinci turda 13 fire olduğu gözden kaçmadı. Başbakan Erdoğan, AKP'den tek aday çıkmasını istemiş, Mehmet Ali Şahin isminin açıklandığı toplantıda, fire verilmeden destek çağrısında bulunmuştu.  Sonuçlar, bazı muhalefet partilerine oy kaydığını da gösterdi. CHP'nin adayı İlhan Kesici kendi partisinin dışında oy alamadı.  Bir milletvekili eksik olan CHP'den 96 milletvekili Kesici'ye oy verdi. MHP'li Münir Kutluata'ya kendi partisi dışından 4 oy çıktı.
DTP'li Hasip Kaplan da ilk turda başka partili 4 milletvekilinden oy alsa da ikinci turda bu durum değişti. Kaplan, üçüncü tur öncesi adaylıktan çekildi.
 
 
 
-ŞAHİN’İN ÖZGEÇMİŞİ-
 
 
 
Şahin, 16 Eylül 1950’de Karabük’ün Ovacık İlçesi Ekincik köyünde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Şahin, bir süre serbest avukatlık yaptı.
İstanbul Fatih Belediye Başkanı olarak da görev yapan Şahin, AKP’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.
Şahin, 20, 21 ve 22. dönemlerde İstanbul’dan, 23. Dönemde ise Antalya’dan milletvekili seçildi.
Mehmet Ali Şahin, 58. ve 59. Hükümetlerde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, 60. Hükümette ise Adalet Bakanlığı görevinde bulundu. Şahin, evli ve 4 çocuk babası. (aa)