Mehmet Bekaroğlu: Görüşmede imam hatipler gündeme gelmedi

Mehmet Bekaroğlu: Görüşmede imam hatipler gündeme gelmedi
Mehmet Bekaroğlu: Görüşmede imam hatipler gündeme gelmedi
AKP ve CHP arasındaki koalisyon görüşmeleriyle ilgili konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, "İmam hatipler ve din eğitimiyle ilgili hiçbir konu gündeme gelmedi" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, CHP Genel Merkezi'nde basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bekaroğlu, partilerinin geniş tabanlı, uzun süreli, bütün sorunları çözecek, 4 yıllık, ekonomi , hukuk, anayasa alanında ciddi reformlar yapacak bir hükümet kurma düşüncesinde olduğunu bildirdi. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında dün gerçekleşen koalisyon görüşmesinin sorulması üzerine Bekaroğlu, "Değerlendirmelere devam, müzakereler perşembe günü kalan yerden devam edecek. Baştan beri öngörülen süreç devam ediyor, bir anormallik yok" diye konuştu. 

Türkiye'nin toplumsal kutuplaşma, çatışma, ekonomik kriz, dış politika , Ortadoğu gibi sorunlarının bulunduğunu ifade eden Bekaroğlu, CHP olarak, hangi partiler arasında hükümet kurulacağına değil hangi ilkeler üzerinde kurulacağına baktıklarını ve bu ilkeleri ortaya koyduklarını söyledi. Bekaroğlu, dünkü görüşmede, AK Parti ve CHP heyetlerinin 35 saat görüşerek olgunlaştırdığı konuların genel başkanlarca değerlendirildiğini belirtti. Perşembe günkü görüşmede, bir hükümet kurulup kurulmayacağının belli olacağına işaret eden Bekaroğlu, "Türkiye zor zamanlardan geçiyor, bugün de bir şehit var, altı şehit cenazesi kaldırıyoruz, çatışmalar devam ediyor. Böyle bir ortamda partisel çıkarlar, şu konu nasıl, bu konu nasıl tartışmak yerine Türkiye'nin temel sorunlarını çözebilecek bir büyük koalisyonu çıkarmak gerekiyor. CHP'de bunun gayreti içerisinde" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK KAZANIM"

"Koalisyon konusunda olumlu sinyaller var mı" sorusuna Bekaroğlu, "Süreçte bir problem yok. Baştan beri başlayan görüşmelerde bir kriz ortaya çıkmış değil ama sonuca da varılmış değil. Sonuca varılması için çalışmalar var" yanıtını verdi. "Koalisyon görüşmelerinde, liderlerin verdiği görüntünün" sorulduğu, Bekaroğlu, şunları kaydetti: "CHP ile Adalet ve Kalkınma Partisinin genel başkanlarının, bir araya gelip Türkiye'nin temel konularını medeni bir şekilde konuşmaları ve buradan bir koalisyon programı çıkarmaya çalışmaları, Türkiye için büyük bir kazanım, iyi bir şey. Böylesine bir kutuplaşmanın olduğu ortamda o görüntü ilaç gibi gelmiştir. Herkesin ne olacak belirsizliği yaşadığı çatışmalar, şehit cenazeleri, böyle bir havada iki ana akım partinin genel başkanlarının bir araya gelerek, 'Türkiye'nin sorunlarını nasıl çözeriz' diye konuşmaları büyük bir kazanımdır, iyi bir şeydir."
Türkiye'de yeni bir hükümetin kurulması gerektiğine inandıklarını dile getiren Bekaroğlu, "CHP geniş tabanlı, uzun süreli, bütün sorunları çözecek, 4 yıllık, ekonomi, hukuk, anayasa alanında ciddi reformlar yapacak bir hükümet kurma düşüncesinde" dedi.

"İMAM HATİP GÜNDEME GELMEDİ"

"CHP'nin imam hatiplerin kapatılmasını istediği"ne dair iddiaların sorulduğu Bekaroğlu, bu haberlerin spekülasyon olduğunu dile getirdi.
Eğitim alanında ciddi problemler bulunduğunu, eğitim sisteminin yap-boz tahtasına dönüştüğünü savunan Bekaroğlu, mesleğini ve dünyayı iyi tanıyan insanlar yetiştirecek bir eğitim sistemine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. İmam hatipler ve din eğitimiyle ilgili hiçbir konunun gündeme gelmediğini belirten Bekaroğlu, bu spekülasyonları yapanların, bu koalisyonun kurulmasını istemediğini ileri sürdü.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "CHP'nin, imam hatipleri kapatmak gibi bir düşüncesinin olmadığını" defalarca söylediğini aktaran Bekaroğlu, "Din eğitimiyle ilgili bir problem yok, CHP'nin böyle bir kompleksi yok" dedi.

AA