Mehmet Bekaroğlu milletvekili seçildi mi?

Mehmet Bekaroğlu milletvekili seçildi mi?
Mehmet Bekaroğlu milletvekili seçildi mi?
CHP'ye katılması tartışmalara neden olan ve 9. sıradan kontenjan adayı gösterilen Mehmet Bekaroğlu'nun milletvekili seçilip seçilemeyeceği merak konusu olmuştu. Mehmet Bekaroğlu milletvekili seçildi mi? İşte detaylar...

RADİKAL-Eski Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, CHP 'ye katılıp Parti Meclisi Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı oldu. Partiye katılımı tartışmalı olan Bekaroğlu, seçim kampanyasını yürüten ekibin başında yer aldı. CHP'nin İstanbul 3. Bölge 9. sıra milletvekili adayı olan Bekaroğlu, TBMM’nin 25. Dönem’inde CHP milletvekili olarak 4 dönem sonra tekrar Meclis'e girmeye hak kazandı.

MEHMET BEKAROĞLU KİMDİR?

Rize'de 1954 yılında dünyaya gelen Mehmet Bekaroğlu, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde Psikiyatri uzmanlığını yapan Mehmet Berkaroğlu İngiltere'de Aston Üniversitesi'nde misafir araştırmacı olarak çalışmıştır.

12 Eylül sonrasında Asteğmen olarak görev yapan Bekaroğlu, bu dönemde Gaziantep ve Metris cezaevlerinde psikiyatrisi olarak hizmet vermiştir. Darbe sonrasında 1987-1999 döneminde KATÜ Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı olduktan sonra bu makamda akademik kariyerine nokta koyan Mehmet Bekaroğlu, sonraki hayatını siyasete adamıştır.

Refah Partisi çatısı altında 21. Dönem Rize Milletvekili seçilerek TBMM'ye adımını atan Mehmet Bekaroğlu, İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nda yer almıştır. Refah Partisi'nin kapatılmasından sonra Fazilet ve Saadet Partilerinde de siyasi kariyerini sürdüren Mehmet Bekaroğlu, SP Genel Başkan Yardımcısı olduğu dönemde istifa etmiş ve Ertuğrul Günay ile birlikte Müslüman Sol hareketini kurmuştur.

Ertuğrul Günay'ın AK Parti çatısı altına geçmesiyle SP'ye dönen ancak sonrasında yeniden istifa ederek HAS Parti'ye geçen Mehmet Bekaroğlu, sonrasında tekrar SP'ye dönüş yapmıştır. SP'den üçüncü ve son kopuşunda CHP 'ye geçen Mehmet Bekaroğlu, CHP'de Genel Başkan Yardımcısı olarak siyasi yaşamını sürdürmektedir.Mehmet Bekaroğlu, Doğudan dergisinin sahibidir, Fikir Zamanı adlı haber sitesinin yanın danışma kurulunda yer almaktadır ve Yeniharman dergisinde yazarlık yapıyor.