Mehmet Öcalan: 'Yeğenimin adaylığını bizden gizlediler'

Mehmet Öcalan: 'Yeğenimin adaylığını bizden gizlediler'
Mehmet Öcalan: 'Yeğenimin adaylığını bizden gizlediler'
Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, HDP'nin yeğeni Dilek Öcalan'ı Şanlıurfa'da ikinci sırada aday göstermesine tepki gösterdi.

Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, HDP’nin yeğeni Dilek Öcalan’ı Şanlıurfa’da ikinci sırada aday göstermesine tepki gösterdi. Yeğeninin milletvekili adayı olduğunu tarlada çalışırken öğrendiğini ve çok şaşırdığını belirten Mehmet Öcalan, "Yeğenimin adaylığını bizden gizlediler. Dilek Öcalan’ın aday olmasına karşıyım. AK Parti ve diğer siyasi partilerde olduğu gibi Abdullah Öcalan yeğenine kontenjan ayrıldığı söylentileri ortaya çıktı. Ağabeyim böyle bir şey istemedi, istemez" dedi.

Halfeti İlçesi’ne bağlı daha önce 'Köy' statüsünde bulunan ’Büyükşehir Yasası’ ile mahaleye dönüştürülen Ömerli’de oturan Mehmet Öcalan, HDP’nin Şanlıurfa listesinde 2’nci sıra milletvekili adayı gösterdiği ablası Fatma Öcalan’ın kızı yeğeni Dilek Öcalan’ın adaylığını eleştirdi.

6 aydır İmralı Cezaevi’ndeki ağabeyi Abdullah Öcalan ile görüşemediğini belirten Mehmet Öcalan, "Her hafta adaya gitmek için başvuruyorum. Ancak devlet bizi götürmüyor. Ekim ayından beri kardeşimden  haber  alamıyorum. Listelerin hazırlanmasından önce adaya gittiğimde bana; ’Seçimlerde kim sizi temsil edecekse onu tercih edin. Demokrasi ve özgürlüğü ileri götüren kişileri tercih edin’ tavsiyelerinde bulunmuştu" dedi.

"DİLEK ÖCALAN ABDULLAH ÖCALAN’IN TERCİHİ DEĞİLDİR"

Yeğeni Dilek Öcalan’ın HDP’den milletvekili adayı olmasının Abdullah Öcalan’ın tercihi olmadığını öne süren Mehmet Öcalan şöyle konuştu:
"HDP’nin aday gösterdiği Dilek Öcalan’ın dayısının isteği doğrultusunda listeye girdiği söylentileri çıktı. Ancak Dilek Öcalan’ın Abdullah Öcalan’ın bir tercihi olduğuna inanmıyorum. Dilek Öcalan’ın aday olmasını HDP ve DTK yapmıştır. Onun sorumluluğunu da biz almıyoruz. Abdullah Öcalan’ın vekillere ihtiyacı yoktur. O kendisi demokratik siyası bir mücadele veriyor ve kimseye ihtiyacı yoktur. Dilek’in aday olma hakkı var ama henüz genç ve keşke bu yola ömrünü veren insanlara sırasını verseydi." Ali LEYLAK/ (DHA)

 
 


  http://www.radikal.com.tr/133352813335282

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aynen katılıyorum - user678437

  Hdp nin herhalde seçim için tek hatası. En azından ben öyle düşünüyorum. Hem muhalefete parti ve iktidar partisine konuşmaları için koz verdi ler hem de ömrünü bu davada harcayan kisilere bir derece haksızlık oldu.

  HDPnin adayidir - radi11

  bu kadar; sizden onay alinmasi gerekmiyor; kendisi kara vereck yasta.