'Memlekette taş kalmadı'

CHP lideri Deniz Baykal, AKP'nin, Türkiye'nin Irak savaşına girmesini engellediği için kendilerine teşekkür etmesi gerektiğini ifade etti.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ADANA - CHP lideri Deniz Baykal, AKP'nin, Türkiye'nin Irak savaşına girmesini engellediği için kendilerine teşekkür etmesi gerektiğini ifade etti. Baykal, aksi takdirde Başbakan Tayyip Erdoğan'ın halinin Irak savaşına destek veren ve seçimleri kaybeden İspanya'nın eski başbakanı Aznar'a döneceğini söyledi.
Seçim mitinglerini sürdüren CHP lideri Baykal, dün Adana ve memleketi Antalya'da halka hitap etti. Adana'da umduğu kalabalığı bulamayan Baykal, AKP'ye yüklendi. Baykal, 3 Kasım seçimlerinde asgari ücretle çay-simit hesabı yapan Başbakan'ın, artık kendi maaşının hesabını yaptığını anlattı ve "Memlekette sıkılacak taş, toprak, orman mı bıraktınız?" diye sordu. Maliye Bakanı'nın oğlunun mısır ithal ettiğini, Ulaştırma Bakanı'nın oğlunun 22 yaşında armatör olduğunu dile getiren Baykal, "Kendi çocukları taşı sıkıp da mı iş sahibi oldular? Bu işsiz çocukların kabahati, bakan çocuğu olmamak mı?" dedi.
İstanbul'daki terör olaylarına karışanlardan Habib Aktaş'ın babası Abdülaziz Aktaş'ın Mardin'in Savur ilçesinde belediye meclisi adayı olduğunu, Engin Vural'ın da İGDAŞ'ta çalıştığının ortaya çıktığını belirten Baykal, "Bunların hepsi rastlantı mı?" diye sordu. Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bir hafta önce İspanya'da büyük bir terör olayı yaşandı. Seçimlere gidiliyordu. İktidardaki parti büyük ihtimalle kazanacaktı. İktidardaki parti, ABD başkanı Bush'a destek vermiş ve Irak'a bin 200 asker göndermişti. Halk, izlenen yanlış politikayı anladı, İspanya'nın savaşa girmesine karşı çıkan, muhalefeti iktidara getirdi. Biz Türkiye'nin Irak'a asker göndermesini engelledik. Bunun için AKP iktidarı bize teşekkür etmeli. Eğer, CHP olmasaydı Türkiye ne haldeydi. Biz, Türkiye'yi de Ortadoğu bataklığına girmekten kurtardık, AKP'yi de kurtardık."