Memura zamlı maaşın tarihi belli oldu

Memura zamlı maaşın tarihi belli oldu
Memura zamlı maaşın tarihi belli oldu
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, memurların dört gözle beklediği "zamlı maaş" için tarih verdi.
Haber: ÖMER ŞAHİN / Arşivi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memurların yılan hikayesine dönen zamlı maaşlarıyla ilgili tarih verdi. Kanal a daki “Görüş Farkı” programına katılan Bakan Çelik, 24 Nisan itibariyle toplu sözleşme yapacak hakem heyeti üyelerinin belli olacağını, 30 Nisan’da da masaya oturulacağını söyledi. Çelik, “1 aylık süre var. 29 Mayıs son gün. Eğer masada uzlaşır isek daha erken de bitme durumu var. Ama masada uzlaşma durumu olmazsa en geç hakem heyetinin karar vereceği gün olan 29 Mayıs’tır. Böylece geriye dönük 1 Ocak’tan itibaren kararlaştırılan zam oranı ne kadar ise memurlarımız maaşlarını ona göre almış olacak" diye konuştu. 

Kıdem Tazminatı Fonu Geliyor 
Bakan Faruk Çelik, kıdem tazminatlarıyla ilgili yapılacak değişiklik hakkında da bilgi verdi. Kıdem tazminatını yıllık değil aylık olarak hesaplayacak bir formül üzerinde çalışıldığını söyleyen Çelik, şunları söyledi:

”Kıdem tazminatı fonu adı altında bireysel hesabına bir miktar belli bir oranda ücret yatsın diye bir çalışmayı bir çalışmayı bütün çalışanlara getirmek istiyoruz. Peki mevcut çalışanlar en olacak? Kıdem tazminatını hak eden 800.000 kişi bunlarda bir hak kaybı kesinlikle olmayacak. Fakat bu ham bir çalışmadır. Henüz bakanlar kuruluna sunulmadı. Sosyal taraflarla görüşülmedi. Şu anda detaylı bir çalışma yapıyoruz.”