Merkel, Chirac'ı ikna edemedi

Alman Hıristiyan Demokrat Partisi Başkanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile yaptığı görüşmede, Türkiye'ye ayrıcalıklı ortaklık önerilmesini gündeme getirdi, ancak ikna edemedi.

BRÜKSEL / PARİS - Alman Hıristiyan Demokrat Partisi Başkanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile yaptığı görüşmede, Türkiye'ye ayrıcalıklı ortaklık önerilmesini gündeme getirdi, ancak ikna edemedi.
Merkel, görüşmenin ardından, "Chirac'ın bu konudaki görüşlerini biliyoruz. Ancak bu tür önemli konularda karar verilmeden önce analizlerin karşılıklı paylaşılması faydalı" diyerek, aradığı desteği bulamadığını ima etti. Yeni Avrupa Komisyonu'nun üyeleri arasında bulunan Fransız Jacques Barrot da basına, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerinin apar topar başlatılmaması gerektiğini söyledi. Barrot, "Türkiye'nin AB'ye katılımının etkilerinin neler olacağı açık şekilde ortaya koyulmalı" dedi.
Fransız Yeşiller Partisi sözcüsü Anne Souyris ise "Türkiye'yi reddetmek sadece Müslüman-Hıristiyan ülkeler uçurumunu büyütür" dedi.