Merkez Bankası Kanunu bakanları böldü

Merkez Bankası Kanunu bakanları böldü
Merkez Bankası Kanunu bakanları böldü
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Merkez Bankası Kanunu'nun değişemeyeceğini ifade etti. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise kanunun değişmesinin 'tartışılabilir' olduğunu açıkladı.

RADİKAL - Türkiye siyasetinin şu sıralar en önemli gündem maddeleri arasında Merkez Bankası tartışması yer alıyor. Merkez Bankası, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’dan yeni açıklamalar gelirken piyasalar bu açıklamaların dozuna göre tutum alıyor. Hürriyet gazetesinden Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Merkez Bankası’yla ilgili olarak Twitter’dan bir açıklama yaptı. Şimşek bir Tweet’e verdiği cevapta, “Merkez Bankası Kanunu'nun değişmesi söz konusu değil” tweetini attı.

TARTIŞILMALI

Öte yandan Merkez Bankası tartışmalarıyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise, Merkez Bankası Kanunu'nda değişiklik öngörüp öngörmediklerinin sorulması üzerine, “Bunlar tartışılmalı. Birçok ülkelerin merkez bankalarında sorumluluk sadece fiyat istikrarı değil, aynı zamanda büyüme, istihdam, dış ticaret dengeleri... Bu sorumlulukların Merkez Bankası'na verilmesi tartışılmalı. Ben Merkez Bankası'nın bağımsızlığını, milli menfaatler anlamında sorumlulukları artırılmak kaydıyla, kesinlikle destekliyorum” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/130316513031654

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sorun merkez bankasında değil.. - dersimera

  dünyanın heryerinde merkez bankaları özerk kurumlardır. abd merkez bankası dünyanın en büyük ekonomik sorumlluğunu üzerinde taşıyan kurumudur.obama yada bush un veya öncesinde clinton un bu bakanın başkanıyla polemiğe girdiğini veya kararlarına müdahale ettiğini,baskıladığını duydunuz mu? hayır..çünkü bizde farklı bir durum var.kafede sigara içen gençlerden tutun da kadınların özel hayatlarına kadar her konuya müdahale eden ve onun bu pervasız yaklaşımlarını alkışlayan büyülenmiş bir yığın var.merkez bankası mevzusu nerde başladı ve neden erdem başçı hedef oldu? faiz indirimi kararını açıklamayı geri bırakmasından sonra erdoğan konuya müdahil oldu ve başçı ya talimat niteliğinde bir uyarıda bulundu.sonra konu faizi aşıp kurumun bağımzılığıyla erdoğanın bağımsızlığı noktasında kimin bağımsızlığı daha bağımsız noktasına geldi.erdoğan sen bağımsızsan bende bağımsızım yani o halde benim talimatımı dinlemen gerekiyor demeye getirdi.sonra film başa sardı.akp ve erdoğan medyası köşe yazarları erdoğana sadık vekiller bakanlar başçıyı hedefe oturtup vurun kahpeye dediler..birtanesi "seni bugünlere getirene saygusuzlık yapamazsın" minvalinde bir söylemde bulundu.mesele bu.bizde erdoğanın kafası kime takılırsa koro medya devamını getiriyor.şimdi bu bizdeki başkanlık modelinin dünyada bir eşi daha olmayacağına sizde ikna olmuşsunuzdur.

  Davutoğlu - Alipapa

  Davutoğlu eğer rüştünü ispat edebilir ve seçimlerden sonra AKP veya AKP_HDP hükümeti başbakanı olabilirse,Zeybekçiyi bakan yapmayacak ve Kaçaksarayla manevi ilişkisini kesip Cumhurbaşkanlığı yetkilerini azaltma yolunda muhalefetle işbirliği yapacaktır.Erdoğanın kendi gibi düşünmeyenleri vatan haini ilan etmesinden ve bundan Ali Babacan ile Mehmet Şimşekinde dolaylı olarak nasibini almasından sonra ,Erdoğanın sadece ülke ekonomisine değil AKP yede zarar verdiği artık malum.Seçimlerden sonra Erdoğan sadece geleneksel anlamda Cumhurbaşkanı olarak kalacaktır.

  Ekonomi bilmek - Alipapa

  Zeybekçinin yaptığı ve bildiği tek şey,Cumhurbaşkanının demeçleriy bağlantılı ikincil konuşmaları yapmaktan öteye gitmiyor.İyi bir insan ve geçmişte başarılı bir belediye başkanı ama ekonomi bilgisi maalesef sıfır.Seçimden sonra adıAli Babacaının koltuğuyla anıldı ya artık kim tutar onu.ama göremediği şey,seçimden sonra AKP ve yeni kurulacak AKP_HDP koaliasyon hükümetinin kaçak sarayları manevi olarak dışlayacağı. çünkü artık konuşmalarıyla sadewce ülkeye değil AKP yede zarar veriyor.

  Merkez Bankası - user490650

  Cumhurbaşkanı na bağlansın hep beraber rahatlayalım.