@omererbil

Mersin'in şifreleri

Mersin'in şifreleri
Mersin'in şifreleri
Mersin'de AK Parti için Zafer Çağlayan dezavantaj oldu. Yolsuzluk iddiaları seçmen üzerinde olumsuz etki bırakmış. AK Parti adayları arasında çok parlak isim yok. Eski AK Parti'li Dengir Mir Mehmet Fırat'ın HDP'den aday olması da AK Parti'ye Mersin'de darbe vuruyor.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Türkiye’nin en büyük 10 şehrinden biri olan Mersin 2013 verilerine göre nüfusu 2 milyona dayandı. Ülkemizin en büyük limanına sahip şehir de, ekonomi organize sanayi bölgesi ile tarım üzerine kurulu.  Hem iç hem dış pazara yönelik narenciye ve muz üretimi çiftçiyi ayakta tutmaya çalışıyor. Çiftçinin gelişen tarım teknolojisine ayak uyduramaması, iç piyasaya yönelen üreticinin de fiyat politikasından dolayı zarar etmesi, Mersin’de önemli miktarda arazinin boş bırakılmasına neden oluyor. Mersin limanına İspanya, Arjantin gibi ülkelerden gelen limon ve portakalın iç piyasaya dağıtılması da üretici üzerinde olumsuz izler bırakıyor, hükümete olan tepkiyi artırıyor.

2011 seçim sonuçlarına göre %32.27 oranı ile AKP 311.947 oy alarak 4 vekil, % 31.63 oranı ile CHP 305.697 oy alarak 4 vekil,  % 23.02 oranı ile MHP 222.535 oy alarak 2 vekil,  bağımsız giren ve %9.52 oranına ulaşan Ertuğrul Kürkçü 92.017 oy alarak Meclis’e girdi.  2014 yerel seçimlerinde il genel meclisi oranlarına baktığımızda %31.1 oy oranı ile MHP birinci parti olurken, CHP %28.4, AKP %26.7, HDP %10.9 oy oranına sahip oldu. Mersin Büyükşehir Belediye başkanlığını MHP kazandı.

1 oy çok şey değiştirir!

3 PARTİDE KIYASIYA YARIŞIYOR

Mersin’de 2011 seçimlerinde 305 bin 697 oy alan CHP 4 vekil çıkardı. Meclise son giden vekil CHP’den oldu. 222.535 oy alan MHP 2 vekil çıkarabildi. Eğer 7 bin oy daha alabilseydi meclise giden son vekil CHP değil MHP’nin üçüncü sıra adayı olacaktı. İl genel oylarında %0.8 oy artışı ile MHP Mersin’de 3. vekili garantiliyor. Kaldı ki 2014 yerel seçimlerinde MHP oylarını çok fazla artırmıştı. Kısacası 3 partinin kıyasıya kapışacağı Mersin’de her oyun inanılmaz önemi olacak.  Şehrin merkezi emekli ve yaşlı bir nüfusa sahip. Silifke, Anamur gibi 7 ilçenin bulunduğu eski İçel olarak nitelendirilen bölgede ise Türkmen ağırlıklı yaklaşık 300 bin tarımla uğraşan seçmen var.  Tarsus da 200 bin, merkez dahil 4 ilçede de yaklaşık 700 bin seçmen oy kullanacak. Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı merkeze bağlı Akdeniz ilçesinde yaklaşık 170 bin seçmen bulunuyor.

YOLSUZLUK İDDİALARI 

Mersin her seçimde bir bakanı meclise gönderdi. 2007 seçiminde Kürşat Tüzmen, 2011 seçimlerinde de Zafer Çağlayan kırmızı plaka ile şehre döndü. Bu seçimde AK Parti için Çağlayan dezavantaj oldu. Yolsuzluk iddiaları seçmen üzerinde olumsuz etki bırakmış. Üstelik yeni seçimde AK Parti adayları arasında çok parlak isim yok. Eski AK Parti’li Dengir Mir Mehmet Fırat’ın HDP’den aday olması da AK Parti’ye Mersin’de darbe vuruyor. Özellikle 1950 sonrası Mersin’e göç eden Kürt kökenli ve daha önce AK Parti’ye oy veren önemli bir seçmen kitlesinden HDP’ye oy kayar.

Bir vekili zaten garanti olan HDP’nin ikinci vekil için şansı zor da olsa Türkiye genelinde barajı aşabilmesi için ciddi bir oy artışı sağlar. Ancak bu oy artışı da ikinci vekil çıkarmaya yetmez. Kürt seçmene yönelik AK Parti’nin üçüncü sıraya koyduğu Akil İnsanlar listesindeki Muhsin Kızılkaya’nın bekleneni karşılamadığı görülüyor. Kürt seçmen kendi içlerinden değil dışardan bir isim olmasını kabul edemiyor.

MHP’NİN DEZAVANTAJI BELEDİYE

Aynı hatayı MHP’de yapmış. İki dönemdir MHP’nin ağır topu Mehmet Şandır yerine MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk’ü birinci sıradan gösterdi. Daha önce Erzurum’dan vekil seçilen Öztürk’e eski İçel bölgesindeki Türkmen seçmenlerden bile tepki var. MHP’nin bir dezavantajı da Mersin Büyükşehir Belediye başkanlığı. Belediye gelirlerinin yüzde 40’ı metroya gidiyor. Üstelik 2014’tebüyükşehir olan Mersin’de köylüler ilk defa su faturası ödüyor, çöp vergisi veriyor. Yeni büyükşehir belediye, hizmetlerini köylere kadar ulaştırmakta zorlanıyor. Bu durumda seçmenin MHP’ye tepkisi de gün geçtikçe artıyor. Ancak bu olumsuz duruma rağmen MHP 2011 seçimlerine göre oylarını artıracak gibi görünüyor.

CHP Mersin’de hali hazırdaki 4 vekilden Aytuğ Atıcı dışındakilerin tamamını değiştirdi. Ön seçim sonuçlarına uydu. Kontenjan vekil yok. Bu durum CHP tabanında olumlu etkiye sebep olmuş. CHP 4. Sıra adayı Mustafa Baysan lokomotif konumunda.  Halkın içinden biri ve Türkmen olması, eski İçel bölgesinde sağlık ocağı, okul yaptırmış olması Baysan’ı o bölgede ön plana çıkarıyor. Özellikle Tarsus bölgesinde ise Fikri Sağlar’ın ağırlığı hissediliyor.

CHP’li seçmenden HDP’ye oy kayması yaşanmaz. Nedeni de HDP’nin bir vekiline garanti gözüyle bakılması ve CHP’nin meclise beşinci vekil için zorluyor olması.

 

MERSİN’DE SEÇİMİN FLAŞ ADAYI: 

Dengir Mir Mehmet Fırat. 

TAHMİNİM:

CHP 4, Ak Parti 3, MHP 3, HDP 1 vekil çıkaracağı yönünde.