Mesajlar Ecevit ve İnönü ile

Mesajlar Ecevit ve İnönü ile
Mesajlar Ecevit ve İnönü ile
CHP lideri Kılıçdaroğlu bu kez kurultayda rakipsiz. 'Ulusalcılar'ın eleştirilerine kurultayda İnönü-Ecevit fotoğrafıyla yanıt verilecek.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , kurultaya rakipsiz giriyor. Tek aday ve tek adam görülen Kılıçdaroğlu’na karşı eski Genel Başkan Deniz Baykal ile eski Genel Sekreter Önder Sav ikilisi pes etmiş durumda. Liderliğini pekiştirerek halkın önüne ‘yeni CHP’ vitrini ile çıkmak isteyen Kılıçdaroğlu asıl zorluğu Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yönetim Kurulu (MYK) listesinde yaşayacak. CHP’de ikinci adam Nihat Matkap’ın değişmesi, Gürsel Tekin’in de yeniden yönetime girmesi bekleniyor.

CHP kurultayı, hafta sonunun ramazana denk gelmesi nedeniyle 17-18 Temmuz’da yapılacak. Kılıçdaroğlu’nun tek aday olarak liderlikte rakipsiz olacağı kurultayda mücadele PM seçiminde yaşanacak. 60 kişilik PM için aday sayısı 500’ü aştı. Seçim çarşaf listeyle olsa da Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun anahtar liste çıkaracağı beklentisi yüksek. CHP tüzüğüne göre, 60 kişilik PM’de sekiz üye genel başkanın önereceği 12 isim arasından seçiliyor. PM’nin 20 üyesinin kadın, 6 üyesinin de genç olmasını tüzük zorunlu kılıyor.

CHP Kurultayı’nda Divan Başkanlığı’nı büyük olasılıkla ‘Altan Abi’ yapacak. Altan Öymen’in yöneteceği kurultaya Hikmet Çetin, Murat Karayalçın gibi CHP’nin eski genel başkanları davetli. Bir önceki kurultaya gelmeyen Deniz Baykal’ın bu sefer salonda olabileceği konuşuluyor. Önder Sav’ın ise kurultayı TV’den izleme olasılığı yüksek. Liste yarışına girmeyen Baykal ve Sav ekibinin ‘boş oy’ kullanacağı da söylentiler arasında.

‘İki numara’ kim olacak?
Kılıçdaroğlu, ‘yeni CHP’ ile halkın önüne çıkmak istiyor. Kılıçdaroğlu, politikalarına yansıttığı değişimi parti vitrinine taşıyacak. Bunun için MYK’nın kimlerden oluşacağı önem taşıyor. CHP’de örgütlerden sorumlu olan partinin ‘iki numara’sı Nihat Matkap’ın değişme olasılığı yüksek. Kılıçdaroğlu’nun Matkap yerine deneyimli siyasetçi, Denizli Milletvekili Adnan Keskin’i düşündüğü gelen bilgiler arasında. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Gürsel Tekin’i yeniden yönetimde görmek istediği biliniyor. Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak ile arası açık olan Tekin’in kendisinin de istemesi halinde yönetime gireceği konuşuluyor. CHP MYK’sının en azından yarısının değişmesi bekleniyor.

Slogan: Sevdamız Türkiye
Ankara’da Arena Spor Salonu’nda yapılacak kurultayda Kılıçdaroğlu’nun ‘ulusalcı’ kesime bir sürprizi var. Kılıçdaroğlu, kendisini CHP çizgisinden uzaklaşmakla suçlayanlara fotoğraflı yanıt verecek. Kurultay salonunda Atatürk ve Kılıçdaroğlu’ndan başka iki kişinin daha posteri asılacak. İsmet İnönü ve Bülent Ecevit’in 1966 CHP kurultayında çekilmiş fotoğrafı salonu süsleyecek. Atatürk posteri olarak da 1937 kurultayında çekilmiş fotoğraf tercih edildi. Kurultayda CHP’nin ana sloganı ‘Sevdamız Türkiye’ olacak. ‘Emperyalizme ve taşeronluğa hayır’ pankartı da asılacak. Kurultaya sanat dünyasından yoğun katılım bekleniyor.