'Meslektaşlarımızı geri ver Suriye'

'Meslektaşlarımızı geri ver Suriye'
'Meslektaşlarımızı geri ver Suriye'

Suriye nin elindeki iki gazetecinin yakınları ve meslektaşları Suriye Elçiliği önüne kadar yürüdü.

ANKARA - Suriye’de kaçırılan ve El İhbariye televizyonunda yayınlanan görüntülerdle ‘terörist’ gibi gösterilen kameraman Cüneyt Ünal ve Filistinli gazeteci Başar Fehmi Kadumi’nin serbest bırakılması için meslektaşları Suriye Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi düzenledi. Ünal ve Kadumi’nin eşleri de gözyaşları arasında ‘çoçuklarının babalarını, eşlerini geri istediklerini’ söyledi.
Cüneyt ve Başar’ın fotoğrafıyla hazırlanan ve üzerinde “Suriye meslektaşlarımızı geri ver” yazan afişleri kameralarına ve üzerlerine asan medya mensupları, Suriye Büyükelçiliği’nin önündeki Anayasa Parkı’nda toplandı. Ünal’ın eşi Nuran Ünal ile Kadumi’nin eşi Arzu Fehmi Kadumi, gazetecilerin yakınları ve çok sayıda medya mensubunun bulunduğu grup, “Cüneyt ve Başar’ı serbest bırakın”, “Suriye meslektaşımızı geri ver” dövizleriyle Ünal ve Kadumi’nin fotoğrafları eşliğinde Suriye Büyükelçiliği’ne yürüdü.
Grup adına açıklama yapan Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı Veli Talay Ulusu, gazetecilerin savaşın tarafı olmadığını vurgulayarak, Ünal’ın Suriye televizyonunda terörist gibi gösterilmesini eleştirdi. Savaşları izleyen gazetecilerin hatıra fotoğrafı çektirebildiklerini söyleyen Ulusu, şunları söyledi: 


Gerçek gazeteci
“Televizyonda gösterilen bu fotoğrafların fotomontaj olabileceği de iddia ediliyor. İster fotomontaj ister gerçek olsun, bu fotoğraflar asla o insanın terörist olduğunun kanıtı olamaz. Cüneyt Ünal bir terörist değil gerçek bir gazetecidir.”
Eşinin Suriye’ye sadece haber için gittiğini söyleyen Nuran Ünal da “Çocuğumun babasını geri istiyorum. Eşimi geri istiyorum. Bütün dünya ülkelerinden de, gazeteci derneğinden de desteklerini bekliyorum” diye konuştu. (RADİKAL)