Mesut Yılmaz'a Türkbank için suçlama

Eski Başbakan Mesut Yılmaz ve eski Devlet Bakanı Güneş Taner'i Yüce Divan'a gönderme kararı alan TBMM Türkbank Soruşturma Komisyonu, raporunu dün TBMM Başkanlığı'na sundu.

ANKARA - Eski Başbakan Mesut Yılmaz ve eski Devlet Bakanı Güneş Taner'i Yüce Divan'a gönderme kararı alan TBMM Türkbank Soruşturma Komisyonu, raporunu dün TBMM Başkanlığı'na sundu. Raporda, Yılmaz ve Taner'in, bankanın kaynaklarını seçim öncesi kendilerine bağlı bir medya yaratmak için kullandığı öne sürüldü.
Genç TV'nin ihaleyi kazanan Korkmaz Yiğit tarafından arabuluculuğu karşılığında Kamuran Çörtük'e bedelsiz olarak verildiğinin tespit edildiği belirtilen raporda ihaleyi yapan Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, TMSF üyeleri, dönemin Hazine Müsteşarı Yener Dinçmen ve işadamı Kamuran Çörtük hakkında suç duyurusunda bulunulması istendi.
276 oy gerekiyor
Anayasa'ya göre, Meclis Başkanlığı, raporu 10 gün içinde milletvekilleri ile Yılmaz ve Taner'e gönderecek. Genel Kurul dağıtımdan sonraki 10 gün
içinde raporu görüşerek karara bağlayacak. Genel Kurul'daki gizli oylamada 276 oyla rapor doğrultusunda karar alınırsa, Yılmaz ve Taner, Yüce Divan'da 'ihaleye fesat karıştırma' ve 'görevi kötüye kullanma' suçlarından yargılanacak.