Metin Altıok'un kızına tuhaf 'Sivas' sorusu

Metin Altıok'un kızına tuhaf 'Sivas' sorusu
Metin Altıok'un kızına tuhaf 'Sivas' sorusu
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Alt Komisyon, Sivas katliamında ölen şair Metin Altıok'un kızı Zeynep Altıok ile 5 Temmuz 1993'teki Başbağlar katliamından sağ kurtulan muhtar Ali Akarpınar ve Başbağlar Köy Derneği'nin Başkanı Mehmet Ali Dikkaya'yı dinledi.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

Komisyonda AKP ’li Oya Eronat, Altıok’a “Aziz Nesin halkı kışkırtmasaydı babam yaşıyor olabilir miydi diye düşündünüz mü” diye sordu. Altıok buna karşılık, “Görüşler dile getirilince insanlar kışkırmamalı. Aziz Nesin bunu söylemeseydi yaşanmaz mıydı? Belki evet ama bu ütopik bir görüş. Ben de bazen provoke oluyorum ama adam öldürmüyorum” dedi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Sivas katliamından SHP’nin devamı olduğunu savunduğu CHP ’yi sorumlu tuttuğunu söyleyen Altıok, “Evet belki böyledir. Refah Partisi’nin devamı da AKP’dir. Sanık avukatlarından 26’sı AKP’de yöneticidir. O dönemin siyasi devamlılığına bakıp tartışmayı doğru bulmuyorum” deyince Komisyon’un AKP’li üyeleri kendisine itiraz etti. 

‘Başbağlar’ çözülsün 
Komisyonda daha sonra dinlenen PKK ’nın Başbağlar katliamından sağ kurtulan Ali Akarpınar ise “Bildiri dağıttılar, ‘Sivas’ın intikamı’ dediler, belki hedef şaşırtmadır bilmiyorum” derken, Ali Dikkaya ise devletin kendilerine sahip çıkmadığını ifade ederek, “Biz zamanaşımından bile bahsedemiyoruz, ortada sanık bile yok. Bu olayın arkasındakiler bulunmalı” dedi.