Metiner: Faili meçhullerin araştırılmasını reddettik ama...

Metiner: Faili meçhullerin araştırılmasını reddettik ama...
Metiner: Faili meçhullerin araştırılmasını reddettik ama...
AK Parti'li Metiner, faili meçhuller konusuda araştırma önergelerini reddetmelerinin Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulmasına karşı oldukları anlamına gelmediğini söyledi

ANKARA - AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, CHP ve BDP ’nin faili meçhuller konusunda samimi tavır içinde olmadığını söyledi.

Mecliste basın toplantısı düzenleyen Metiner, Türkiye’de 17 bin insanın faili meçhul cinayete kurban gittiğinin ifade edildiğini belirterek, Diyarbakır’da 28 kafatası ve kemiklerin çıkmasının olayın bir boyutu olduğunu, bölgede neresi kazılsa cesetlerin çıktığını ifade etti.
Bu cinayetlerin faillerinin aslında bilindiğini, ama insanların "ülkedeki korku imparatorluğu" yüzünden faili meçhul olarak adlandırdığını anlatan Metiner, AK Parti iktidarında bunlardan hesap sorulduğunu savundu.

Geçmişte Güneydoğu’da görev yapan ve adı faili meçhullere karışan insanların Ergenekon davasında yargılandığını ve Silivri Cezaevinde olduğunu anlatan Metiner, "CHP bir yandan Mecliste Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulmasını isterken, öbür taraftan da Ergenekon için ’fasa fiso’ deyip, AK Parti karşıtlarının Silivri Cezaevine tıkıldığını söylüyor. CHP’nin bir samimiyet sorunu var, olaya ilkesel bakmıyor" diye konuştu.

Metiner, konuyla ilgili araştırma önergelerini reddetmelerinin Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulmasına karşı oldukları anlamına gelmediğini belirterek, "Günü geldiğinde böyle bir komisyonu kurar ve etkin çalıştırırız. Ama zaten biz faili meçhuller konusunda gerekeni yapıyoruz" dedi.
BDP’nin "Öcalan’ı kendi iradesi olarak kabul ettiğini" ifade eden Metiner, "Öcalan, ’Kürt meselesinde çözüm isteyenler Ergenekon davasında AK Parti tarafından cezaevine tıkıldığını’ söylüyor. Ben soruyorum; Kürt meselesinde çözüm istediği için Silivri’de olan kim var? BDP; Temizöz, Ergenekon davasına, PKK ’nin cinayetlerine niye sesini çıkartmıyor? Hrant için ’Hepimiz Ermeniyiz’ diyerek sokaklara çıkan BDP’li milletvekilleri, niye ’hepimiz Orhan Miroğluyuz, Kemal Burkayız, Şıvan Perveriz demiyor?" diye konuştu.
Metiner, faili meçhul cinayetler konusunda CHP ve BDP’nin samimi tavır içinde olmadığını söyledi.