Mevlüt Çavuşoğlu: Patriot'ların çekilmesi Türkiye'ye yönelik davranış değil

Mevlüt Çavuşoğlu: Patriot'ların çekilmesi Türkiye'ye yönelik davranış değil
Mevlüt Çavuşoğlu: Patriot'ların çekilmesi Türkiye'ye yönelik davranış değil
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Türkiye IŞİD'le mücadelede daha etkin olmalı' açıklamalarına ilişkin, "Bunu diyenler gönderdiğimiz teröristleri serbest bırakıyor" dedi. ABD ve Almanya'nın Patriot bataryalarını çekmesi için de 'sorun yok' mesajı verdi: Bunu Türkiye'ye yönelik bir davranış olarak algılamıyoruz.

RADİKAL- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kanal 24 televizyonundaki programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Türkiye 'nin DAEŞ'i (IŞİD) desteklediği algısının oluşturulmaya çalışıldığına ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine Çavuşoğlu şunları söyledi:
Örneğin yabancı terörist savaşçılar konusunda iade ettiğimiz kişilerin bazıları geri geliyor. Nasıl oluyor? 'Yabancı terörist savaşçılar konusunda Türkiye üzerine düşeni yapmadı veya daha iyisini yapabilir' diyen ülkeler geri gönderdiğimiz yabancı terörist savaşçıları serbest bırakıyor. Onları tekrar havaalanında veya sınırımızda görüyoruz. Biz tabii ki reddediyoruz, içeri almıyoruz ama nasıl oluyor? Bazı muhataplarımız 'seyahat özgürlüğü' diyor buna.

Pentagon: IŞİD'le mücadelede Türkiye-ABD teknik görüşmeleri bitti

Çavuşoğlu, yabancı terörist savaşçılara karşı Türkiye'nin aktif mücadele yürüttüğünü belirterek, "Giriş yasağı koyduğumuz kişi sayısı 18 bini geçti. Yakalayıp sınır dışı ettiğimiz yabancı terörist savaşçı sayısı bin 900'u aştı. Havaalanlarında tespit ettiğimiz ve geri gönderdiğimiz kişi sayısı ise bin 500'ü geçti" dedi.

ABD de Türkiye'deki patriotları çekiyor

Çavuşoğlu, Almanya ve ABD'nin Türkiye'de konuşlandırdıkları Patriot füze sistemlerini çekmesine ilişkin bir soruya ise "Bunu biz siyasi bir şey olarak görmüyoruz. Türkiye'ye yönelik bir davranış olarak da algılamıyoruz" sözleriyle yanıt verdi. 

ABD Dışişleri Sözcüsü: DAEŞ konusunda Türkiye neden daha fazlasını yapmıyor?


Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

PKK 'YA YÖNELİK OPERASYONLAR

- PKK terör faaliyetlerini sürdürürken bizim yapmamız gereken ne? PKK'ya yönelik operasyon yapmak. Kamu düzenini sağlamak zorundayız. İnsanlarımızın can güvenliğini sağlamak durumundayız. Bugün PKK terör örgütünden en çok çeken doğu ve güneydoğudaki Kürt kardeşlerim. Onlar orada zulüm yaşıyor. Onlar orada baskı altında. Her evden bir genci dağa kaçırıyorlar. Haraç, baskı, zulüm, gelecek hizmetlerin engellenmesi dahil her türlü zulmü yapıyorlar. Operasyonu en çok isteyenler de bölgedeki sağduyulu kardeşlerimiz.

İRAN İLE İLİŞKİLER

- (İran'da Türkiye aleyhine çıkan haberler ) Biz kendilerine ilettik. Son derece çirkin. Bir Müslümana, İslam'a yakışmayacak şekilde yalan ve iftira. Sayın Cumhurbaşkanımızın çocuklarına yönelik yalan ve iftira kabul edilebilir bir şey değil, insani de değil. Tabii İran bizim bölgedeki objektif politikalarımızdan rahatsız olabilir çünkü biz İran'ın mezhepçi politikalarına karşı olduğumuzu her platformda söylüyoruz. Yüzlerine de söylüyoruz.

Türkiye'nin İran'a her platformda destek verdiğini hatırlatan Çavuşoğlu, İran'a da bölgedeki rolünü gözden geçirmesi ve daha yapıcı rol üstlenmesi çağrısında bulundu.

YURT DIŞINA KAÇAN ESKİ SAVCILAR

- (Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın Almanya tarafından iade edilip edilmeyeceğine dair soru karşısında) Biz Almanya'dan çok kişiyi iade etmesini istedik belgelerle, mahkeme kararlarıyla. Ama o sebeple, bu sebeple Almanya bu konuda gerekli adımları atmadı. Bunun içinde PKK, DHKP-C üyeleri var.

- Bunlar AB'nin terör listesinde. Dolayısıyla sadece Almanya için değil bu sitemimiz, Belçika için de geçerli, diğer ülkeler için de. Kaçak eski savcılarla ilgili süreç ciddi bir süreç. Almanya'nın bu konuda üzerine düşen hukuki yükümlülüğü yerine getirmesi beklenir.

'KIBRIS İÇİN SONBAHARDA DAHA OLUMLU HABER BEKLİYORUZ'

- (Kıbrıs'ta sürdürülen müzakere süreci) İki taraf görüşmelerde önemli mesafe katetti. Sonbaharda biraz daha olumlu haberler bekliyoruz.

(AA)