Mevlüt Çavuşoğlu'nun 7 Haziran çalışması Hollanda'da gündem oldu

Mevlüt Çavuşoğlu'nun 7 Haziran çalışması Hollanda'da gündem oldu
Mevlüt Çavuşoğlu'nun 7 Haziran çalışması Hollanda'da gündem oldu
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Hollanda'da Türkiye kökenli seçmenleri ziyaret ederek oy istemesi ülke basınının da ilgisini çekti. Bir gazete Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders'i Antalya'da Hollandalı seçmene broşür dağıtırken gösteren bir fotoşop yayınladı.

RADİKAL - Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, çıplak boynuna taktığı papyon ve elinde broşürlerle Antalya Konyaaltı plajında dolaşıyor. Sahilde güneşlenen kendi vatandaşlarına yönelik seçim propagandası yapıyor. Sağ görüşlü haber sitelerinden "Geen Stijl" Türkiye'deki milletvekili seçimlerine ilişkin haberinde bu fotoğrafı kullanmış.

Fotoğrafın altında, Bakan Koenders'ın Antalya, Bodrum, Marmaris plajlarında seçim çalışması yaptığına ilişkin haberin doğru olmadığı belirtiliyor.

Fotoğrafın sahte olduğu ve fotoşop yardımıyla yapıldığı belirtiliyor. Ancak bunun gerçeğinin Hollanda'da yaşandığı vurgulanıyor.

HOLLANDA'DA AKP  SEÇİM FAALİYETİ

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Lahey ve Rotterdam'ın kenar mahallelerini dolaşarak Türkiye kökenli seçmenden oy istediği belirtiliyor.

Hollanda'da iktidar ortağı partiler başta olmak üzere geniş bir kesim, Ankara'nın ülkelerindeki Türkiye kökenlilere yönelik tutumundan rahatsız.

Bunun uyum önünde engel oluşturduğunu savunuyorlar.

Basına göre, Erdoğan "uzun kolları" aracılığıyla Hollanda'nın iç işlerine karışıyor.

Özellikle sağcı basın, Seçimler öncesi Hollanda'ya çok sayıda AKP'li bakan ve milletvekili gelmesini eleştiriyor.

"TÜRKİYE ARTIK ESKİ TÜRKİYE DEĞİL"

AKP Hollanda Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkan Yardımcısı Yasin Öztürk, eleştirilere tepki gösteriyor.

"Türkiye artık eski Türkiye değil" diyor. Dışişleri Bakanı'nın istediği ülkeye gidip, istediği toplantıyı yapabileceğini söylüyor.

Öztürk'e göre, nasıl Hollanda Kralı Surinam'da alkışlarla karşılanıyorsa, Türk bakanın da 500 bin vatandaşının yaşadığı Hollanda'da alkışlarla karşılanması doğal. Bunu da hiç kimsenin engelleyemeyeceğini savunuyor.

Yurtdışındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oy verme işlemi 31 Mayıs pazar günü saat 19:00'da sona eriyor.

Hollanda'da 29-31 Mayıs günleri arasında oy verme işlemi gerçekleştirilecek.

Ülkedeki 500 bin dolayındaki Türkiye kökenliden 285 bini oy kullanacak.

AKP SKM son 2 ayda 47 ayrı kentte seçim bürosu kurmuş. Yoğun bir çalışma yürütüyorlar.

TÜRKLERDEN DE ELEŞTİRİ VAR

AKP, sadece Hollanda basınını değil, muhalefet partilerine üye Türkiye kökenli seçmenin de eleştirilerine hedef oluyor.

En çok eleştiri de, AKP'nin Diyanet'e bağlı 143 camiyi, "seçim bürosu gibi kullandığı" yönünde.

MHP 'ye yakınlığıyla bilinen Hollanda Türk Federasyonu Başkanı Murat Gedik, hiçbir dönem dinin bu kadar siyasete alet edilmediğini savunuyor.

AKP tarafından oy kullanmak isteyenler için camilerden otobüs kaldırılacak olmasını eleştiriyor.

Ancak Rotterdam'da pazar ziyareti sırasında konuştuğumuz AKP SKM Başkan Yardımcısı Yasin Öztürk, camilerde propaganda yapmadıklarını savunuyor.

Sadece seçime yüksek katılım olması için halkı bilgilendirdiklerini söylüyor.

Otobüslerin de, seçime katılımı arttırmak için camilerin önünden kaldırılacağını belirtiyor.

HDP de AKP'nin devlet olanakları ve camileri yoğun biçimde kullandığını düşünüyor.

SANDIK GÜVENLİĞİ KAYGILARI

Hollanda Kürt Konseyi Eş Başkanı Hüseyin Yıldız, AKP'nin özellikle camilerde ciddi biçimde örgütlendiğini söylüyor. Ancak buna rağmen Hollanda'da HDP'nin birinci parti olacağını düşünüyor.

Şubat ayından bu yana çok ciddi bir çalışma yaptıklarını anlatıyor. Yıldız'ın en büyük kaygısı sandıkların güvenliği konusunda.

Sandık görevlilerinin mükerrer oy kullandığı, oyların saklandığı odaların yedek anahtarlarının bulunduğu haberlerini anımsatıyor.

Kaygılarını Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral'a da iletmişler. Konsolos, HDP'lilere alınan önlemler konusunda bilgi vermiş.

Oral, 24 saat kameralarla kontrol edilen oyların saklanacağı oda ile güvenlik sistemlerini göstermiş. Hollanda'dan Ankara'ya kadar oy sandıklarının sıkı biçimde kontrol edileceği güvencesini vermiş.

"Konsolosa inanmak istiyoruz" diyen Yıldız, 7 Haziran akşamına kadar tedbiri elden bırakmayacaklarını da vurguluyor.

CHP Hollanda Birliği Başkanı Arzu Özalp de oy sandıklarının korunması konusunda kaygılarını dile getiriyor.

AKP'nin camilerdeki faaliyetlerine ilişkin kendilerine çok sayıda bilgi geldiğini anlatan Özalp, "Sadece AKP ile değil, devletin bütün kurumlarına karşı mücadele veriyoruz" diyor.

Siyasi parti temsilcileri, Türkiye'nin yurtdışı temsilciliklerinin zaman zaman tarafsız davranmadığını da savunuyor.

Muhalefet partileri, Lahey Büyükelçiliği Basın Müşavirliği'nin, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Almanya'da dile getirdiği seçim vaadlerine ilişkin açıklamasını örnek gösteriyor.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, "Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı müjdeler hayata geçiyor" başlığı kullanılmıştı. Açıklamada, AKP'nin seçim vaadleri sıralanmıştı. (Yusuf Özkan/BBC Türkçe)