MEZAR AÇILDI, NAAŞ İNCELEMEYE UYGUN Turgut Özal'ın dönüşü

MEZAR AÇILDI, NAAŞ İNCELEMEYE UYGUN

Turgut Özal'ın dönüşü
MEZAR AÇILDI, NAAŞ İNCELEMEYE UYGUN

Turgut Özal'ın dönüşü
Zehirlendiği iddiaları üzerine mezarı açılan Turgut Özal, yeniden tabuta konulup törenle Adli Tıp'a götürüldü. Naaşta zehir aranacak.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kabri, ölümünün üzerindeki şüpheler üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında dün açıldı. Cenaze, 7.5 saat süren çalışmanın ardından, ‘zehir’ incelemesi için Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Adli Tıp Kurumu Başkanı Haluk İnce, Özal’ın naaşının incelemeye uygun olduğunu belirterek “Analizler bittikten sonra raporları başsavcılığa ileteceğiz, açıklamayı da onlar yapacak” dedi.
Mezar açma işlemine aileden kimse katılmazken, Özal ailesinin avukatları hazır bulundu. Çok sayıda polisin güvenlik önlemi aldığı Anıt Mezar’da önce bomba imha ekipleri incelemelerde bulundu. Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin’in İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği talimat kapsamında yapılan işleme İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, TMK. 10 madde ile özel yetkili Başsavcıvekili Oktay Erdoğan, Ergenekon Savcısı Muammer Akkaş ve Talimat Savcısı Ümit Zafer, Adli Tıp Kurumu’ndan yedi kişilik uzman ekibin başında da ATK Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce yer aldı.

Kamerayla kaydedildi

Çalışmaya katılan polisler, işçiler ve diğer görevlilerin kameralı cep telefonları toplatıldı. Mezarın açılışı polis tarafından iki kamerayla kaydedildi.
Anıt Mezar’ın mermer blokları, Mezarlıklar Müdürlüğü’ne ait makineleri tarafından açıldı. Yine bu makineler aracılığıyla mezar kazıldı. Özal’ın naaşına saat 12.15’te ulaşıldı. 12.30’da İstanbul Başsavcısı Turan Çolakkadı, Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce ile birlikte bir basın açıklaması yaptı. Çolakkadı, Ankara Başsavcılığı’nın talimatını yerine getirdiklerini ifade etti. Çolakkadı, “Ceset yerinde, üzerini kaldırdık. Her şey planlandığı gibi oldu” dedi.
Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce de cuma veya cumartesi günü işlemleri tamamlayıp cenazeyi aileye teslim etmeyi planladıklarını belirtti. İnce, “İki aydan önce analiz sonuçlarının çıkması mümkün değil. Analizler bittikten sonra raporlama sürecini başsavcılığa ileteceğiz, açıklamayı da onlar yapacak” dedi. İnce, bir gazetecinin “Cenaze ne durumda?” sorusunu “Onunla ilgili müsaade ederseniz bilgi vermeyeyim” diye yanıtladı. “Cenazenin şu anki durumu incelemeye uygun mu?” sorusu üzerine İnce, “İncelemeye uygun” dedi. İnce, “İnceleme sonucunda Turgut Özal’ın zehirlenip zehirlenmediği kesin bir şekilde ortaya çıkabilir mi?” sorusu üzerine ise “İnceleme yapmadan bir şey söylemek mümkün değil. Ne varsa, bu zaten kamuoyu ile paylaşılacak” diye konuştu.

Tören mangası

Açıklamalardan sonra Turgut Özal’ýn cenazesi, yaklaþýk 7,5 saat süren çalýþmanýn ardından topraktan çıkarıldı ve çinko kaplı tabuta yerleştirildi. Turgut Özal’ın Türk bayrağına sarılı tabutu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Þube Müdürlüðü’ne baðlý tören mangasýnýn omuzlarýnda cenaze aracýna kadar taþýndý. Mezardan çıkarılışına bir imamın da eşlik ettiği Özal’ýn cenazesi, buradan motosikletli polisler nezaretinde Adli Týp Kurumu’na götürüldü.

 

Bakan Ergin: Şaşırtacak veriler çıktı

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Özal’ın naaşında tahminlerin çok ötesinde, Adli tıp uzmanlarını şaşırtacak verilerin çıktığını söyledi. Ergin, Bugün TV’de yaptığı açıklamada, Özal’ın naaşının önemli bir kısmının “20 senelik cenaze gibi olmadığını” ifade etti.
Öte yandan Adli Tıp Kurumu Başkanı Haluk İnce’ye göre aradan geçen süreyle birlikte kesin sonuç alma ihtimali de azalıyor. Cenazede uyuşturucu, böcek öldürücü, ağır metaller gibi her madde aranacak. Ancak bazı zehirler vücutta ve kemiklerde birikecek kadar kalmayabiliyor.

Saça geçmeyebilir
Doç. Dr. İnce’ye göre, bir maddeye bağlı olarak bir-iki gün içinde ölüm gerçekleştiyse saçta tespit etme olasılığı fazla değil. Saçta bir kimyasalı bulmak için saçın uzaması lazım. Aynı şey kemik için de söz konusu. Kemikte birikmeyen toksik malzemeleri, yumuşak dokuda lezyon yapacak malzemeleri bulma şansı çok fazla yok. Ölümden kısa süre sonra bu işlem yapılsaydı, şans artacaktı.