MGK: AB, Kıbrıs vaatlerini unuttu

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, KKTC'ye yönelik kısıtlamaların kaldırılması konusundaki endişelerini eylül bülteninde kamuoyuna açıkladı. Bültende, Kıbrıs konusunda Türkiye ve KKTC'ye verilen sözlerin havada kaldığı şu sözlerle ifade edildi:
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, KKTC'ye yönelik kısıtlamaların kaldırılması konusundaki endişelerini eylül bülteninde kamuoyuna açıkladı. Bültende, Kıbrıs konusunda Türkiye ve KKTC'ye verilen sözlerin havada kaldığı şu sözlerle ifade edildi:
"Referandum sonrası, Kıbrıs Türk tarafının maruz kaldığı haksız izolasyondan kurtarılması için BM, ABD, AB ve İslam Konferansı Örgütü tarafından siyasi ve ekonomik bağlamda verilen taahhütlerin hiçbirisi gelinen aşamada somut kazanımlara dönüştürülememiştir."
Yeşil Hat Tüzüğü için strateji
Bültende, AB'nin KKTC ile serbest ticareti düzenleyen Yeşil Hat Tüzüğü'nün de beklenin aksine olumsuz etki yaratacağı savunuldu. Bültende, Güney Kıbrıs'la Yunanistan'ın, AB'nin üzerinde çalıştığı Kıbrıslı Türklere ticaret imkânı sağlayan tüzüğü etkisiz hale getirmek için ortak strateji geliştirmeye çalıştıkları iddia edildi. Bültende, "Tüzüğün Türk tarafını, Rum Yönetimi'ne daha da bağlı hale getireceği değerlendirilmeli" denildi.
Güney Kıbrıs Yönetimi'nin, referandum sonrası aleyhine oluşan havayı yumuşatmak için KKTC'ye yönelik birtakım açılımlarının göstermelik olduğu ileri sürülen yazıda, şöyle denildi: "Rumlar, daha fazla talep içerebilecek yeni bir çözüm önerisi dayatma imkânı bulabilir. Bu tür girişimler, Aralık 2004'te Türkiye'ye müzakere tarihi verilmesi konusunda veto yetkisini kullanma olasılığı ile Türkiye'ye kabul ettirilmeye çalışılacak."