MGK: İç göç ve varoşlara dikkat!

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), göç nedeniyle 5 yılda 5 milyon kişinin yer değiştirdiğine dikkati çekerek, varoşlardaki düşük gelirli nüfusun terör örgütleri için kolay hedef olduğu uyarısında bulundu.

ANKARA - Milli Güvenlik Kurulu (MGK), göç nedeniyle 5 yılda 5 milyon kişinin yer değiştirdiğine dikkati çekerek, varoşlardaki düşük gelirli nüfusun terör örgütleri için kolay hedef olduğu uyarısında bulundu.
MGK, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında dün 2005'in son toplantısını yaptı. Toplantıda MGK Genel Sekreterliği'nin kurul üyelerine sunduğu raporda, terörün kolay destek bulduğu yerlerin başında büyük kentlerdeki varoşların geldiğine dikkat çekildi. Raporda, son 5 yılda 5 milyona yakın kişinin göç ettiği, büyük kentlerdeki düşük gelirli nüfusun ciddi gerginlik potansiyeli oluşturduğu ve bu nüfusun terör örgütleri için kolay hedef haline geldiği vurgulandı. Konu toplantı bildirisine "İç göçün yol açtığı ekonomik, sosyal ve kamu düzenine ilişkin sorunların çözümüne yönelik önlemler gözden geçirilmiştir" diye yansıdı.
'Irak'ın toprak bütünlüğü korunmalı'
Toplantıda, Irak'ta 15 Aralık'ta yapılan seçimler de ele alındı. Bildirinin Irak ile ilgili maddesinde, şu ifadeler yer aldı: "Irak'ta yapılan genel seçimlere Sünni kesimlerin katılmış olmasının önemine değinilerek, siyasi sürecin Irak halkının tüm katmanlarının temsilcilerinin katkılarıyla sürdürülmesinin yararı vurgulanmış; Kerkük gibi konuların tüm Iraklıların üzerinde uzlaşmaya varacağı bir çözüme kavuşturulması gerektiği belirtilmiş; komşumuz Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunmasının önemi teyit edilerek, barış ve istikrarın tesisine ve ülkenin yeniden imarına verdiğimiz desteğin süreceği ifade edilmiştir."
Teröre karşı her ilde birim
Toplantıda, terör örgütlerinin maddi açıdan desteklenip desteklenmediğini araştırmak üzere her il bünyesinde bir kurul oluşturulmasına karar verildi. Başkanlığını valilerin yapacağı kurullarda İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma ve MİT yetkililerinin yanı sıra Maliye Bakanlığı'ndan da uzmanlar yer alacak. Kurullardan gelecek bilgiler, terör örgütlerinin maddi kaynaklarının kurutulmasına dönük adımların netleşmesine yardımcı olacak.