MGK toplantısı sona erdi

MGK toplantısı sona erdi
MGK toplantısı sona erdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu, 5.5 saat sürdü. Orgeneral Hulusi Akar'ın ilk kez Genelkurmay Başkanı sıfatıyla katıldığı toplantının ardından yayınlanan yazılı bildiride, 'seçimlerin huzur ve güven ortamı içinde gerçekleşmesi için' gerekli tedbirlerin görüşüldüğü belirtildi.

RADİKAL- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan olağan MGK toplantısı, yaklaşık 5.5 saat sürdü. iç ve dış gelişmelerin ele alındığı toplantıya, daha önce Kara Kuvvetleri Komutanı olarak yer alan Orgeneral Hulusi Akar, ilk kez Genelkurmay Başkanı sıfatıyla katıldı.

Başbakan Yardımcıları Cevdet Yılmaz ve Tuğrul Türkeş , İçişleri Bakanı Selami Altınok ve Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ilk kez bugünkü toplantıya MGK üyesi olarak iştirak etti. 

YAZILI BİLDİRİ YAYINLANDI

Toplantıyla ilgili yazılı MGK bildirisi yayınlandı. Bildiride, "Seçimlerin huzur ve güven ortamı içinde gerçekleşmesi, halkımızın iradesinin her türlü baskıdan uzak bir şekilde sandığa yansıması için gerekli tedbirler görüşüldü" ifadesi kullanıldı. Bildiride şöyle denildi:

- Bölücü terör örgütünün, vatandaşların ve güvenlik güçlerinin hayatlarına kasteden terör eylemlerinin, yurtiçinde ve yurtdışında, demokrasi bilincine sahip, insan hak ve özgürlüklerine saygılı tüm kesimlerce lanetlenmesi memnuniyetle karşılanmış ve terörle mücadele konusunda uluslararası kamuoyu ile yakın işbirliği yapılması gerektiği mütalaa edilmiştir. 

PARALEL YAPI'NIN EKONOMİK BOYUTUYLA DA MÜCADELE

- Paralel Devlet Yapılanması'yla yurtiçinde ve yurtdışında, illegal ekonomik boyutu da dahil olmak üzere sürdürülmekte olan mücadele kararlılıkla devam ettirilecek. Demokratik bir hukuk devleti olan ülkemizde, kanun dışı hiçbir yapılanma ve eyleme müsaade edilmeyeceği, bu tür faaliyetler son buluncaya kadar mücadeleye devam edileceği ve bu mücadelenin hukuk çerçevesinde yürütülecek.

'TERÖR ÖRGÜTLERİNDEN ARINDIRILMIŞ BÖLGE' UYGULAMAI

- Sınır güvenlik tedbirleri gözden geçirilmiş; Suriye'nin barış ve huzur ortamına kavuşması hususunda, DEAŞ'a karşı uluslararası koalisyon güçleriyle birlikte hareket dahil, kararlı istek ve duruşumuzun sürdürüleceği teyit edilmiştir.
Irak ve Suriye'de konumlanan DEAŞ ve diğer terör örgütleriyle mücadelenin aynı kararlılıkla yürütüleceği vurgulanmış; Suriye sınırları içerisinde hayata geçirilecek 'terör örgütlerinden arındırılmış bölge' uygulamasının Suriye halkının hayat hakkının muhafazasında önemli bir rol oynayacağı ifade edilmiştir.

- Avrupa ülkelerinin, Türkiye 'nin yılardır dirayetle yönettiği mülteci akınına karşı ortaya koyduğu kaygı vereci tutum üzüntüyle karşılanmış, bu meseleye temel insan hakları kapsamında yaklaşılması gerektiği değerlendirilmiştir.
Yemen, Libya ve Mısır başta olmak üzere Kuzey Afrika ve Orta Doğu'da yaşanan gelişmeler ele alınmıştır.

(AA)