MGK'dan son yenilik

AB sürecinde köklü değişimler geçiren MGK, 71 yıllık tarihinde ilk defa kapılarını basına ve diplomatik misyon temsilcilerine açtı. MGK'nın ilk sivil genel sekreteri Yiğit Alpogan, "Kurul açıklık ve şeffaflık ilkesine göre, düşünce kuruluşu gibi çalışıyor. Yapı daha da değişebilir" dedi.

ANKARA - Milli Güvenlik Kurulu (MGK), 71 yıllık tarihinde ilk kez kapısını yerli ve yabancı basın ile diplomatik misyon temsilcilerine açtı. MGK'nın ilk sivil genel sekreteri Yiğit Alpogan, kurulun artık şeffaflık ilkesine göre çalıştığını söyledi. Alpogan, bir think tank (dü şünce) kuruluşu gibi çalışan MGK'nın, yapısının Kopenhag Kriterleri kapsamında daha da değişebileceğini belirtti.
Yüksek Müdafaa Meclisi adıyla 1933'te kurulan ve 1961'de bugünkü adını alan MGK'da dün düzenlenen basın toplantısı, büyük ilgi gördü. Toplantıya, Genelkurmay Başkanlığı'nın akredite etmediği Vakit, Zaman, Yeni Şafak ve Milli Gazete temsilcileri de davet edildi.
279 sivil personel
Toplantıda MGK'nın tarihini, AB sürecinde yaşadığı değişiklikleri özetleyen Alpogan, kurulun 'araştırma ve değerlendirme, seferberlik ve savaş hazırlıkları planlama ve sekretarya hizmetleri' daire başkanlıklarının, Genel Sekreter 1. Yardımcısı Tümgeneral Emin Ersan'a bağlandığını söyledi. Alpogan, kurul bünyesinde 279'ü sivil, 15'i asker 294 kişinin çalıştığını bildirdi.
MGK'nın bir think tank kuruluşu gibi çalıştığını, Türkiye'nin iç ve dış güvenliğini ilgilendiren konularda hazırladığı politika kâğıtlarını MGK üyelerine sunduğunu belirten Alpogan, "Think tank desek de, kamuya açılmakta sınırlıyız. Görevimizin gereği, ürettiğimiz politika kâğıtlarını karar verici mercilere sunmaktır. Think tank derken, dikkatli olmak gerekir" dedi.
'Zabıt' gafı
Alpogan, kurulun görevlerinden birinin, iki ayda bir toplanan MGK'ya teknik destek sağlamak ve zabıtlarını tutmak olduğunu belirtirken, 1970-1972 yılına kadarki tutanakların kamuya açıldığını, diğerlerinin de açılması çalışmasının sürdüğünü söyledi. Alpogan basın toplantısında, bildiri yerine zabıt ifadesini kullanmıştı. Ancak MGK Genel Sekreterliği, basın kuruluşlarını tek tek arayarak yanlışı düzeltti. MGK yönetmeliğine göre MGK zabıtlarının açıklanması suç teşkil ediyor.
MGK Genel Sekreteri, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Yunan Mega TV temsilcisinin "Heybeliada'daki ruhban okulu sizin için bir iç tehdit mi?" sorusuna, "Heybeliada Ruhban Okulu Türkiye'ye iç tehdit oluşturduğu için değil, AB'ye giden yolda bu okulun açılması için istekler vardı, Türkiye'den. Bu kapsamda gündeme geldi" yanıtı verdi.
Siyaset Belgesi 2005'te
Alpogan, Milli Siyaset Belgesi'yle ilgili bir soru üzerine de, en son 2001'de güncellenen belgenin değiştirilmesi için Temmuz 2004'te düğmeye basıldığını, bu ay toplanacak MGK'da taslağın oluşacağını ve uygulama direktifinin de hazırlanmasının ardından Milli Siyaset Belgesi'nin 2005'in ilk aylarında tamamlanacağını anlattı.
Alpogan, "Bazı MGK belgelerinin imha edildiği yönünde basına haberler yansıdı" hatırlatması üzerine de şunları söyledi:
"Bu belgeler iki bölümden ibaret. Bunlardan biri psikolojik harekât planları, diğeri kurum ve kişilere ait fişler. Psikolojik harekât görevleri bizden alındı. Ama Türk devletinin geleneğinde hiçbir zaman belge yakmak yoktur. Yapmamakta olduğumuz görevlere ilişkin belgeler de, devredeceğimiz makamı beklemektedir. Arşive kaldırılmış durumdadırlar. Hiçbir zaman bu kurum tarafından fiş tutulmamıştır, bu fişlerin yakılması gibi de bir olay yoktur. Fişler mevcutmuş da arşive kaldırılmış gibi bir durum da söz konusu değildir"