MGK'nın özel gündemi kayıp!

Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) ağustos ayı olağan toplantısı dün Çankaya Köşkü'nde, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında gerçekleştirildi.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) ağustos ayı olağan toplantısı dün Çankaya Köşkü'nde, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya olimpiyatlar için Atina'da bulunan Başbakan Yadımcısı Mehmet Ali Şahin ve AB'ye uyum çerçevesinde bu yıl ilk kez sivile devredilen MGK Genel Sekreterliği görevine getirilen büyükelçi Yiğit Alpagon katılmadı. Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Dairesi Başkanı Ertuğrul Apakan da toplantıda hazır bulundu.
Yalman ve Eruygur son kez
Yüksek Askeri Şûra kararları ile 30 Ağustos'ta emekliye ayrılacak olan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur dün son kez MGK'ya katıldı. Alpagon'un henüz Türkiye'ye dönmemesi nedeniyle MGK Genel Sekreterliği'ni toplantıda MGK Genel Sekreteri'nin başyardımcısı korgeneral Hayrettin Uzun temsil etti.
Toplantıda önce Kıbrıs ve Irak görüşüldü. Kıbrıs, AB nezdinde Kıbrıs'a yönelik ambargoların kaldırılması amacıyla atılması gereken adımlar, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat'ın geçen hafta Ankara'da gerçekleştirdikleri toplantı ile Rum Kesimi'nin tanınıp tanınmayacağı noktalarından ele alındı.
Irak ise özellikle güvenlik boyutuyla ele alındı. Irak'ta son günlerde yaşanan güvenlik sorunu ve Türk kamyon şoförlerinin art arda öldürülmeleri, Türklerin güvenliğinin sağlanması amacıyla Irak Cumhurbaşkanı Gazi el-Yaver ile yapılan görüşmeler gündeme geldi.
Toplantıda ülke genelindeki güvenlik ve asayiş değerlendirmesi yapılırken PKK/Kongra-Gel'in artış gösteren saldırıları ve tedbirler ele alındı.
Yaklaşık üç saat süren toplantının ardından yayımlanan bildiride, "Ülke genelindeki güvenlik ve asayiş durumunun değerlendirilmesi yapılmış ve Irak'a ilişkin gelişmeler ayrıntılı bir biçimde gözden geçirilmiştir" denildi.
Neden yer almadı?
Toplantının özel gündemini ise Fener Rum Patrikanesi'nin faaliyetleri ile bir süredir tartışma konusu olan Heybeliada'daki Ruhban Okulu'nun açılmasının oluşturduğu öğrenildi. Hükümet, Ruhban Okulu'nun tekrar açılmasıyla ilgili yaptığı çalışmayı kurul gündemine getirerek asker üyelerin görüşlerine başvurdu. Konunun toplantı sonrasında yayımlanan bildiride yer almaması, hükümetin nihai kararını vermeden önce çalışmalarını bir süre daha sürdüreceği şeklinde yorumlandı.