MGK'ya yeni bakanla gidiyor

MGK'ya yeni bakanla gidiyor
MGK'ya yeni bakanla gidiyor
Türkiye'yi sarsan operasyonda ilk istifalar geldi. Önce Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan sonra da içişleri Bakanı Muammer Güler istifa etti. Her iki bakanın da "çirkin oyunu bozmak" için istifa ettiklerini açıklaması dikkat çekti.

Radikal.com.tr - 17 Aralık’taki “Yolsuzluk ve Rüşvet" operasyonunda adı geçen bakanlar kabine revizyonunun olması beklenen gün görevden alınmayı beklemeden istifa etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştükten sonra akşam saatlerinde geniş kapsamlı kabine revizyonu yapması bekleniyor. Bu revizyonda değişmesi beklenen bakanlar istifa yoluyla kamuoyuna mesaj vermiş oldu.

İlk istifa oğlu tutuklu olan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’dan geldi. Çağlayan’ı İçişleri Bakanı Muammer Güler takip etti. Bakanların ,“çirkin oyunu bozmak” için istifa ettiklerini söylemeleri dikkat çekti. İki bakanın istifasından sonra gözler operasyonda adı geçen diğer bakanlar Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar’a çevrildi. Bayraktar’ın istifasının an meselesi olduğu söylenirken Bağış’ın durumu netlik kazanmadı. Özellikle İçişleri Bakanı Güler’in istifası zamanlama açısından önem taşıyor. Başbakan Erdoğan, yarın yapılacak Milli Güvenlik Kurulu toplantısına yeni İçişleri Bakanı ile birlikte girecek. 

Bir haftadır görevden ayrılmaları yönünde yoğun talep olan dört bakan sözlü istifalarını ilk gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a sunmuşlardı. Operasyonu “uluslararası tuzak” olarak gören Başbakan Erdoğan, bir süre daha beklemeyi tercih etti. Bakanların istifa kararı ise dün akşam Başbakan Erdoğan’ın Ankara Keçiören’deki evinde yapılan toplantıda kararlaştırıldı. Başbakan Erdoğan, Pakistan gezisinde kendisine refakat eden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile beraber İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ı evine çağırdı. 3 bakanın kabine revizyonu öncesi istifa etmesi kararı o toplantıda alındı. Toplantıya AB Bakanı Egemen Bağış’ın çağrılmamış olması ise görevinde kalabileceği şeklinde yorumlandı.