MHP adayına fazladan çıkan 1 oy nereden geldi?

MHP adayına fazladan çıkan 1 oy nereden geldi?
MHP adayına fazladan çıkan 1 oy nereden geldi?
Meclis'de 40 milletvekili olan MHP'nin Meclis Başkan adayı Yusuf Halaçoğlu'nun 41 oy alması tartışma konusu oldu. Şimdi herkes "O bir oyu kim verdi?' sorusun soruyor.

TBMM Başkanı'nı seçti; TBMM'de temsil edilen dört partinin dördü de aday çıkardı. Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nı haberine göre AK Parti'nin TBMM'deki 317 vekil sayısı nedeniyle, kimse seçimde sürpriz beklemiyordu. Başkan'ın kim olacağı konusunda beklenti tek olunca, kulislerdeki yorumlar sadece "hangi adayın kaç oy aldığı" üzerinde yoğunlaştı.

40 VEKİLİ OLAN MHP'NİN ADAYI 41 OY ALINCA, KULİSLER HAREKETLENDİ; "O OY NEREDEN GELDİ? "
TBMM Başkanlığı seçimine Ak Parti İsmail Kahraman ile girerken, CHP'nin adayı Gülsün Bilgehan, MHP'nin adayı Yusuf Halaçoğlu, HDP'nin adayı ise Mehmet Mir Dengir Fırat oldu. İlk tur oylamada, 317 vekili olan Ak Parti'nin adayı Kahraman 316, 134 vekili olan Bilgehan 127, 40 vekili olan MHP'nin adayı Halaçoğlu 41, 59 vekili olan HDP'nin adayı olan Fırat ise 41 oy aldı. Oylama sonuçları açıklandıktan sonra kulislerde en çok, MHP'nin adayı Halaçoğlu'nun aldığı o bir fazla oy konuşuldu. O oyun Halaçoğlu'na kim tarafından verilmiş olabileceği üzerinde yorumlar yapıldı. Gerek muhalefet, gerekse iktidar kulisinde bu konuda yapılan esprilerin odağında ise, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş vardı. 3 dönem üst üste MHP'den milletvekili seçilen Türkeş, 1 Kasım seçimleri öncesinde geçici seçim hükümetine katılmak konusunda partisiyle farklı düşmüş bu nedenle partiden ayrılıp, 1 Kasım'da Ak Parti'den milletvekili adayı olmuştu. Kulislerde, MHP'li Halacoğlu'nun aldığı o bir fazla oyun, "alışkanlık" nedeniyle Türkeş tarafından verilmiş olabileceği yönünde espriler yapıldı. İkinci tur oylamada ise, durum "düzeldi"; Halacoğlu'nun oyu 40'a düşerken, Ak Parti'nin adayı Kahraman'ın oy sayısı ise 317 oldu.

İKTİDAR KULİSİNDE HÜKÜMET, MUHALEFET KULİSİNDE CHP KURULTAYI KONUŞULDU
TBMM Başkanlık seçimleri sırasında iktidar kulisinde konu, yeni hükümette hangi isimlerin görev alabileceği yönündeydi. Muhalefet kulisinde ise, CHP'nin kurultay süreci konuşuldu. Başkanlık seçimleri öncesinde CHP yönetiminin attığı sürpriz adımla, olağan kurultay tarihini 16-17 Ocak olarak açıklaması ile, olağanüstü kurultay için ısrarlı olan muhalifler, bu kez de açıklamanın "Parti Meclisi kararına dayanmadığını" savunmaya girişti. CHP Genel Merkezi'nin buna karşı adımı ise, çarşamba günü Parti Meclisi'ni toplantıya çağırmak oldu. Toplantıda, olağan kurultay için tarihin 16-17 Ocak olarak kesinleştirilmesi bekleniyor.


HDP'LİLERİN GÜNDEMİ SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI
HDP'lilerin "görünür" gündeminde ise, Nusaybin, Yüksekova ve Mardin'deki sokağa çıkma yasakları vardı. HDP'li vekiler Başkanlık seçimleri gündemiyle toplanan TBMM Genel Kurulu'na sokağa çıkma yasağının devam ettiği ilçelerde hayatını kaybeden sivillerin fotoğrafları ile gelirken, HDP Grup Başkanvekili İdris Balüken söz alarak, TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal'dan bu konuda adım atmasını istedi. Balüken, sokağa çıkma yasakları ve devam eden operasyonlar nedeniyle HDP'li vekillerin Ankara'ya gelemediklerini, bu nedenle de oy kullanamadıklarını vurgulayarak, polisin gazlı müdahalesi sonucu hastaneye kaldırılan HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar'ın fotoğrafını göstererek, "oy kullanması gereken milletvekili can çekişiyor" dedi. TBMM Geçici Başkanı Baykal ise, buna karşılık TBMM'nin gündeminin başkanlık seçimi olduğunu, iç tüzük gereği bu görevi gerçekleştirmek zorunda olduklarını hatırlattı.

 

HDP'NİN TBMM YÖNETİMİ NASIL ŞEKİLLENECEK?
HDP'nin "görünür" gündemi dışında, kulislerde bir de "görünmeyen gündemi" vardı; kulislerde en çok HDP'nin TBMM yönetiminin nasıl şekilleneceği konuşuldu. Uzun süredir HDP Grup Başkanvekilliği görevini yürüten İdris Balüken'in yeni dönemde de bu görevde kalacağı konuşulurken, diğer grup başkanvekili Pervin Buldan'ın TBMM Başkan Vekili adayı gösterilebileceği bilgisi kulislere yayıldı. Buldan'ın yerine yine bir kadın vekilin grup başkan vekili olacağına kesin gözüyle bakılırken, kulisler o vekilin HDP bileşenlerinden hangi kesimden geleceği üzerine yoğunlaştı. HDP bileşenleri içinde yer alan sol partiler, Buldan'ın TBMM Başkan Vekili, Balüken'in de grup başkanvekil olacağı TBMM'de, ikinci grup başkanvekilliği görevinin sol bileşenlerden gelen bir isim olması gerektiğini savunuyorlar. Yine Meclis idare amirliği ve katip üyelikleri için de sol bileşenlerin "ihmal edilmemesi" gerektiği HDP kulislerinde konuşuluyor.

 

MHP'DE GÜNDEM; "KONGRE OLUR MU?"
MHP kulislerinde de konuşulan konu, partinin 1 Kasım'da yaşadığı oy ve vekil kaybı çerçevesinde, olağanüstü kongre ihtimalinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği oldu. MHP'de olağanüstü kongre için isimleri geçen muhaliflerden hiçbirinin milletvekili olmaması nedeniyle, TBMM'deki MHP kulisinde ağırlık Genel Merkez'deydi. Ancak, eski vekillerden Sinan Oğan'ın adaylığını açıklaması, yine eski vekil Meral Akşener'in de aday olacağı sinyallerinin artması nedeniyle, MHP grubunda da "önümüzdeki haftayı beklemek gerekir" sohbetleri yapıldı.