MHP: Halk iktidarı uyardı

Yerel seçimlerde beklediği oy oranını yakalayamayan MHP'ye göre halk, AKP'yi yine de uyardı.

ANKARA - Yerel seçimlerde beklediği oy oranını yakalayamayan MHP'ye göre halk, AKP'yi yine de uyardı. MHP'de 2002'ye göre sağlanan oy artışı sevinç, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin seçim bölgesi Osmaniye'de seçimi kaybetmeleri ise büyük üzüntü yarattı. Sonuçların MHP'de liderlik tartışmasına yol açması beklenmiyor. Bahçeli, seçimlerden sonra konuşmazken, sonuçları Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal değerlendirdi.
Bal: Seçmenin yüzde 58'i AKP'ye karşı
Bal, AKP'nin oy oranını artırdığını, ancak kendisi için çizilen yüzde 60 oy oranına ulaşamadığını ifade etti. AKP'nin, 'kendisine şablon çizen çevrelerin tüm desteğine, ulusal basının anket oyunlarına, devlet imkânlarının ve gücünün kullanılmasına, tehditlere, bol vaatlere ve popülizme' rağmen, oy oranının yaklaşık yüzde 42 olduğunu kaydeden Bal, "Bu, seçmenin yüzde 58'inin AKP politikalarına karşı olduğu anlamına gelir" dedi.
Bal, seçmenin, AKP'yi uyardığını, Irak, Kıbrıs, Ege, AB ve ekonomi alanlarında halkın yarıdan fazlasının hükümeti beğenmediğinin ortaya çıktığını savundu. Meclis'teki muhalefetin seçmen tarafından yetersiz görüldüğünü de belirten Bal, alternatif iktidar arayışlarının MHP'de gerçekleşeceği fikrinin çıktığını ileri sürdü.
Osmaniye neden kaybedildi?
Bahçeli'nin memleketi olan Osmaniye'de MHP'nin belediye başkanlığını kaybetmesinin nedeninin sorulması üzerine Bal, bir bakanın, ev ev dolaşıp, işsizlerin listesini aldığını, vaatlerde bulunduğunu söyledi. Seçimlerde MHP'nin beklentisinin sorulması üzerine Bal, daha yüksek seviyede oy beklediklerini, ancak sonucun yine de memnuniyet verici olduğunu kaydetti.