MHP lideri Bahçeli 4. turda geçersiz oy kullanacaklarını açıkladı

MHP lideri Bahçeli 4. turda geçersiz oy kullanacaklarını açıkladı
MHP lideri Bahçeli 4. turda geçersiz oy kullanacaklarını açıkladı
MHP lideri Devlet Bahçeli, Meclis Başkanı seçine ilişkin konuştu. Bahçeli, "Bizim adayımız 4. tura kalamaz ise MHP'li vekiller geçersiz oy kullanacak" dedi.

RADİKAL- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli grup toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bahçeli Meclis Başkanı seçimine  ilişkin tavırlarını açıkladı. Dün "HDP. CHP 'ye desteğini açıklarsa biz Baykal'a oy vermeyiz"  diyen MHP lideri Bahçeli, bugün ise şunları söyledi: Biz sonun kadar adayımız Ekmeleddin İhsanoğlu'u destekleyeceğiz. Dördüncü tura adayız kalamaz ise son tura kalan iki adayı da desteklemeyeceğiz. Ancak Meclis'e gideceğiz. Bunun anlamı " 80 tane geçersiz oy kullanılacak" demektir.

CNN Türk'te yayına katılan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da kullanacağı oyu şöyle açıkladı: Son turda pusulada iki adayın ismi olacak. Bizim adayımızın ismi olmaz ise bin ok çıkarıp kendi adayımızın ismini yazacağım" dedi. böylece oyu geçersiz sayılacak.  Meclis, başkan seçmek için dün toplandı ancak ilk iki turda sonuç çıkmadı.Meclis Başkanlığı için asıl kapışma bugün yapılacak 3. ve 4. turlarda yaşanacak. Partiler pozisyonlarını gözden geçirirken, Ak Parti ile CHP arasında koalisyon arayışları çerçevesinde bir uzlaşma ortaya çıkmazsa, partilerin yine kendi adaylarının arkasında durması bekleniyor.


BAHÇELİ'DEN 'HDP' ŞARTI
Meclis Başkanlığı seçiminde düğümü çözecek bugünkü oylama turları öncesinde MHP lideri Devlet Bahçeli ’den sürpriz bir çıkış geldi. Bahçeli, dünkü 1. tur oylamanın ardından yaptığı açıklamada, “Eğer HDP yarın (bugün) Meclis Başkanlığı için Deniz Baykal’a desteğini açıklarsa, biz asla Deniz Baykal’a oy vermeyiz” dedi.

DÜN NE OLDU?

TBMM Başkanlığı seçiminin dünkü ilk iki turunda her parti grubu kendi adayının arkasında durunca ikinci turda Ak Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz’a 256, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’a 128, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu’a 80, HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’a 80 oy çıktı. CHP’den Baykal’a destek konusunda ilk turda 6, ikinci turda 3 fire olması dikkat çekti. Bugünkü üçüncü tur oylamada 276; en yüksek oyu alan iki adayın yarışacağı dördüncü turda basit çoğunluk aranacak. 545 vekilin katıldığı ilk turda AK Partili Yılmaz 256, CHP’li Baykal 125, HDP’li Fırat 81, MHP’li İhsanoğlu 81 oy aldı. Fırat ve İhsanoğlu, 80 olan sandalye sayılarından fazla oy alırken, 132 sandalyeli CHP grubu ilk turda 6 fire verdi. CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel’in ziyaretçileriyle görüşürken oylamayı kaçırdığı öğrenildi. İlk tur, 5 CHP’liden ikisinin boş oy kullanmış, üçünün ise HDP ve MHP’li adaya oy vermiş olabileceğini gösterdi. Baykal da kendisine oy veremedi. 258 sandalyesi olan AK Parti’den ise iki vekil mazeretli olduğundan oylamaya gelemedi. İkinci turda ise Yılmaz yine 256, Baykal 128, Fırat 80, İhsanoğlu 80 oy aldı. Baykal’ın bu turdaki firesi 3’e indi. HDP’den iki mazeretli oylamaya katılmadığından Fırat dışarıdan yine iki oy aldı. Boş oy ise 1’e düştü.