MHP, Meclis'teki o koltuğu HDP'ye kaptırdı

MHP, Meclis'teki o koltuğu HDP'ye kaptırdı
MHP, Meclis'teki o koltuğu HDP'ye kaptırdı
Seçimde büyük bir yenilgiye uğrayan MHP'nin artık TBMM'de başkanvekili olmayacak. O koltuğa HDP'li bir vekil oturacak

RADİKAL - Yeni Meclis'te oluşacak Başkanlık Divanı'nda AKp'ye 2, CHP ve HDP'ye 1'er Meclis Başkanvekilliği düşecek. MHP'nin bu dönem Meclis Başkanvekili olmayacak.

Yüksek Seçim Kurulu'nun kesin sonuçları açıklamasının ardından 26. Dönem Parlamentosu'nu oluşturan milletvekillerinin 17 Kasım Salı günü yemin etmesi bekleniyor. TBMM Başkanı seçimi ile Başkanlık Divanı oluşumunun 23 Kasım Salı günü yapılacağı tahmin ediliyor.

CHP'NİN KONUMU DEĞİŞMEDİ

1 Kasım seçim sonrası CHP, anamuhalefet partisi olma durumunu korurken, HDP üçüncü, MHP ise dördüncü parti oldu. Bu durum, Başkanlık Divanı ve komisyonlardaki üye dağılımından Genel Kurul'daki oturma düzenine kadar yansıyacak. 

TBMM Başkanlık Divanı'nda AKP'ye e iki, CHP ve HDP'ye birer Meclis Başkanvekilliği düşecek. MHP'nin bu dönem Meclis Başkanvekili olmayacak. Başkanlık Divanı'nın kaç kişiden oluşacağının belirlenmesinin ardından, idare amiri ve katip üye dağılımı da yapılacak.

Başkanlık Divanı için siyasi partiler, temsilleri oranında Başkanlık Divanı üyesi belirleyerek Başkanlığa bildirecek. Partilerin belirlediği bu adaylar, daha sonra Genel Kurul'un onayına sunulacak.

KOMİSYONLARDAKİ ÜYE SAYISI DA DEĞİŞECEK

Komisyonlarda partilere düşen üye sayısı da Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı'nca belirlenerek gruplara bildirilecek. Grupların, komisyon üyelikleri için belirledikleri isimlerin Genel Kurul'da okunmasıyla Meclis yasama çalışmalarına başlayabilecek.

Gruplar, yemin töreninin ardından yapılacak grup toplantılarında grup başkanvekilliği, grup yönetimi, denetimi ve disiplin kurulları için seçim yapacak.