MHP: Orhun Abideleri'nin yolunu yapmakla milliyetçi olunsaydı Almanlar...

MHP: Orhun Abideleri'nin yolunu yapmakla milliyetçi olunsaydı Almanlar...
MHP: Orhun Abideleri'nin yolunu yapmakla milliyetçi olunsaydı Almanlar...
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "Orhun Abideleri'nin yolunu yapmakla milliyetçi olunsaydı, Osmanlı döneminde Hicaz Demir Yolunu yapan Almanların topluca İslam'ı kabul etmeleri icap ederdi" dedi.

RADİKAL- Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Osmaniye mitinginde yaptığı konuşmaya tepki gösteren MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “Orhun Abideleri’nin yolunu yapmakla milliyetçi olunsaydı, Osmanlı döneminde Hicaz Demir Yolunu yapan Almanların topluca İslam’ı kabul etmeleri icap ederdi” dedi.

Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi: “Konuşmaları kuru gürültüden ve tümen tümen palavradan ibaret olan Davutoğlu, başı sıkıştığı için burada Orhun Abideleri’ne sarılmıştır. İşine gelince İslami değerleri seçim ve propaganda malzemesi yapmaktan çekinmeyen AKP ’nin Genel Başkanı, şimdi de İslamiyet öncesi kültür değerlerimizi istismar ederek oy avlamaya çalışmaktadır çünkü partisi her geçen gün kan kaybetmekte ve oyları da erimektedir. Davutoğlu ve AK Parti ’liler son günlerde ‘vatan-millet-Sakarya edebiyatında birbiriyle yarışıyor. Ahmet Davutoğlu’nun 57. Hükumet döneminde TİKA vasıtasıyla Orhun Abideleri’nin bulunduğu alanın yeniden düzenlenmesi ve Orhun Vadisi’nde yer alan bütün değerli tarihi bakiyenin kültürümüze kazandırılması için yapılan atılımları yok sayması, buna karşılık Orhun Abideleri’ne giden yolu asfaltlamakla övünmesi, cinlikten de öteye üç kağıtçılıktır. Orhun Abideleri’nin yolunu yapmakla milliyetçi olunsaydı, Osmanlı döneminde Hicaz Demir Yolunu yapan Almanların topluca İslam’ı kabul etmeleri icap ederdi.


DAVUTOĞLU’NA SERT ELEŞTİRİ


Milliyetçilik bir ruh ve ülkü meselesidir. Bu da ne AKP’nin programında ne de onu kuranların gönlünde ve yüreğinde bulunmaktadır. AKP yönetiminin vatan ve millet sevgisi yalan, yürekleri de koftur. O bakımdan günlerdir meydanlarda yüzsüzlüğün, inanç hortumculuğunun ve riyakarlığın en tumturaklısını sergileyen Davutoğlu’nun Osmaniye halkının gözleri önünde söylediği yalanların hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Her gittiği yerde bir başka kılığa, bir başka kisveye bürünen Ahmet Davutoğlu’nun, önümüzdeki günlerde de Doğu ve Güneydoğu’ya gidip bölge halkına ne söyleyeceğini, dört büyük şehirde neler konuşacağını merakla beklemekteyiz. Bu hususu milletimizin de dikkatle takip edeceğine inanıyoruz.”

DAVUTOĞLU NE DEMİŞTİ?

Osmaniye mitinginde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu şunları söylemişti: "Özellikle MHP'li kardeşlerime bir teklifte bulunuyorum. Orhun Anıtları ve Sultan Sencer Türbesi gibi yurt dışında Türk bayrağı dalgalanan yerleri görsünler."